Tere Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Tere Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Tere olarak bildiğiniz sebze turpgiller ailesinden ve baharat aromalı bir sebzedir. Tere sebzesi diğer tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi eğer dikkat edilmez ise çok çabuk bir şekilde bozulabilecek olan bir sebzedir.

Ayrıca tere sebzesi yine dikkat edilmez ise hem tazeliğini hem de diriliğini çok çabuk bir şekilde kaybetmeye başlayacaktır. Eğer tere doğru bir şekilde saklanır ise hem taze kalabilir hem de diriliğinden hiçbir şey kaybetmez.

Tere bitkisi sadece demir değil manganez, iyot ve fosfor gibi çok önemli mineralleri taşıdığı gibi A, B, C ve E vitaminlerini de içerisinde barındırmaktadır.

İşte bu önemli bileşenleri sayesinde tere sebzesi kanı temizleme gibi çok önemli bir özelliğe sahiptir. Bilhassa çok fazla sigara içen kişiler de akciğeri koruyucu olarak görev yapar.

Tere sebzesi bu özellikleri nedeni ile belli kürler halinde tüketilir ise şifalı etkilerinden yararlanılabilir.

tere nasil saklanir

Tere Nasıl Muhafaza Edilir?

Tere sebzesi sap kısımlarına yakın bir şekilde kesilip temizlenmelidir. Daha sonra kesilmeden yani bütün olarak suyun altında yıkanmalıdır ve kaba kirleri temizlenmelidir.

Daha sonra tereleri sirke ilave ettiğiniz soğuk suyun içerisine koyun. Bu sayede tere sebzesinde olan çamur ve kir kalıntıları da temizlenecektir. Terenin temizliğinden emin olmak için en az 6 ila 7 dakika kadar bu suyun içerisinde tereleri bekletin ve sonrasında da temiz soğuk suyun altında durulama işlemi uygulayın.

Daha sonra tereleri süzgeçe alın ve iyice süzün. Daha sonra isterseniz kağıt havlu ya da salata kurutucusunda iyice kurutun.

Buzdolabına tereleri yerleştirmeden hemen önce tüm tereleri temiz ve kuru peçete ya da kağıt havlulara sarıp havasını aldığınız buzdolabı poşetlerine yerleştirdikten sonra ağzını sıkı bir şekilde kapatın.

Eğer isterseniz ve eğer var ise kaliteli saklama kaplarını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde saklamış olduğunuz tere sebzesini en az 1 hafta boyunca sağlıklı bir şekilde saklamanız mümkündür.

Eğer tereleri cam kavanoz içinde saklama yöntemini tercih ederseniz o zaman cam kavanozun tere yapraklarına zarar vermeyecek kadar büyük olduğundan emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder