İPUÇLARIM

Tetanos Aşısı Nedir ?

Tetanos Aşısı Nedir ?

Vücudun merkez sinir sisteminin zarar gördüğü bir enfeksiyon hastalığı tetanos, ilk önce çiğneme kaslarında ardından kol, kalça gövde ve bacak adelelerinde sancılı kasılmalara sebep olur.

Tetanos’a Karşı Önlem Alın

Bir olay başınıza gelmeden önce önlem almak her zaman faydalıdır. En son olduğunuz tetanos aşısı kirli ve büyük yaralanmalar için tam 5 yıl, diğer küçük kirli-temiz yaralanmalar için 10 yıl koruyucu görevi üstlenir. En son ne zaman tetanos aşısı olduğunuzu hatırlamıyorsanız hekiminize danışarak bilgi verin, durumu açıklığa kavuşturun.  Aşıyı olduğunuzda kolunuzda herhangi bir acı veya ağrı hissetmezken ertesi günün sabahı kolunuzda şişlik ve ağrı hissedebilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur.

Her türlü demir, çivi, pas vs batma/yaralanma durumuna göre önlem alınmalı, aşınızı olmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. yardım! dedi ki:

    bize 3 gün önce vurdular.sekizinci sınıf olduğumuz icin . ağlayan erkekler vardı ben durmadan bağırıyordum.aaa diye hocalar birşey olmaz diyolardi bide kendileri vurulsaydıda gorseydik.iyi gunler

  2. Turkey Tours dedi ki:

    Size katılıyorum Mahmut bey en acıtan aşılardan birisi bence bende geçirdiğim ufak bir kazadan dolayı vurulmuştum canım yanmıştı.

  3. Mahmut dedi ki:

    İlköğretimde vuruldum bu aşıyı amma acımıştı canım. Okulu bir birine katmıştım. Sadece ben değil tabii ki, bütün ekip. Ancak sağlık açısından çok gerekli. Tüm gün stres altında ne yaptığımızı bilmiyoruz. Bazen küçük bir kıymık tanesi bile çok zor durumla karşı karşıya bırakabiliyor insanı.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.