Tığ İle Kabarık Çiçek Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bu projemizde kabarık çiçeklerin nasıl tığ ile işleneceğinizi öğreneceğiz. Kabarık çiçekler özellikle son dönemde oldukça moda olan bir tığ işlemesidir. Kabarık çiçek işleyen bayanlar genelde bu çiçekleri birbirlerine dikerek bebek battaniyeleri yapmaktalar.

Ayrıca sadece bebek battaniyesi değil kışlık yatak örtüleri ya da salona kışlık koltuk battaniyeleri de bu kabarık çiçeklerin birleştirilmesi ile yapılmakta.

Tığ İle Kabarık Çiçek İşlemesi

Bu çiçekleri hazırlarken 5,5 mm tığ ve karışık renklerde yumuşak kalın iplikler kullanılmalı. Kabarık çiçek yapımında sihirli yüzük denilen teknik ile başlanmaktadır. Sihirli yüzük tekniğini daha önce anlatmadığımız için kısaca aşağıda anlatacağız.

kabarik cicek 1İpi sağ eliniz ile tutun ve sol elinizin işaret ve orta parmağını birleştirerek sağ eliniz ile tutuğunuz ipi birleştirmiş olduğunuz sol el parmaklarınıza iki defa dolayıp ipin ucunu yukarıda görüldüğü gibi sol başparmağınız ile tutun.

kabarik cicek 2Daha sonra tığınızı yukarıdaki gibi parmaklarınıza doladığınız iki ipin altına getirin.

kabarik cicek 3Tığınız ile üstteki ipi yakalayın ve üstteki ipi sondaki yani ikinci ipin altından geçirip üst tarafına atın. (Tüm bunları yaparken ipin devamını sol parmaklarınız ile kavramayı unutmayın.) İki tane zincir atın.

kabarik cicek 4Sonrasında dikkatli bir şekilde aşağıda oluşturduğunuz sihirli yüzüğü sol elinizin orta ve yüzük parmaklarına geçirin. Bu sırada kuyruğun kaymamasına dikkat edin.

kabarik cicek 5Sihirli yüzüğün içinden tığı geçirip tek kroşe atın.

kabarik cicek 6Toplamda 6 tane tek kroşeyi iki ipin yani sihirli yüzüğün içinden atın.

kabarik cicek 7Altı tane tek kroşeden sonra ipin yani sihirli yüzüğün kuyruğunu yani kısa ipi çekin. (Şu anda sihirli yüzüğü oluşturdunuz.)

kabarik cicek 8Sihirli yüzüğün baş ile son kısmını birleştirin.

kabarik cicek 9Daha sonra ipi kesin. Çünkü şimdi ip rengini değiştireceğiz.

kabarik cicek 10İstediğiniz farklı bir rengi biraz önce tamamladığınız parçaya ilave edip 3 tane zincir atın. Attığınız zincir 3 değil 5 ya da 5 tane olabilir. Ama ne olursa olsun attığınız zincirlerin çiçeğinizin boyutunu belirleyeceğini unutmayın.

kabarik cicek 11Tığınızı yeni ipi bağladığınız zincire yani aynı zincire geçirin ve ipi alın. Aldığınız ip 3 zincirlik boy ile aynı boyda olmalı.

kabarik cicek 12Toplamda 9 tane aynı boyda ipi tığınıza geçirene dek aynı işlemi tekrarlayın.

kabarik cicek 13Tığınıza ip atın ve tığınızı tüm ilmiklerden geçirip tek bir zincir atın. Şu anda ilk yaprağı oluşturdunuz.

Yukarıdaki işlemlerin aynısını hemen yan taraftaki halka için ve tüm diğer halkalar için tekrarlayın. Sona geldiğinizde ipi kesin. Sondaki ipi yani çiçekteki ipe düğüm atın.

İsterseniz yaprak kısımlarını arkaya doğru itip daha kabarık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ya da olduğu gibi bırakıp sivri uçlarından faydalanarak çiçekleri birleştirebilir ve battaniyeler, koltuk örtüleri ya da yatak battaniyeleri hazırlayabilirsiniz.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.