Tişört İpliğinden Puf Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bildiğiniz üzere sevgili hanımlar tişört ipliklerini hem hazır satın alabilir hem de evde kendiniz eski tişörtleri değerlendirerek bu tişörtlerden iplik elde edebilirsiniz.

Daha önceki projelerimizde tişörtten nasıl iplik elde edileceğini siz sevgili ipuçlarım okuyucuları ile paylaşmıştık.

Eğer eski tişörtlerden nasıl iplik elde edeceğinizi henüz bilmiyorsanız mutlaka eski tişörtten örgü ipi nasıl yapılır isimli çalışmamıza bir göz atmalısınız.

Tişört İpliğinden Puf Yapımı

Bu proje için tişört ipliklerinin yanı sıra bulabileceğiniz en büyük yün işleme tığına da ihtiyacınız var. Burada 10 mili metrelik bir tığ kullanılmıştır.

puf yapimi 2Başlama düğümünü tam olarak çekmeden ipi halka olarak bırakın.

puf yapimi 3Toplamda 6 adet tekli kroşeyi yüzüğün içerisine işleyin. Daha sonra isterseniz yüzüğü ipi çekerek daraltabilirsiniz.

puf yapimi 4İkinci sırayı her bir zincirin içerisine 2 adet tekli kroşe işleyerek tamamlayın. Yani şu anda arttırma işlemini uyguluyoruz.

Eğer isterseniz ilk tekli kroşeyi karıştırmamak için işaretleyebilirsiniz. Bu sıra tamamlandığında ikinci sırada toplamda 12 adet tekli kroşe işlenmiş olmalıdır.

puf yapimi 5Üçüncü sırada bir adet tekli kroşe işledikten sonra diğer yani ikinci zincire 2 adet tekli kroşe işleyin. Daha sonra 1 adet tekli kroşe işleyin ve sonraki zincire yeniden 2 adet tekli kroşe işleyin. Yani başlangıçta 1 tekli kroşe, 2 tekli kroşe, 1 tekli kroşe, 2 tekli kroşe…. Şeklinde toplamda 16 adet tekli kroşe olana dek 1 tekli 1 çiftli olarak tekli kroşeleri sıra boyunca işleyin.

puf yapimi 6Dördüncü sırada her bir zincire ya da ilmeğe 2 adet tekli kroşe işleyerek toplamda 24 adet tekli kroşeyi işleyerek dördüncü sırayı tamamlayın.

puf yapimi 7Beşinci sırada 1 tane tekli kroşe, yeniden 1 tane tekli kroşe ve yeniden 1 tane tekli kroşe işledikten sonra aynı zincire 2 tane tekli kroşe işleyerek ve aynı sıraya uyarak tüm sırayı işleyin. Yani 1, 1, 1 ve 2 tekli kroşe.

puf yapimi 8Altıncı sırada 1 tane tekli kroşe, yine 1 tane tekli kroşe, yeniden 1 tane tekli kroşe, tekrar 1 tane tekli kroşe ve 2 tane tekli kroşe işleyerek tüm sırayı aynı sistemde işleyin. Başka bir değiş ile 4 adet tekli kroşe her bir ilmeğe ve sonrasında tek zincirin içine 2 adet tekli kroşe. 1, 1, 1, 1 ve 2 şeklinde.

puf yapimi 9Yedinci sırada 5 adet tekli kroşe her bir zincire sonra 2 adet tekli kroşe bir zincir içerisine gelecek şekilde tüm sırayı işleyin. Sıra bitiminde toplamda 42 adet kroşe olması gerekiyor.
Bundan sonar aynı şekilde 6 sıra tekli bir sıra ikili, 7 sıra tekli 1 sıra ikilin ve katları olacak şekilde arttırmaya devam edin. Arttırma işlemini 45 cm yani takriben 14 sıra olana dek sürdürün.

On dördüncü sırada toplamda 84 adet tekli kroşeyi aynı sıraya işlemiş olmanız gerekiyor.

puf yapimi 10Toplamda 14 sıra tamamlandığında putu diğer tarafa çevirin ve bu sefer 5 sıra daha aynı şekilde arttırarak işlemeye devam edin. Yani sıra 15, 16, 17, 18, 19. sıralarda aynı şekilde 84 tekli kroşe işlenmiş olmalı.

puf yapimi 11Yirminci sıra itibari ile artık arttırmıyor tam tersini yapıyoruz yani 12 zincir boyunca bir tane tekli kroşe işledikten sonraki iki ilmeği bir ilmik olarak tekli kroşe işleyip azaltıyoruz.

puf yapimi 12Sıra yirmi bir 11 tekli kroşe ve azalt, sıra yirmi iki 10 tekli kroşe ve azalt, sıra yirmi üç 9 tekli kroşe ve azalt, sıra yirmi dört 8 tekli kroşe ve azalt, sıra yirmi beş 7 tekli kroşe ve azalt, sıra yirmi altı 6 tekli kroşe ve azalt ve sıra yirmi yedi tekli kroşe ve azalt.

puf yapimi 13Yirmi sekizinci sırada 4 tekli kroşe ve azalt konumuna geldiğimizde toplamda bu sırada 30 adet tekli kroşe işlemiş olmamız gerekiyor.

Yirmi sekizinci sıra tamamlandığından ipi kesin ve kalan kısa ipi ilmiklerin arasına sıkıştırarak gizleyin.

puf yapimi 14Pufun tepe kısmını hazırlamak için sıra birden sıra sekize dek aynı işlemleri takip ederek pufun tepe yani kapak kısmını hazırlayın.

puf yapimi 15Kapakları da hazırladıktan sonra 3 adet yastığı pufun içerisine sıkıştırarak koyun. Yastıkları iyice bastırarak pufun içine yerleştirdikten sonra kapak kısmını pufun içerisine yerleştirin ve pufu ters çevirip rahatınıza bakın. Çünkü artık el işi yani tığ işi kroşe işleme pufunuz oturmaya hazırdır.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply