Tığ Picot İşleme Nasıl Yapılır?

Tığ Picot İşleme Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere picot işleme demek tığ işinize ya da örgü işinize muhteşem bir şıklık katmanız demektir. Ne kadar zor gibi görünse de aslında oldukça kolay olan bu işleme tekniğini istediğiniz projenin sonuna ilave edebilirsiniz.

Bu projede toplamda 25 tane çift kroşe 2 sıra halinde işlenmiştir. Fakat siz isterseniz kendi orijinal projenizle de direk olarak picot işlemeye başlayabilirsiniz.

Tığ Picot İşleme Tekniği

Eğer kendi projenize ek olarak değil de tekniği öğrenmek için başlıyorsanız toplamda 2 sıra halinde 25 tane çift kroşe işleyin. Bu sayede picot işlemeleri çok daha net bir şekilde görebileceksiniz.

tig picot isleme nasil yapilirAdım 1: 3 tane havaya zincir çekin ve 3 zincirin altındaki 2 ilmekten tığı geçirip tığınıza ip alın. Tığa aldığınız ipi 2 ilmekten içeriye doğru çekin ve sonra aynı ipi tığda bulunan ilmekten içeri çekin. Başka bir değiş ile havaya çektiğiniz 3 zincirin hemen en altında bulunan 2 ilmekten tığı aşırın. Bu sayede şu anda ilk picot işlemenizi yapmış oldunuz.

tig picot isleme nasil yapilirAdım 2: Şimdi sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işleme yapın.

tig picot isleme nasil yapilirAdım 3: Daha sonra yani 3 zincire sıra ile birer tane tekli kroşe işledikten sonra havaya doğru 3 tane zincir çekin. Şimdi yine 3 zincirin en altında bulunan 2 ilmeğin içerisinden tığı geçirin ve tığa ip alın. Tığa almış olduğunuz ipi yine adım 1 de olduğu gibi alttaki iki ilmekten tığ ile birlikte çekin ve çektiğiniz aynı ilmeği tığda bulunan ilmek içeriye doğru çekin. Yani yeniden ilmek ya da tığı aşırın.

tig picot isleme nasil yapilirAdım 4: Şimdi yeniden 3 zincir yani ilmek boyunca birer tane tekli kroşe işleme yapın.

tig picot isleme nasil yapilirAdım 5: Yeniden havaya 3 zincir, sonrasından tığı alttaki ilmeklerden geçirin, tığa ip alın ve ipi 2 ilmekten geçirin ve aynı ipi tığda bulunan ilmekten içeriye doğru yeniden çekin. Başka bir değişle sevgili hanımlar tığı ya da ilmeği yeniden aşırın.

Burada anladığınız üzere tığ ya da ilmek aşırma zincirlerin en altından yapıldığı zaman picot dediğimiz işleme tekniğini ortaya çıkarmış oluyor. Normal tığ ya da ilmek aşırma ise tığın olduğu üst noktadan tığı ya da ilmeği aşırma oluyor.

Tığ Picot İşleme Tekniği Video

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder