Taze Sıkılmış Portakal Suyu Nasıl Muhafaza Edilir?

Taze Sıkılmış Portakal Suyu Nasıl Muhafaza Edilir?

Soğuk kış dönemlerinin vazgeçilmeyen meyvelerinden bir tanesi olan portakal vitamin açısından da adeta depodur. Portakal içerisinde var olan C vitamini ile birlikte kış aylarında vücut direncimizin artmasını sağlayarak hastalanma risklerini azaltarak önüne geçer.  Sağlık uzmanları gün içerisinde 2 bardak taze sıkılmış portakal suyunun içilmesi insan vücudunun direnci için çok faydalı olduğunu belirtmektedirler.

Portakal suyunun içilmesi kadar da muhafaza edilmesi önemlidir. Normalde taze sıkılmış portakal suyu sıkıldıktan iki saat sonra tüketilmesi gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi ise içerisinde bulunan C vitamini ve aynı zamanda birçok yararlı mineralin etkisini kaybetmeden vücudumuza geçmesini sağlamaktır.

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre de meyve sularının sıkıldıktan sonra bekletilmeden tüketilmesi çok büyük önem taşır. Uzun süre bekleyen taze sıkılmış meyve suları koku ve tatlarının saklanılabilmesine karşılık özellikle vücut direncinde büyük rol oynayan B ve C vitaminlerinin etkisini kaybetmesine ve erime eğilimi göstermesine sebep olur. Vitaminlerin genel özelliği olarak oksijene karşı dezavantajları bulunur. Bu nedenden dolayı oksijen ile temas halinde olan vitaminler içerisindeki etkilerin kaybolması ile karşılaşırlar. Bunun sonucu olarak taze sıkılmış portakal suyunun içerisinde bulunan C vitamini miktarı büyük ölçüde etkisini kaybederek azalır. Fakat vitaminlerin oksijen ile girmiş olduğu bu reaksiyon asitlik baz ile ph değeri ve sıcaklık gibi birçok etkene de bağlı olarak değişebilir.  Sıcak bir ortamda sıkılan ve yine sıcak ortamda bekletilen portakal suyu içerisinde bulunan vitaminler soğuk ortamlara nazaran daha hızlı bir şekilde reaksiyona girerek etkilerini kaybedecektir. Reaksiyon işlemi gerçekleştikten sonra ise vitaminler tamamen etkilerini kaybedip ölecektir.  Soğuk ortamda muhafaza edilen taze sıkılmış portakal suyunun içerisinde bir gün geçmiş olmasına rağmen halen daha vitaminler görülebilmektedir. Çünkü oksijen ile reaksiyon sıcaklığın azalması sebebiyle yavaşlayıp düşecektir. Sonuç olarak oksijen ile temasa girmemek koşulu ile bir kap içerisinde ve de soğukta bekletilerek taze sıkılmış portakal suyunu muhafaza etmek mümkündür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder