Tığ İle Bebek Sandalı Nasıl İşlenir? 6 Ay İle 12 Aylık Bebekler İçin

Bu proje için 5,5 mili metre yün işleme tığının yanı sıra 2 farklı renkte kalın yün ipine ihtiyacınız var. Ayrıca sandal üstünü süslemek için şık 2 tane ayakkabı tokası ya da boncuklarda bu projede kullanılan malzemeler arasındadır.

Tığ İle Bebek Sandalı İşleme

bebek sandali 1Bebek sandalını işlemeye başlamak için 10 tane zincir çekin. Sonrasında yukarıdan aşağıya doğru dördüncü zincire 4 tane çift kroşe işleyin.

bebek sandali 2Sonraki 2 tane zincire yarım çift kroşe işleyin.

bebek sandali 3İki tane zincire birer tane yarım çift kroşe işledikten sonra bu sefer sonraki zincire bir tane tekli kroşe işleyin.

bebek sandali 4Tekli kroşenin ardına sonraki iki zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin.

bebek sandali 5Bu noktada sadece bir tane zincirin kalmış olması lazım. Bu son zincirin içerisine 7 tane çift kroşe işleyin.

bebek sandali 6Tığ işini diğer tarafa çevirin ve sonraki iki zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin.

bebek sandali 7Sonraki zincire tekli kroşe işleyin.

bebek sandali 8Daha sonraki 2 zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin. Bu noktada başladığınız yere geri döndüğünüz için iki tarafı da birleştirmek için sondaki ilmeğin üçüncü zinciri ile birleştirmeyi yapın.

Gördüğünüz gibi şu anda sandalın alt tabanını işlemiş oldunuz.

bebek sandali 9Sonrasında 3 tane zincir çekin. Çekmiş olduğunuz bu 3 zincir çift kroşe yerine geçmektedir. Aynı 3 zincir çektiğiniz bitiş ilmeğinin yanındaki zincirin içerisine bir tane daha çift kroşe işleyin.

bebek sandali 10Daha sonra en başta işlemiş olduğunuz 4 çift kroşelik zincirlerin her birine ikişer tane çift kroşe işleyin.

bebek sandali 11Bundan sonra 7 tane çift kroşe işlediğiniz noktaya gelene kadar her bir zincirin içerisine birer tane yarım çift kroşe işleyin.

bebek sandali 12Daha sonra 7 tane çift kroşe işlemiş olduğunuz zincirlerin her birine 2 tane çift kroşe işleyin.

bebek sandali 13Bundan sonra sıra sonuna gelene kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin.

Sıra sonunda sondaki ilmekteki yani en başta çekilen zincirlerin en üstüne tığ ile aşırtma yaparak iki tarafı da birleştirin. Sırayı birleştirdikten sonra artık ipi kesebilir ve ipi sandalet tabanına bağlayabilirsiniz.

bebek sandali 14Sıra tamamlanıp iki tarafı da birleştirdikten sonra birleşim yerinden bir önceki ilmiği işaretleyin.

bebek sandali 15Daha sonrasında işaret yerinden ileriye doğru sayarak on dördüncü ilmeği de bulup on dördüncü ilmeğe tığı atın ve ip alın. Fakat tığı arka taraftaki ilmeğe geçirin.

bebek sandali 16Arka taraftaki ilmeğe tığı atıp tığa ip aldıktan sonra 2 tane zincir çekin. Ve sadece arka ilmekleri takip ederek her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin.

bebek sandali 17İşaretli yere geldiğinizde işaretli ilmeğe de yarım çift kroşe işledikten sonra havaya doğru 14 tane zincir çekin. Zincir tamamlanınca ipi kesin ve düğüm atın.

bebek sandali 18On dört tane zincir çektiğiniz taraf değil tam karşı tarafa tığı atın ve ip alıp bir tane zincir çekin. Sonrasında diğer taraftaki 14 tane zincir çektiğiniz kısma gelene dek her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

bebek sandali 19On dört tane zincirin olduğu bölgeye geldiğinizde de zincir boyunca her bir zincirin içerisine birer tane tekli kroşe işleyerek sandalın üst kısmını tamamlayın. Zincir sonunda ipi kesin ve düğüm atın.

bebek sandali 20Daha sonra 14 tane zincirin bulunduğu uzun bağcığın olduğu bölgenin hemen aynı ilmeğinin içerisine tığı atın ve ip alın. Fakat tığı arka taraftaki ilmekten atın. Diğer tarafa ulaşana dek her bir arka ilmeğe ip aşırın ya da tığı kaydırın.

bebek sandali 21Ayak parmakları kısmını hazırlamak için 10 tane zincir çekin ve tığ tarafından sayarak üçüncü ilmeğe yani zincire yarım çift kroşe işleyin. Daha sonar sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane yarım çift kroşe işleyin.

bebek sandali 22On dört tane zincirin olduğu üst ayak bağcığı tarafından 5 tane zincir sayın ve hazırlamış olduğunuz ayak parmakları için olan üst parçayı dikin.

bebek sandali 23Ayak parmakları için olan ve beşinci zincire diktiğiniz parçayı bu sefer tam kaşı taraftan beş zincir sayarak karşı tarafa da aynı şekilde dikin.

Daha sonra şık bir düğme ya da ayakkabı klipsini kısa olan yani bağcığın karşı tarafına dikin.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.