Uyku Nasıl Açılır?

Uyku Nasıl Açılır?

Okul başladı, sadece okul mu, elbette hayır kış geldi daha çok çalışıyor daha fazla koşturuyor ve genelde yaza oranla daha fazla uykusuz kalmamız gerekiyor. Fakat bazı kişileri uyanık tutmak için sadece kahve yeterli gelirken bazı kişilerin bir fincan kahveden çok daha fazlasına ihtiyacı oluyor.

Uyku Açma Yolları

• Uykunuzu açmak istiyorsanız ilk önce bir pencere açın ya da balkona çıkın. Temiz hava da en az 10 defa derin bir şekilde nefes alıp verip. Derin derin nefes alıp verdiğiniz zaman kan basıncınız düşecek, kalp ritminiz yavaşlayacak ve kan dolaşımınız düzenlenerek zihinsel performansınız da oldukça yükselecektir. Bu da size doğrudan ekstra bir enerji sağlayacaktır.
• En az 10 dakikalık kısa yürüyüşler yapın. Bu yürüyüş esnasında oksijeni olabildiğince vücudunuza gönderin. 10 dakika boyunca yürümeniz demek en az 2 saat boyunca yetecek kadar enerjiye sahip olmanız demektir.
• Eğer sürekli olarak bilgisayar başında çalışıyorsanız arada sırada bilgisayar başından kalkmalısınız. Çünkü sürekli olarak bilgisayar ekranına bakan gözleriniz ve haliyle beyniniz yorulacaktır. Ve bu durum da uykunuzun daha hızlı bir şekilde gelmesine neden olacaktır. Bu durumu dengeleyebilmek için yaptığınız işten en az 4-5 dakika uzaklaşın ve tamamen farklı bir şey ile uğraşın. Uzun bir gece boyunca ya da gün boyunca çalışmanız gerekiyor ise mutlaka en azından her saat başı 5 dakikalık molalar verin.
• Eğer gece boyunca ayakta kalmanız gerekiyor ise mutlaka en az 20 dakika kadar normal uyku saatinizden en az 6 saat önce kestirin. Evet, doğru anladınız normal uyku saatinizden 6 saat önce sadece 20 dakikalık bir şekerleme yapmanız demek gece boyunca ayakta kalabilecek enerjiyi toplamanız demektir.
• Uykunuzun daha seyrek olmasını istiyorsanız o zaman beslenmenize de dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle uykusuz kalmanız gereken gecelerde akşam yemeğini hatta ve hatta hem akşam hem öğle yemeğini az yağlı ve çok hafif yemeniz gerekmektedir. Gecenin ilerleyen saatlerinde acıkma hissini yaşamamanız için mutlaka aralarda bir avuç çerez atıştırabilir ya da taze meyveler ile veya da bir dilim tost ekmeğine biraz bal sürerek kendinize takviye de bulunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. loxy dedi ki:

    Ben uyku açmak için filtre kahve kullanıyorum. 2 finca içtikten sonra uyku falan kalmıyor.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder