Tiroit Hastalıkları Ve Bitkisel Tedavileri

Temel hormonları endokrin sistemleri üretmektedir. Bahsettiğimiz bu başlıca hormonlar tiroit, hipofiz, yumurtalıklar, adrenalin bezleri ile pankreasın bir takım bölümleridir. Vücut fonksiyonlarında meydana gelen bozukluk diyabet hastalığına, tiroit bezinin normalden fazla çalışması sonucu da üreme bozuklukları ortaya çıkabilir. Tiroit bezleri ile ilgili olan her türlü sorunda mutlaka uzman bir doktor alakadar olmalıdır.

Tiroit

Boğazda yer alan tiroit bezi hem normal metabolizma hem akli hem de fiziksel gelişim için gerekli hormonları salgılamaktadır.

Tiroit hormonlarında meydana gelen bir ölçüsüzlük tiroit bezinin normalden daha fazla çalışmasına neden olabilir. Bu durumda vücut metabolizmasının çok fazla çalışmasına neden olur. Bu durumda ishal, kilo kaybı ve terlemeye neden olabilen vücut çalışmasına yol açabilir. Bu rahatsızlığı sürekli olarak yaşayan kişiler genelde hiperaktif kişiler olarak tanınınlar.

Fazla Çalışan Tiroit Ve Tedavisi
Normalden daha fazla çalışan tiroit için kullanılan bitki bin bir dilek otudur. Bu tedavi için aynı miktarda bin bir dilek otu ile aslankuyruğu karışımı olan bir dem hazırlamanız gerekir.

Bu demde ölçek her bir fincan için iki tatlı kaşığı kadar karışımdır. Hazırlanan bu dem günde 3 defa içilmelidir.

Ayrıca 10 ila 20 damla kadar kedi otu tentürü fazla çalışan tiroidi yavaşlatmaya faydalı olacaktır. Fakat bu ilacın kullanımında çok dikkatli olmak gerekir, çünkü kedi otu tentürü alışık olmayan kişilerde hiper aktifliği tetikler ve ayrıca baş dönmesine de neden olabilir.

Az Çalışan Tiroit Ve Tedavisi
Çocukluk döneminde tiroit hormonunun normalden daha az çalışması sonucu çocukta ruhsal ve fiziksel gelişim bozukluğu yani kretenizme neden olurken, yetişkinlerde tiroit hormonunun normalden daha az salgılanması sonucunda da tiroidin az çalışmasına neden olur. Bu durum ise metabolizmada kilo alımı, kabızlık, letarji, apati ve tembelliğe neden olur.

Bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişilerde genelde enerji çok düşüktür ve zihinleri normal hızda değil uyuşuk bir şekilde çalışır.

Az çalışan tiroit bezi sorununda genellikle kullanılan bitki deniz yosunudur. Deniz yosunu bitkisi yine diğer su otları bitkileri gibi tiroit işlevlerine iyi gelen birer iyot kaynağıdır. Vücut sistemini canlandırmak deniz yosunu ya da su yosunu tabletlerini günde 3 defa olmak üzere alabilirsiniz. Çay olarak da damiana ile biberiye bitkilerini demleyip günde 3 defa kadar içebilirsiniz.

Fazla bir şekilde Brüksel lahanası, ıspanak, lahana, karnabahar, fasulye, soya ya da şalgam gibi besinleri tüketmemeye çalışın. Durumunuzun düzelmesine yardımcı olmak açısından özellikle iyot bakımından oldukça zengin olan su otları ya da kabuklu deniz hayvanlarını bol bol tüketin.


Leave a Reply