Türban Nasıl İşlenir?

Bu şık türbanı işlemek için istediğiniz türden ve renkten ip ile işleme tığı ve yün iğnesine ihtiyacınız var.

Türban Nasıl İşlenir?

Deniz Kabuğu Versiyonu; Önce 3 tane zincir çekin ve zinciri birleştirip daire ya da yüzük oluşturun.

Sıra 1; Önce 1 tane zincir çekin, (bu 1 zincir ilk tekli kroşe yerine geçiyor) daha sonra yüzüğün içerisine 5 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve ilk 1 zincire tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (Sırayı tamamladığınızda sıraya toplamda 6 tane tekli kroşe işlemiş olmalısınız.)

Sıra 2; İlk önce 3 tane zincir çekin, (bu 3 tane zincir ilk çift kroşe işlemesi yerine geçiyor) tekli kroşelik alana 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, (sonraki tekli kroşenin içerisine 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, (bu ilk deniz kabuğu işlemeniz yerine geçiyor) 1 tane zincir çekin ve aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonuna geldiğinizde 3 zincirin üçüncü zincirine tığı kaydırın. (İşleme sırasını tamamladığınızda sıraya toplamda 6 tane kabuk işlemesi yapmış olmanız lazım.)

Sıra 3; Sonraki 2 tane çift kroşeye tığı kaydırın, sonraki 1 zincirlik boşluğa tığı kaydırın, ilk deniz kabuğu işlemesinin ilk çift kroşesi olarak 3 tane zincir çekin, aynı yere 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, (sonraki 1 zincirlik alana 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) ve bundan sonra aynı şekilde 4 defa daha işleme yapın. Sıra sonunda 3 zincirlik alanın üçüncü zincirine tığı kaydırın. (Sırayı tamamladığınızda 6 tane çift deniz kabuğu işlemesi yapmış olmanız lazım.)

Sıra 4; Sonraki çift kroşeye tığı kaydırın, sonraki 1zincirlik alana tığı yeniden kaydırın, ilk çift kroşe olarak 3 tane zincir çekin, aynı yere 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe yani kabuk işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) ve bundan sonra 4 defa daha aynı şekilde işleme yapın. Sonraki yani son boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve 3 zincirlik alanın üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Sıra 5; Sonraki çift kroşeye tığı kaydırın, sonraki 1zincirlik alana tığı yeniden kaydırın, ilk çift kroşe olarak 3 tane zincir çekin, aynı yere 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe yani kabuk işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) son boşluğa gelene kadar işlemeye devam edin ve son boşlukta 3 tane çift kroşe yani kabuk işlemesi yapın ve 3 zincirlik alanın üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Sıra 6-16; Sonraki çift kroşeye tığı kaydırın, sonraki boşluğa tığı kaydırın, ilk çift kroşe olarak 3 tane zincir çekin, aynı yere 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, (sonraki boşluğa 3 tane çift kroşe yani kabuk işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) ve son boşluğa gelene kadar işlemeye devam edin ve son boşlukta 3 tane çift kroşe yani kabuk işlemesi yapın ve 3 zincirlik alanın üzerine tığı kaydırıp işlemeyi birleştirin.

Sıra 16’yı tamamladıktan sonra işlemeyi kapayın.

Şapkayı Tamamlamak İçin; Aynı iplik ile ve yün iğnesi ile kısa ilmekleri alt kısımdan üst kısma doğru dikin. (8 ya da 9 sıra) aşağıya ve sonra da yeniden yukarıya doğru. Şapkanın yan tarafından ipi çekin ve daraltın.

Yarım Çift Kroşe Versiyonu

3 tane zincir çekin ve zinciri birleştirip daire ya da yüzük oluşturun.

turban

Sıra 1; Önce 2 tane zincir çekin, (bu ilk yarım çift kroşe yerine geçiyor) daha sonra yüzüğün içerisine 9 tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sonra ilk 2 zincirlik kısmın üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 10 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

turban

Sıra 2;İlk yarım çift kroşeye 2 tane zincir çekin, aynı zincirden başlayın, 1 tane daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve daha sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi başta çekmiş olduğunuz 2 tane zincirin üzerine kaydırıp birleştirerek tamamlayın. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 20 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

turban

Sıra 3; İlk yarım çift kroşe olarak 2 tane zincir çekin, aynı zincirden başlayarak, 1 tane daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve daha sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve işlemeyi başta çekmiş olduğunuz 2 tane zincirin ilk zinciri üzerine kaydırıp birleştirerek tamamlayın. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 30 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

Sıra 4; İlk yarım çift kroşe olarak 2 tane zincir çekin, aynı zincirden başlayarak, 1 tane daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve 2 defa daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sırayı son 2 zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın. Sıra sonunda başta çekmiş olduğunuz 2 tane zincirin ilk zinciri üzerine tığı kaydırın. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 40 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

Sıra 5; İlk yarım çift kroşe olarak 2 tane zincir çekin, aynı zincirden başlayarak, 1 tane daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve 3 defa daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sırayı son 2 zincire 1 tane yarım çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın. Sıra sonunda başta çekmiş olduğunuz 2 tane zincirin ilk zinciri üzerine tığı kaydırın. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 50 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

turban

Sıra 6; İlk yarım çift kroşe olarak 2 tane zincir çekin, aynı zincirden başlayarak, 1 tane daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve 4 defa daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sırayı son 4 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın. Sıra sonunda başta çekmiş olduğunuz 2 tane zincirin ilk zinciri üzerine tığı kaydırın. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 60 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

turban

Sıra 7; İlk yarım çift kroşe olarak 2 tane zincir çekin, aynı zincirden başlayarak, 1 tane daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve 5 defa daha yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sonra sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın ve sırayı son 5 zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın. Sıra sonunda başta çekmiş olduğunuz 2 tane zincirin ilk zinciri üzerine tığı kaydırın. (Sırayı tamamladığınız zaman sıraya toplamda 70 tane yarım çift kroşe işlemesi yapılmış olmalıdır.)

turban turban 7

Sıra 8-20; Bundan sonra sıra 20’ye ulaşana kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işlemesi yapın. Sıra 20’yi tamamladığınızda işlemeyi kapayın.

turban

Şapkayı Tamamlama Uygulaması; Aynı iplik ile ve yün iğnesi ile kısa ilmekleri alt kısımdan üst kısma doğru dikin. (8 ya da 9 sıra) aşağıya ve sonra da yeniden yukarıya doğru. Şapkanın yan tarafından ipi çekin ve daraltın.

Türban Nasıl İşlenir? Bölüm 1

Türban Nasıl İşlenir? Bölüm 2

Türban Nasıl İşlenir? Bölüm 3

Türban Nasıl İşlenir? Bölüm 4Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.