Uzun Harem Şalvar Takımı Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Uzun Harem Şalvar Takımı Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Daha önce kısa harem şalvarı nasıl dikilir öğrenmiştik. Ama şimdi sıra uzun harem şalvarı ve kolsuz üst bluzunu nasıl evde dikeceğimizi öğreneceğiz.

Gerekli Malzemeler
Yeteri kadar esnek kumaş, toplu iğneler, makas, bel lastikleri, sabun ya da işaret kalemi ve dikiş makinesi.harem salvari nasil dikilir

Uzun Harem Şalvar Takımı

Harem salvari takimi 1Göğüs altı bitiminden yukarıda gösterilen ayak hizasına kadar ölçünüzü alın.

Harem salvari takimi 2Aldığınız ölçüyü kumaş üzerinde belirleyin ve bitiş yerini sabun ya da kalem ile işaretleyin. Kumaşı iki kat yapıp ters çevirmeyi unutmayın.

Harem salvari takimi 3Kumaşı işaretlediğiniz yerden makas ile kesin.

Harem salvari takimi 4Kumaşı sabitlemek için toplu iğneler ile iğneleyin.

Harem salvari takimi 5Bel ölçünüzü alın ve daha sonra kumaşı yukarıdaki gibi ikiye büküp tam orta noktasını bulun ve sabun ya da kalem ile işaretleyin.

Harem salvari takimi 6Bel ölçünüzü metrede ikiye katlayın ve kumaşın üzerine koyun. Biraz önce işaretlediğiniz kumaşın ortasına kendi bel ölçünüzü gösteren metreyi koyup ortalayın ve yan taraflardan işaretleyin. Kumaşı kat yapıp işaretlediğiniz yer ve kendi bel ölçünüzün metre ile katlanmış hali ortalanmalıdır.

Daha sonra ilk şalvar çalışmamızda yaptığımız gibi kumaşın geri kalanını aşağı kadar şalvar formunda çiziyoruz.

Harem salvari takimi 7Göğüs altınızdan diz üstünüze kadar olan bölgeyi metre ile ölçün. Kumaşın herhangi bir yan tarafından göğüs altından diz ölçünüze kadar olan bölgeyi işaretleyin.

Harem salvari takimi 8En başta ayak bölgesinde aldığınız ölçünün bitiminden bacak çevre ölçünüzü alın.

Harem salvari takimi 9Kumaşın her iki yan tarafından yani sağ ve sol taraflarını bacak çevre ölçünüzü metre ile ikiye katlanmış şekilde işaretleyin.

Harem salvari takimi 10Kumaş üzerindeki işaretleri izleyerek şalvarınızın orta kısmını işaretleyin.

Harem salvari takimi 11İşaretin dışarısındaki kumaş fazlalığını makas ile kesin.

Harem salvari takimi 12Kumaş çevresini makas ile kesip kalıbı ana kumaş parçasından ayırıyoruz ve yanlardan birer cm içerden dikiş makinesinde dikiyoruz. Şalvar orta kısmı, her iki yanı, bel ve iki paçayı makinede 1 cm içerden dikin.

Harem salvari takimi 13Her iki paça kısmını da 1 cm katlayarak ikinci dikişlerini atın. Daha sonra bel kısmını 1 parmak boşluk oluşacak şekilde katlayıp ikinci dikişi atın. Biraz sonra bel lastiği geçeceği için bırakacağınız boşluk en az 1 parmak kadar olmalı. (Lastik boşluğu bırakmayı unutmayın.)

Harem salvari takimi 14Bel bölgesinde bıraktığınız lastik boşluğundan bel lastiğini geçirin ve lastiği birbirine bağlayın. Daha sonra makinede kumaş üzerinden lastik kısmını dikin.

Uzun Harem Şalvar Takımı Üst

Harem salvari takimi 15Göğüs üzerinden bel bölgesine yani şalvarın üst kısmına kadar ölçünüzü alın ve kumaşı bu ölçüye göre kesin.

Harem salvari takimi 16Göğüs çevrenizi ölçün ve kumaş üzerinde metre ile sabitleyip ölçün. Her iki yan kısmı da belirlediğinizden emin olun.

Harem salvari takimi 17Daha sonra yanlardan her zaman yaptığımız gibi aşağıya doğru yani ölçü bitimine kadar işaretleyin ama bu defa sona yaklaşınca hafif dışarıya doğru çizgileri uzatın.

Harem salvari takimi 18Kumaşı 1 cm dışarıdan kesin ve kalıbı kumaştan kurtarın.

Harem salvari takimi 19Kumaş kalıptan kesilince yukarıdaki gibi görülmelidir. Daha sonra kalıbın her iki tarafını da 1 cm kadar içerden makinede dikin.

Harem salvari takimi 20Yan tarafları diktikten sonra kumaşı yukarıdaki gibi boylamasına olara katlayın ve tam orta kısmı işaretleyin.

Harem salvari takimi 21İşaretlediğiniz orta kısma 5 cm kadar ince lastiği toplu iğne ile tutturun. Daha sonra bu lastiği 5 cm kadar kumaşa ters taraftan dikin. (Lastiğe zigzag dikiş atmalısınız.)

Harem salvari takimi 22Bluzun üst kısmını 2 defa içe doğru katlayın ve makinede normal dikiş atın. Alt tarafını ise bir defa içe doğru 1 cm katlayın ve normal makine dikişi atın.

İngilizce Video İle Anlatım (Konuşma Yok)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder