Tişört İpliğinden Kare Kilim Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Tişört iplikleri ile aslında işlenemeyecek ya da örülemeyecek hemen hemen hiçbir şey yok. Bu yüzden siz sevgili okuyucularımız ile bugün tişört ipliğinden kare kilimin ne kadar hızlı ve kolay bir şekilde tığ ile işleneceğini göstermek istedik.

Tişört İpliğinden Kare Kilim

Bu harika proje için 1 kilo gramlık 2 adet tişört ipliği ve 10 mili metrelik yün işleme tığına ihtiyacınız var.

kilim yapimi 2Aynı başlama düğümü gibi ama düğüm atmayın ve sadece tığı geçirip başlama yüzüğünü oluşturun ve 3 adet zincir çekin. Çektiğiniz bu 3 zincir ilk çift kroşe olarak sayılıyor.

kilim yapimi 3Daha sonra 2 tane çift kroşeyi yüzüğün içerisine işleyin ve 3 tane zincir çekin.

kilim yapimi 4Şimdi yeniden 3 tane çift kroşe işleyip yeniden 3 zincir çekin. Aynı şekilde yüzüğün içerisine toplamda 4 tane 3 adet çift kroşe ve 4 tane 3 zincir çekecek şekilde tüm sırayı tamamlayın.

Sıra sonunda yani son 3 zinciri çektikten sonra tığ işini diğer tarafa çevirip 1 tarafı da birleştirdikten sonra 3 adet zincir çekin.

kilim yapimi 5İkinci sıraya çektiğiniz 3 zinciri ilk çift kroşe sayarak başlayacağımızı hatırlatıyoruz. İkinci sıraya başlarken ilk boşluğu atlayın ve sonraki boşluğa 1 tane çift kroşe işleyin.

kilim yapimi 6Köşe boşluğa 2 adet çift kroşe işledikten sonra 3 adet zincir çekin ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin.

kilim yapimi 7Sonraki zincire boşluğa değil zincire 1 adet çift kroşe işleyin ve bir zincir atladıktan sonra diğer zincire 1 adet çift kroşe işleyin.

kilim yapimi 8Köşeye geldiğinizde yine aynı şekilde 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve 2 adet çift kroşeyi köşe boşluğa işleyin.

Diğer kısımları da yani sıranın diğer kısımlarını da daha önce yaptığınız gibi aynı şekilde işleyin. Tüm kare tamamlanıncaya dek aynı şekilde işlemeye devam edin. Kare tamamlandıktan sonra 2 tarafı da birleştirin ve 3 adet zincir çekin.

kilim yapimi 9Üç zincir çektiğiniz zincire değil sonraki zincirlere birer tane 3 adet çift kroşe işleyin.

kilim yapimi 10Köşe kısımdaki boşluğa 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşeyi yine aynı köşe boşluğunun içerisine işleyin.

Tüm sırayı biraz önce uygulamış olduğunuz adımları tekrar ederek işlemeye devam edin. Yani yenide 3 adet çift kroşe sonraki 3 zincire, 1 adet zincir çekin ve yeniden 3 adet zincir çekin. Köşeye geldiğinizde aynı şekilde 2 çift kroşe, 3 tane zincir çekin ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin.

Tüm sıra tamamlanınca iki tarafı da birleştirin.

kilim yapimi 11Sıra tamamlandıktan sonra 3 adet zincir çekin ve sonraki 5 zincire birer tane çift kroşe işleyin. Köşeye geldiğinizde aynı şekilde 2 çift kroşe, 3 zincir ve yeniden 2 çift kroşe işlemeyi unutmayın.

kilim yapimi 12Tüm sırayı yukarıdaki gibi aynı şekilde işlemeye devam ederek tüm sırayı tamamlayın. Sıra sonunda iki tarafı da birleştirin.

Beşinci sıraya geldiğinizde yan taraflara 7 adet çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 7 adet çift kroşe işleyin. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin.

Son köşeden sonra 6 tane çift kroşe işleyin ve iki tarafı da birleştirin.

kilim yapimi 13Altıncı sıraya geldiğiniz 3 adet zincir çektikten sonra 3 adet çift kroşeyi sırası ile işleyin. Sonra 2 zincir çekin ve 2 adet ilmek atladıktan sonra sırası ile birer tane çift kroşe işleyin.

Daha sonra 2 zincir çekin ve yeniden sırası ile 2 tane çift kroşeyi zincirlere işleyin. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin.

kilim yapimi 14Köşe kısımdan sonra 2 adet zincir çekin, 2 zincir atladıktan sonra sırası ile sonraki 2 zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sonra yeniden 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 zincir atlayıp bu defa 3 adet çift kroşeyi sırası ile zincirlere işleyin.

Daha sonra 1 adet zincir çekin ve 1 zincir atladıktan sonra 3 adet çift kroşe işleyin, 2 adet zincir çekin, 2 adet çift kroşe daha işleyip 2 adet yeniden zincir çekin.

kilim yapimi 15Son köşeden sonra 2 adet zincir çekin, 2 adet çift kroşe işleyin, 2 adet yeniden zincir çekip 2 tane daha çift kroşe işledikten sonra iki tarafı da birleştirin.

kilim yapimi 16Yedinci sıraya yeniden 3 tane zincir çekerek başlayın. Sonrasında 9 tane çift kroşe işleyin, 2 zincir çekin ve 2 tane ilmek atlayın. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin.

Yan tarafa geçtiğinizde 2 adet zincir çekin, 9 adet çift kroşe işleyin, 1 adet zincir çekin yeniden 9 adet çift kroşe işleyin ve yeniden 2 adet zincir çekin.

kilim yapimi 17Sekizinci sıraya geldiğinizde 3 adet zincir çekin. Sonrasında 7 adet çift kroşe işleyin, 2 adet zincir çekin ve 4 adet çift kroşe işleyin. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin.

Yan tarafa 4 adet çift kroşe işleyin, 2 adet zincir çekin, 7 adet çift kroşe işleyin, 1 adet zincir çekin, 7 adet yeniden çift kroşe işleyin, 2 adet daha zincir çekin ve 4 adet çift kroşe işleyin.

• Dokuzuncu sırada ilk yarısında 5 adet çift kroşe işleyin, 2 tane zincir çekin ve 8 tane çift kroşe işleyin. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin. Diğer tarafa geçtiğinizde 8 adet çift kroşe işleyin, 2 adet zincir çekin ve 5 adet çift kroşe daha işleyin.
• Onuncu sıraya geldiğinizde ilk yarısına 3 adet çift kroşe işleyin, 2 adet zincir çekin ve 12 adet çift kroşe daha işleyin. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin. İkinci yarıya geldiğinizde 12 adet çift kroşe işleyin, 2 adet zincir çekin ve 3 adet çift kroşe işleyin.
• On birinci sırada ise 1 çift kroşe işleyin, 2 tane zincir çekin ve 16 tane daha çift kroşe işleyin. Köşe kısmına 2 adet çift kroşe, 3 adet zincir ve yeniden 2 adet çift kroşe işleyin. İkinci yarıda ise 16 tane çift kroşe, 2 tane zincir ve bir adet çift kroşe işleyin.

kilim yapimi 18On ikinci sıraya geldiğinizde 2 adet zincir çekin ve her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Köşelere geldiğinizde 5 adet tekli kroşe işleyin. Sıra sonunda iki tarafı da birleştirin.

Sonrasında ipi kesin ve kalan fazla ipi ilmeklerin yani zincirlerin arasına gizleyin.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.