Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

Tıkalı Burun Nasıl Açılır?

Burundan soluk alıp vermek sağlıklı bir vücut için çok önemlidir. Orta kulağın havalandırılması, havanın ısıtılıp nemlendirilmesi bakımından burun için nefesin önemi büyüktür. Özellikle burun, kulak, boğaz rahatsızlıklarında ve mevsimsel geçişlerde sıkça rastlanan burun tıkanıklığı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Tıkalı burun nasıl açılır? Adı altında inceleyelim.

 

 

Burun Tıkanıklığı Nedir? Burundan Nefes Almak Niçin önemli?

Nefes alma organımız olan burun sayesinde içeri giren hava, akciğerlere ulaşmadan önce nemlendirilir, temizlenir ve ısıtılır. Burnun kendi içinde yapmış olduğu bu arıtma ve iklimlendirme görevi akciğer için ve genel vücut ısısı için oldukça önemlidir. Halk arasında burun etleri adı verilen, boşlukların burun için farklı görevleri vardır.

 

Buruna giren hava burun etleri arasından geçer. Bu geçiş sırası belirli bir vakit aldığından, içeri giren hava, ağızdan alınan havaya göre daha etkili bir biçimde ısıtılır. Ayrıca burun içinde bulunan tüyler sayesinde havada bulunan tuzlar, polen nerede virüsler bu tüyler sayesinde filtre edilmiş olur.

 

Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Burun tıkanıklığının en çok bilinen nedenin kıkırdak- kemik eğrilikleri olarak bilinse de sık karşılaşılan durum, burun eti şişmesi gibi nedenlerdir. Bunlar gibi çeşitli sinüzit tiplerine bağlı olarak da burun tıkanıklığı olabilir. Halk arasın da kemik eğikliği olarak bilinen burun boşluğunun orta bölmesinde bir tarafa doğru eğik olması haline septum deviasyonu denir. Genellikle burun boşluğunun yan duvarlarında bulunan yumuşak dokuların şişmesi ve hava yolunun kapanması ile burun tıkanıklığı daha çok şiddetlenir. Kemik eti burun içerisinde yapılan bir ameliyatla düzeltilebilir. Yetişkin bir insanın burun tıkanıklığının başlıca sebepleri arasında; polipler, horlama ve alerji durumlardır.

 

Burun Tıkanıklığı Olan Hastaların Genel Şikâyetleri Nelerdir?

Burun tıkalı olduğundan sürekli ağız solunumu yapmak zorunda kalır, bu durum boğazda oluşan faranjitlere neden olur. Kişinin uyku bozukluğu ve horlaması gelişir. Kişiden kalp problemi ve akciğer ağırlaşır. Sabahları ağızda kuruluk oluşur. Cinsel alanda bozukluklar oluşur. Psikolojik sorunlara yatkınlık olur. Kişinin sesi kısılır ve burundan konuşma gelişir. Çocuk bireyler de gecelerin altına ıslatma oluşur. Merdiven çıkma, yol yürüme gibi fiziksel hareketler ağırlaşır. Spor yaparken, fiziksel etkinlikler güçleşebilir.

 

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Nedenleri Nelerdir?

Bebekler solunum yapmak için genelde burnunu tercih eder. Burunları tıkanıklıkları zaman uyarı amacı güderek hemen ağlamaya başlarlar. Tıkanıklık açılır açılmaz da tekrardan burun solunum yapmaya devam ederler. Burundan soluk alma dışında karın bölgesi her nefes alışta dışarı doğru bombeleşir. Eğer yetersiz soluk alıp verme işlemi sığ bir şekilde devam ediyorsa Bu bombeleşme gerçekleşmez. Burun solunumu ayrıca derin nefes almadan önemli rol oynar.

 

Ağız solunumu yapan bireylerde yardımcı olarak solunum kasları devreye girer. Bu kasların çalışmasın, özellikle küçük bireylerde duruş bozukluklarına neden olur.

 

Çocuklarda Oluşan Burun Tıkanıklığının Nedeni?

Bebeklerde burun tıkanıklığı çok önemli ve hayatsal meseledir. Burun tıkanıklığı bebeklerde geniz ile ilgili bir anormal durum yaşanırsa çok önemli sorun oluşturur. Bu durum için bebek doğmadan önce hastane koşullarında tanınarak gerekli önlemler alınmalıdır. Çocuklarda burun tıkanıklığının önemli nedenlerinden biri ise sinüzitlerdir. Bu durum sabırlı bir ilaç tedavi sürecini gerektirir. Alerjik sebepler ve anatomik gelişimsel durumlar da burun tıkanıklığına neden olan durumlar arasındadır.

 

Çocuklarda oluşan tek taraflı burun tıkanıklığı ve akıntısı burun içerisine sokulmuş herhangi bir yabancı cisim nedeniyle oluşabilir. Nadiren oluşsa da çocuklar da burun tıkanıklıkları Kötü veya iyi tümöre bağlı oluşabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder