İPUÇLARIM

Uzun Askılı Elbise Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Uzun Askılı Elbise Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Şık bir elbise için harcayacağınız yüzlerce lira cebinize kalacak sevgili hanımlar. Bu şık ve zarif elbiseyi çok fazla dikiş bilgisine sahip olmaksınız evde tek başınıza bir saat içinde hatta daha kısa bir sürede hazırlayabilirsiniz.

Dikiş bilginizi arttırmak için dikiş yazılarımızı takip edebilir ve ileriki daha büyük dikiş projelerimizde hiç zorlanmazsınız. Özellikle ipuçları ve öneriler adı altında yayınladığımız ve yayınlayacağımız yazılarımızı takip edip dikiş uzmanlığınızı ileri seviyeye taşıyabilir ya da sıfırdan başlıyorsanız adım adım bir uzman haline gelebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Diliş makinesi, askı için tişörtten 2 farklı yumak ya da 2 farklı renkte kumaş şeridi, toplu iğneler, makas, esneyebilen şık bir kumaş, kalem ya da sabun.

Uzun Askılı Elbise Dikimi

Uzun askili elbise 1Kumaşın uzunluğunu üzerinizde ölçün.

Uzun askili elbise 2Kumaşı ters çevirip ikiye katlayın ve çalışma masanızın üzerine yayın.

Uzun askili elbise 3Elbisenizin darlığı ya da bolluğunu belirleyecek olan askılı yine esneyebilen türden olan askılı tişörtünüzü kumaşın üzerine düzgünce yayın. Tişörtün kumaşın yukarıdan orta kısımda bulunmasına özen gösterin.

Uzun askili elbise 4Sonra tişörtünüzün kollar ve boyun hizasını kumaşınız üzerinde işaretleyin.

Uzun askili elbise 5Tişörtün yan taraflarınızı da işaret sabununuz ile işaretleyin.

Uzun askili elbise 6Daha sonra tişörtün yan taraflarından aşağıya doğru yanlar bombe oluşturacak şekilde kumaşın sonuna kadar ya da istediğiniz uzunluğa gelene kadar sabun ile kumaşa kalıp çıkartın.

Uzun askili elbise 7İşaretlediğiniz yerlerden 1 cm dikim payı bırakarak makas ile kesin. Kesim işleminden sonra isterseniz kumaşı toplu iğneler ile sabitleyip makinede dikiş işlemini kolaylaştırabilirsiniz.

Uzun askili elbise 8Kalıbı hazır olan kumaşın sağ ve taraflarını 1 cm dikiş payı bıraktığınız yerlerden dikin. Eğer toplu iğne ile sabitlediyseniz dikmeye devam ettikçe toplu iğneleri çıkartmayı ihmal etmeyin.

Uzun askili elbise 9Kumaşın sağ e sol kısmı ile yaka kısmını 1 cm dikim paylarını içe doğru kıvırarak toplu iğneler ile sabitleyin.

Uzun askili elbise 10Şimdi hem ana kumaştan hem de başka 2 farklı renkteki kumaştan birer tane şerit kesip toplamda 3 uzun şerit elde edin. Daha önceki çalışmalarımızda tişörtten yumak nasıl elde edilir zaten öğrenmiştik.

Uzun askili elbise 11Bu 3 kumaşı başlarından birbirlerine bağlayın ve üçünü de örün.

Uzun askili elbise 12Sağ ya da sol kol hizasından üst tarafta makas ile ince bir delik açın. Deliği çok büyük açmamaya dikkat edin.

Uzun askili elbise 13Örgülü kumaşı yani askı yapmak için ördüğünüz örgüyü bu delikten dikkatli bir şekilde geçirin.

Uzun askili elbise 14Deliği ve askıyı kumaşa tinleyin yani kaba görüntüsünü gidermek ve askıyı elbiseye sabitlemek için dikin.

Uzun askili elbise 15Aynı işlemi karşı kola da yapın ve aynı şekilde dikin. Ardına biraz önce toplu iğneler ile tutturduğumuz kolları ve yaka kısmını makinede dikin.

Uzun askili elbise 16Şu anda örgünüz her iki kol kısmında olduğu için örgünün ortasında makas ile kesin ve örgü uçlarını kendilerine bağlayın.

Uzun askili elbise 17Üzerinizde gerekli askı uzunluğunu ayarlayın ve

Uzun askili elbise 18her iki askı uçlarını da elbiseye sabitlemek için düğüm atın ve son kol dikimlerini de dikiş makinesinde yapın.

Video İle Anlatım (Konuşma Yok)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.