Üzüm Reçeli Modeli Atkı Nasıl İşlenir, Resimli Anlatım

Bu projeye başlamak için 2 tane kalın ve farklı renkte yün ipliğin yanı sıra 9 mili metre yün işleme tığına da ihtiyacınız var.

Hazırlayacağınız bu atkı oldukça şık bir atkı olmasının yanı sıra genellikle süs yani elbise ya da kıyafete şıklık kazandırması için işlenen bir atkı modelidir. Başka bir değiş ile ısınmak için pek kullanışlı olmayan bir işleme tekniğine sahip olan bir atkı modelidir.

Üzüm Reçeli Modeli Atkı

Bu proje için kalın ve morun 2 farklı tonunu içeren yün iplikler ile başlamayı tercih edebilirsiniz.

Başlama düğümü sonrası atkınızın ne kadar uzun olmasını istiyorsanız o kadar zincir çekin ve istediğiniz zincir sayısına sonda 3 adet daha zincir ekleyin.

   

uzum receli modeli atki 2Yukarıdan yani tığın olduğu bölgeden aşağıya doğru üçüncü zincire bir tane çift kroşe işleyin.

uzum receli modeli atki 3Bundan sonraki her bir zincire 2 tane çift kroşe işleyerek tüm zincirleri tamamlayın. İlk sıra tamamlandığında atkınızın çoktan kıvrılmaya başladığını fark edeceksiniz.

uzum receli modeli atki 4İlk sıra tamamlandıktan sonra ipi kesin ve ikinci renkteki ipi atkıya dâhil edin. Yeni ipe 3 adet zincir çekin ve atkıyı diğer tarafa çevirin. 3 adet zincir çektiğiniz aynı ilmeğin içine bir tane çift kroşe işleyin.

uzum receli modeli atki 5Bundan sonra her bir ilmeğe 2 adet çift kroşe işleyerek devam edin. Sıra sonunda yine dönüş boşluğuna 2 tane çift kroşe işleyin.

Elbette isterseniz bu atkı modelini 3 hatta 4 farklı renkte yün ipliği ile de işleyebilirsiniz. Bu atkı modelinin asıl özelliği boyu uzadıkta daha fazla kıvrıma sahip olmasıdır. Ve en ideal renk sayısı aslında 2 adet aynı rengin farklı tonlarında olan iplikler ile işlenmiş halidir.

Daha öncede belirttiğimiz gibi çok fazla ısınma amaçlı kullanılmayan daha çok iç mekânlarda boyunu biraz ısıtıp aslen kazak ya da elbiseye şıklık kazandırmak amacı ile kullanılan bir atkı modelidir.

Atkınızı tamamladıktan sonra bir ya da iki ucuna da uygulayacağınız birer adet ponpon ile atkınız çok daha şık bir hale gelecektir.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.