Ütü İpuçları; Pantolon Ve Gömlek Nasıl Ütülenir?

Ütü İpuçları; Pantolon Ve Gömlek Nasıl Ütülenir?

Birinci bölümde sizlerle genel ütü kurallarını ve ütüleme işlemini kolay yapabilmeniz için gerekli olan ipuçlarını anlattık. Bu bölümde ise konuyu biraz daha genişletecek ve parça parça hangi çamaşıra nasıl ütü işlemi uygulanmalıdır sizlerle paylaşacağız.

Gömlek Nasıl Ütülenir?

Gömleğin yaka kısmını ütülerken her zaman için alt bölümden başlayın ve yakanın uç kısımlarına doğru ütüyü yönlendirin. Gömleğin boyun bölgesini ütülerken ütünüzün sivri olan kısmını boyun bölgesinin üzerine getirin ve bu şekilde boyun kısmına düzleştirme işlemi uygulayın. Daha sonra omuz bölgesinden arka bölgenin orta kısmına doğru ütüleme işlemine devam edin.

Gömleğin manşet kısmını ütülerken ilk önce iç kısmını daha sonra da dış kısmını ütüleyin. Gömleğin kollarını ütülerken her bir kolda ütüleme işlemine manşetin açıklığından arka bölümüne doğru ütüleme işlemi uygulayın. Gömleğin beden kısmını ütülerken ilk önce ön kısmın bir bölümü daha sonra da diğer kısmına devam ederek ütüleme işlemi uygulayın. Gömleğin yaka kısmını ütüleme sonrasında yakanın sadece üst kısmına ütüyü biraz bastırmayı unutmayın.

Pantolon Nasıl ütülenir?

Pantolonun cep kısımlarını ütü masanızın üzerine yerleştirerek ütüleyin. Pantolonun bel kısmını ütülerken bek kısmını ütü masanızın sivri uç tarafına geçirin ve sonra da üst kısmını ütüleyin. Ütüleme işlemi yaparken ütüyü kendinizden uzaklaştırmak sureti ile döndürerek ütüleme yapın.

Pantolonun bacak kısımlarını ütü masasına düz bir şekilde yatırın ve bacak kısımlarını tam olarak üst üste koyun. Daha sonra iç bacak dikişlerini birbirlerine karşılıklı gelecek şekilde koyun ve alt bacak kısmının iç bölümü ile üst bacak kısmını katladıktan sonra ütüleme işlemini uygulayın. Bacak kısmının diğer tarafını ütülemek için hemen pantolonu diğer tarafa çevirin ve aynı şekilde diğer tarafı da ütüleyin.

Bacak kısmın iç tarafta olan dikişlerini birbirlerine uygun olarak tutun ve her bacağın dış taraflarını ütüleyin. Bacak ütülerken kat oluşturmak istiyorsanız ütünüzün buhar sisteminden faydalanabilirsiniz. Bu yazımızın üçüncü bölümünde fermuarlı giysiler ve dantel nasıl ütülenir ipuçları ile sizlerle olacağız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder