İPUÇLARIM

Un Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Un Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Çoğu un çeşitleri genellikle uygun olan nem ile sıcaklık koşulları sağlandığında çok uzun süreli olarak bozulmaksızın saklanabilmektedir. Fakat her unun çeşit gözetmeksizin ambalajları açıldığı anda saklama yani muhafaza süreleri de otomatik olarak azalır ve bu yüzden de bir an önce unların tüketilmesi gerekli bir hale gelir.

Unların orijinal ambalajları, ambalajın içerisinde belirli bir ölçüde de olsa hava dolaşımına izin vererek unun çok daha sağlıklı bir şekilde tüketilmesine izin vermektedir. Rüşeym içeren unlar yani tam buğday unları beyaz un ile kıyaslandığı zaman içerisindeki yağlar nedeni ile bozulmaya hatta ekşimeye karşı çok daha fazla hassastır.

Un Nasıl Muhafaza Edilir?

• Unun orijinal ambalajı açılmaksızın ve uygun olan nem ile sıcaklık koşulları da göz önüne alınarak un son kullanma tarihine kadar tazeliğini koruyacaktır.
• Eğer buzdolabında nem yok ise bir unu saklamak için en ideal yer buzdolabıdır diyebiliriz. Unu buzdolabında saklamak için orijinal ambalajın üzerine temiz bir poşet geçirip poşetin ağzını sıkıca kapatıp poşetin içerisine koku ya da nem sızmamasını sağlayabilirsiniz.
• Eğer unu oda sıcaklığında saklamak istiyorsanız o zaman cam kavanozlar en iyi çözüm olacaktır. Temiz ve ağzı sıkı bir şekilde kapanan cam kavanozun içerisinde unu yine son kullanma tarihine kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz.
• Un alırken ve unu kullanırken mutlaka ambalajın üzerinde yazan son kullanma tarihine dikkat edin.
• Unu saklama koşullarına ne kadar dikkat ederseniz edin hava akımı nedeni ile unda oksidasyon devam edecek ve un bozulma sürecinde gerileme olmayacaktır.
• Asla rengi ile kokusu değişmiş olan unlar kullanılmamalıdır.
• Unu kelebek ile böceklerden korumanın en iyi yolu ise unun içerisine defneyaprağı koymaktır.

Çavdar unu: Çavdar unları ağzı kapalı bir şekilde ve uygun olan alanlarda yaklaşık olarak 3 ay boyunca ve buzdolabında yaklaşık olarak 6 ay süreyle saklanabilirler.

Yulaf unu: Yulaf unları ağzı kapalı bir şekilde ve uygun olan alanlarda yaklaşık olarak 3 ay boyunca, buzdolabında ise yaklaşık olarak 6 ay süreyle saklanabilirler.

Beyaz un: Beyaz unlar yani genel olarak sıklıkla kullanılan unlar ağzı kapalı bir şekilde ve uygun olan alanlarda yaklaşık olarak 8 ay boyunca, buzdolabında yaklaşık olarak 1 yıl süreyle saklanabilirler.

Tam buğday unu: Tam buğday unları ise yine ağzı kapalı bir şekilde ve uygun olan alanlarda yaklaşık olarak 3 ay boyunca, buzdolabında ise yaklaşık olarak 6 ay süreyle saklanabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. odevkapaklarım dedi ki:

    Yaptığım unlu ürünler kek vs un kalıyor bunuda genelde saklıyorum ama sorun oluşturuyor ama makalenizi okudum dediğiniz şekilde muhafaza edeceğim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.