Tığ İle Yuvarlak İşlemeli Kilim Nasıl Örülür? Resimli Anlatım

Tığ İle Yuvarlak İşlemeli Kilim Nasıl Örülür? Resimli Anlatım

Bu harika proje sayesinde evinize yeni bir kilim ya ad yuvarlak yolluk almanıza gerek kalmayacak. Hem el emeğinizi hem göz nurunuzu vererek kendi evinizin rahatında kendi kiliminizi kendiniz hazırlayacaksınız.

Bu projeyi hazırlamak için 2 farklı renkte tişört ipliğine ve bulabileceğiniz en kalın yün işleme tığına ihtiyacınız var.

Yuvarlak İşlemeli Kilim

Başlama düğümünü tamamlamadan yüzük olarak ipi ayarlayın ve bir zincir çekin.

yuvarlak kilim 1İlk sıraya başlarken öne 3 tane zincir çekin. Sonrasında 1 tane çift kroşe işleyip bir zincir daha yüzüğün içerisine işleyin.

Aynı şekilde 1 tane çift kroşe işleyip bir zincir çekerek toplamda 11 adet çift kroşeyi yüzüğün içerisine işleyin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

İkinci sıraya başlarken 3 tane zincir çekin. Daha sonra bir zincir atlayın ve 2 adet çift kroşe işleyin. Aynı şekilde tüm sıraya 11 adet çift kroşeyi bir zincir atlayıp 2 çift kroşe işleyerek tamamlayın. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

yuvarlak kilim 2Üçüncü sıraya başlarken yeniden 3 tane zincir çekin ve iki zincir yani ilmek atladıktan sonra 3 tane çift kroşeyi sırası ile işleyin. Yani 3 zincir, 2 ilmek atla, 3 çift kroşe ve 1 zincir. Aynı şekilde 11 defa aynı işlemleri toplamda sırası ile işleyin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

yuvarlak kilim 3Dördüncü sıraya 3 adet zincir çekerek başlayın ve sonraki zincire 1 tane çift kroşe işledikten sonra bir tane zincir çekin. Daha sonra aynı zincire 2 tane çift kroşe işleyin ve bir zincir çekin. Bundan sonra 3 tane zincir yani ilmek atlayın ve 2 tane çift kroşeyi aynı zincire işleyip 1 tane zincir çekin. Sonra yeniden 2 çift kroşe aynı zincire işleyin ve 1 tane zincir çekin. Toplamda 11 defa aynı şekilde 2 çift kroşe aynı zincire ve 1 zincir olarak tüm sırayı işleyin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

yuvarlak kilim 4Beşinci sıraya yeniden 3 zincir çekerek başlayın ve sonraki zincirin içine 2 tane çift kroşe işleyip 1 tane zincir çekin. Daha sonra 2 tane ilmek atlayın ve sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyip bir zincir çekin. Aynı işlemi yani 2 tane çift kroşe aynı zincir içerisine ve bir zincir işleyerek tüm sırayı aynı şekilde işleyerek tamamlayın. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

Altıncı sıra üçüncü sıranın aynısıdır. Yani altıncı sırayı üçüncü sıradaki basamakları tekrarlayarak tüm sırayı işleyin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

yuvarlak kilim 5Yedinci sıra yine üçüncü sıraya benziyor ama ufak birkaç ayrıntı var. Yedinci sıraya başlarken 3 adet zincir çekin ve sonraki zincirin içerisine 2 adet çift kroşe işleyip 1 tane zincir çekin.

Sonra 3 tane zincir yani ilmek atlayın ve sonraki zincire 3 tane çift kroşe işleyip 1 tane zincir çekin. Daha sonra 3 adet zincir atlayın ve sonraki zincirim içine yeniden 3 tane çift kroşe işleyip bir zincir çekin. Aynı adımları takip ederek 23 defa aynı şekilde işleme yapıp tüm sırayı tamamlayın. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

İki tarafı da kapatırken her sıra sonunda sağlamlığından emin olmak için isterseniz bir değil 2 defa bağlama yapabilirsiniz.

• Sekizinci sıraya başlarken ipi kesin ve yerine seçtiğiniz kilimin dış tarafına uygulayacağımız ikinci farklı renkteki ipi kilim işlemeye dâhil edin. Sekizinci sırayı aynı dördüncü sırayı takip ederek tüm sırayı işleyin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.
• Dokuzuncu sıra ise aynı beşinci sıra gibidir. Yani beşinci sıradaki adımları dokuzuncu sıra tamamlanana dek takip ederek işleyip tüm dokuzuncu sırayı tamamlayın. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

yuvarlak kilim 6Onuncu sıraya yine 3 adet zincir çekerek başlıyoruz. Sonraki ilmeğe 1 tane çift kroşe işleyip 1 tane zincir çekin. Daha sonra 2 tane zincir atlayın ve sonraki zincire 2 tane çift kroşe işleyip 1 adet zincir çekin. Aynı şekilde toplamda 47 defa aynı adımları tekrarlayarak tüm sırayı işleyin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

• On birinci sıra altıncı sıranın aynısıdır. Yani altıncı sıradaki adımlar tekrar edilerek on birinci sıra tamamlanıncaya dek işlenmelidir. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirmeyi unutmayın.
• On ikinci sıra ise yedinci sıra ile aynıdır. Yedinci sıradaki tüm adımları on ikinci sırada tekrar edin. Tüm sıra tamamlanınca 2 tarafı da birleştirin.

yuvarlak kilim 7On üçüncü sıraya 5 adet zincir çekerek başlıyoruz. Daha sonraki 3 zinciri atlayıp sonraki zincirden aşırtma yani tığı ilmekten geçirip ipi çekiyoruz ve ipi işlemeden tığda bulunan zincirin içinden çekiyoruz. Aynı şekilde 5 zincir çekin ve yeniden 3 zincir atlayıp kaydırma yapıp aynı adımları takip ederek tüm sırayı aynı şekilde tamamlanana dek işleyin. Sadece son işlemeye geldiğinizde 3 değil 2 zincir çekin ve bu sefer 1 tane çift kroşe işleyip 3 adet zincir atlayın ve yine aşırtma yani kaydırma yapıp 1 tane çift kroşe işleyin. Tüm sırayı tamamladığınızda iki tarafı da düzgün bir şekilde birleştirin.

yuvarlak kilim 8On dördüncü sıraya yine 3 adet zincir çekerek başlayın. Üç tane zincir çektiğiniz aynı zincirin yani ilmeğin içerisine bu sefer 2 tane çift kroşe işleyin. Sonraki iki zincire birer tane çift kroşe işleyin. Üçüncü zincire bir tane aşırtma yani kaydırma yapın.

yuvarlak kilim 9Sonraki kubbe ya da dağ motifinin ilk ve ikinci zincirine birer tane çift kroşe işleyin. Üçüncü zincire ise 4 adet çift kroşe işleyin. Dördüncü ve beşinci zincire birer tane çift kroşe işleyin.

Sonraki dağın ya da kubbenin üçüncü zincirine 1 tane kaydırma yani aşırtma yapın. Aynı adımları yeniden tekrarlayarak tüm kilimin çevresini işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde bu sefer son kubbenin ya da dağın bir ve ikinci zincirine birer tane çift kroşe işleyin ve başlangıç noktası olan zincire 1 tane çift kroşe işleyin. Sırayı tamamladığınızda iki tarafı da düzgün bir şekilde birleştirin.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder