İPUÇLARIM

Tavuk Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Tavuk Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Sare Hanımın bize yöneltmiş olduğu soru; “İyi günler öncelikle bu soru cevap sistemini çok beğendiğimi dile getirmek istiyorum. Size soracağım soruya gelince dün eşime kasaptan tavuk aldırdım ve misafirime pişireceğim için buzdolabına koydum. Sabah kalktığımda buzdolabımın bozulduğunu ve dolabın içinin çok soğuk olmadığını fark ettim. Tavuk buzdolabında ne kadar süre o şekilde durdu bilmiyorum tavuk bozulmuş olabilir mi?” Sare Hanım gibi sizde soru sor bölümünden bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Tavuk hepimizin evlerinde çok sevilerek tüketilen bir yiyecektir. Ancak bununla birlikte özellikle yaz aylarında sık sık tavuk zehirlenmelerinden bahsedildiğini duyarız. Peki, bu çok lezzetli ve sağlıklı yiyecek nasıl oluyor da bizleri hastanelik edebilen bir zehir haline gelebiliyor? İşte size en sağlıklı tavuk saklama koşullarını anlatacağımız ipuçlarımız:

Öncelikle bilmemiz gereken şey bakterilerin proteinleri ne kadar çok sevdikleridir. Bu yüzden de uygun sıcaklığı buldukları anda proteinlere hızla saldırırlar ve üremeye başlarlar. Dolayısıyla tavuk da bu hızlı bozulmadan payını alan gıdalardandır.

Genel olarak taze bir tavuğun buzdolabında en fazla 3 gün saklanabileceği kuralı vardır. Bununla birlikte en doğrusu alındığı gün pişirmek ya da en çok bir gece bekletip ertesi gün pişirmektir. Tavuğun tazeliğinden emin olabilmek için mutlaka etiket üzerindeki son kullanma tarihini kontrol etmek gerekir.

Bunun dışında tavuğun tazeliğini bazı diğer yöntemlerle de kontrol edebiliriz:

  • Tavuğun rengi parlak pembe ise tazedir ve midenize gitmeye hazırdır. Eğer renk pembeden griye dönmüşse bu tavuğun bozulduğunu gösterir. Derhal çöpe atılmalıdır.
  • Bozulmuş tavuğun çok keskin ve ekşimsi bir kokusu vardır. Eğer tavuk bozuksa kokladığınızda bunu kesinlikle ayırt edebilirsiniz. Eğer siz de böyle bir kokuyla karşılaştıysanız lütfen o tavuğu derhal dolabınızdan uzaklaştırın.

Bir de önemli hatırlatma: Özellikle yaz aylarında pikniklerde çok tercih edilen bir ürün olan tavuk, piknik alanında sıcakta bekletilmeden pişirilmelidir. Hepinize afiyet ve sağlık dolu günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. anonim dedi ki:

    O kadar okudum önemli bi cevap vericeksiniz diye kocaman makale gibi yazıdan tavuk dolapta 3 gun saklanır puf noktaası bumu saolun gercekten

  2. Saba dedi ki:

    Haşlayıp da koydak kac gun gider

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.