Tel Askıdan Kostüm Kanatları Nasıl Hazırlanır?

Tel Askıdan Kostüm Kanatları Nasıl Hazırlanır?

Okul zamanı demek piyes ve özel günlerde çocuklarınızın özel kostüme ihtiyacı var demektir. Özellikle okulun ilk yıllarında da küçük afacanlar için genelde kanatlı kostümler gerekir. Fakat çok iyi bildiğiniz üzere bu kostümlerin fiyatı oldukça pahalıdır.

Bu yüzden bugün evde kolayca tüm annelerin çocuklarının piyes zamanı ya da yaş günü partisinde özel kıyafet almak yerine kolayca hazırlayabilecekleri şık kanat yapımı aşamalarını öğreneceğiz.

Gerekli Malzemeler
Bu şık kanatları yapabilmeniz için tel 4 tane kıyafet askısı ince ya da kalın olabilir, makas, ince fakat sağlam istenilen renkte çoraplar, tel kesme pensesi, yuvarlak ağızlı pense, telleri bağlamak için bant, kurdele ya da kalın renkli ip, dekorasyon için sim, boncuklar ya da pullar ve güçlü bir yapıştırıcı.

Tel Askıdan Kostüm Kanatları Yapımı

kanat 1

İlk önce dikkatli bir şekilde tel askıları ikiye birleşme yerlerinden elleriniz ile ayırın.

kanat 2Eğer askılar çok büyük ise gerekli gördüğünüz oranda tel askıları tel kesme pensesi ile kesin. Tüm askılar düzgün bir şekilde ayırıp kestikten sonra hepsini düzleştirin.

kanat 3Askıların hepsini düzleştirdikten sonra 2 tanesini şekilde gördüğünüz üzere yuvarlak oluşturarak birleştirin.

Bu noktadan sonra sıra üstteki iki yan kanada şekil vermeye geldi. Eğer isterseniz yukarıdaki gibi yuvarlak şeklini koruyarak üst kanatları oluşturabilirsiniz.

kanat 4Veya isterseniz tam orta yuvarlak yerinden iki eliniz ile bastırmak sureti ile kalp şeklinde üst kanatlar oluşturabilirsiniz.

kanat 5Ya da yuvarlak pense ile kanadın üst ve altını bükerek dalgalı bir kanat modeli ortaya çıkartabilirsiniz.

Hangi modeli seçerseniz seçin aynısından bir tane daha diğer taraf için hazırlamayı unutmayın.

kanat 6Alt kanatları hazırlamak için yine istediğiniz modeli uygulayabilirsiniz. İsterseniz hem üst hem de alt kanatları aynı şekillerde ya da ayrı şekillerde hazırlayabilirsiniz. Ama unutmayın 2 adet küçük alt kanat hazırlamanız gerekiyor.

kanat 7Toplamda 4 kanadı da hazırladıktan sonra sıra hem alt hem de üst kanatları birleştirmeye geldi. Üst kanatları birleştirmek için her iki kanadı yan yana koyup birbirine yanaştırın ve birleşme tellerinin üst üste geldiğinden emin olun.

kanat 8Üst kanat kısmının olduğu birleşme tellerini üst üste getirdikten sonra sağlam bir bant ile mümkünse kalın bir bant ile kanatların sağlamlığından emin oluncaya dek bantlamaya devam edin.

Aynı işlemleri takip ederek bu sefer alttaki kanatları da birbirlerine birleştirin. Alttaki kanatlarında sağlam bir şekilde bant ile birbirlerine teller üste gelecek şekilde bantlandığından emin olun.

kanat 9Hem alt hem de üst kanatları birbirlerine sağlam bir şekilde bantladıktan sonra hem alt hem de üst birleşik kanatları bu sefer altlı üstlü olarak birbirlerinin üstüne koyun.

Aynı şekilde hem alt hem de üst kanatları birbirleri ile birleştirip 1 büyük parça kanadı ortaya çıkartın.

kanat 10Alt ile üst kanatlar birleştikten sonra dışarıda kalan tüm tel parçalarını üst ya da alt taraftaki teller ile birleştirin. Birleştirdiğiniz fazla tellerin üzerlerini yine bantlarla kapladıktan sonra kanadın rengine uygun olan bir ip ya da kurdele ile sararak bant rengini iyice kapatın. Daha sonra kanadın orta bantlarını da aynı şekilde uygun renkteki ip ya da kurdele ile kapatmayı ihmal etmeyin.

kanat 11Daha sonra aynı renkte ya da rengârenk olan ince ama sağlam çorapların üst taraflarını makas yardımı ile kesin. Çorapların parmak uçlarına kesen kısımları kesmemeye dikkat edin.

kanat 12Sonrasında çok dikkatli bir şekilde çorapları kanatlara geçirip uç kısımlarını birbirlerine düğümleyin. Çorapları tel kanatlara geçirirken bir yandan da elleriniz ile çorapları aşağıya doğru sündürün. Aksi halde çorapları yırtabilir ya da tel kanatlara zarar verebilirsiniz.

kanat 13Tüm 4 kanada da çorapları dikkatli bir şekilde giydirdikten sonra bu sefer ortada yani kanatların ortasında oluşan çorap bağlama kısmını şık bir şekilde kapatmak için tam orta kısma yani bağlama yerlerinin bulunduğu kısma büyük ve şık bir kurdele dolayıp kurdelenin uç kısmına kuvvetli bir yapıştırıcı sürerek yapıştırın.

kanat 14Daha sonra yine orta kısma çocuğunuzun rahat edebileceği bir uzunlukta 2 adet şık kurdele bağlayın ve bu kurdeleleri kanatları çocuğunuzun omuzlarına bağlamak için ayarlayın.

kanat 15Sıra en eğlenceli kısma geldi yani kanatları süslemeye geldi isterseniz kanatların iç ya da dış kısmına uhu sürüp uhunun üzerine bolca sim dökebilirsiniz.

İsterseniz kanatlara damarlar çizerek her bir damarı farklı şekilde süsleyebilirsiniz. Ya da isterseniz minik pullar yapıştırabilirsiniz. Hangi süsleme yöntemini kullanırsanız kullanın eğer kanatların dış çevresine aynı ya da farklı renkte boyayı ince uçlu fırça ile geçerseniz kanatların görüntüsünü daha belirgin bir hale getirirsiniz.

kanat 16Eğer isterseniz kanatların orta kısmına yani kurdele ile bağcık görüntüsünü kapattığınız kısa şık bir çiçek yapıştırabilir ya da dikebilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder