Tığ İle Kolay Çocuk Atkısı Nasıl İşlenir?

Bu çalışmamızda kış aylarına girdiğimiz ve havaların soğumaya başladığı bu günlerde çocuklarınıza evde nasıl kolay bir şekilde atkı işleyebileceğinizi göstereceğiz.

Oldukça basit bir işleme tekniğine sahip olan bu atkı tekli kroşe ile işlendiği için ve arka zincirlerden işleme yapıldığı için oldukça kalın ve sıcak tutan bir atkı modelidir.

Bu yüzden bu atkı modelinden zincir sayılarını fazla tutarak daha uzun bir atkı da kendinize örebilirsiniz.

Tığ İle Kolay Çocuk Atkısı İşleme

cocuk atkisi 1Adım 1: Başlama düğümü ardına 122 tane zincir çekin.

Adım 2: Lastik Modeli

cocuk atkisi 2Sıra 1: Tığ tarafından ikinci zincire tekli kroşe işleyin ve tüm zincir sonuna kadar her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonunda 1 tane zincir çekin ve tığ işinizi diğer tarafa çevirin.

cocuk atkisi 3Sıra 2: İlk sıra tamamlanıp tığ işini diğer tarafa döndürdükten sonra arka taraftaki zincirlere tekli kroşe işleyerek tüm sırayı işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde tığ işini diğer tarafa çevirip tane zincir çekmeyi ihmal etmeyin.

cocuk atkisi 4Sıra 3: İkinci sırada yine ön taraftaki sadece arka taraftaki zincirlere birer tane çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 1 tane zincir çekin ve atkıyı diğer tarafa çevirin.

Aynı şekilde atkıyı istediğiniz kalınlığa ulaşana dek ilemeye devam edin. Ama bu modeldeki kalınlığa ulaşmak istiyorsanız o zaman sıra ikiyi takip ederek en az 14 sıra atkıyı işlemeye devam edin.

Adım 3: Yan tarafları toparlama.

cocuk atkisi 5Tüm sıralar tamamlandıktan sonra atkının yan taraflarını da tekli kroşe işleyerek atkıyı toparlayın. Her iki yan tarafı tekli kroşe işleyip toparladıktan sonra tığ ile ipe düğüm atın, ipi kesin ve ipin ucunun sağlam bir şekilde atkıya düğümlendiğinden emin olun.

Bu atkı modelinde 85 gramlık kalın yün ile 138 metrelik ipten yaklaşık olarak 1,5 yumak kadarı kullanılmıştır. Ayrıca 5 mili metrelik tığa da ihtiyaç vardır. Bu atkının uzunluğu yaklaşık olarak 117 cm kadardır.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.