Tavşanlı Bebek Odası Örtüsü Nasıl İşlenir?

Bu şirin bebek odası işlemesi için pembe ve beyaz ipler ile 4.25 mili metrelik işleme tığına, yün iğnesine ve makasa ihtiyacınız var.

Eğer isterseniz bu işlemeden dilediğiniz kadar yapıp bebek battaniyesine ya da yatak örtüsüne çevirebilirsiniz.

Tavşanlı Bebek Odası Örtüsü Nasıl İşlenir?

Mini Kare İşleme; Bu işlemeden 4 parça hazırlayın. İşlemeye başlamak için 4 tane zincir çekin.

Sıra 1; Tığ tarafından dördüncü zincire 2 tane çift kroşe işlemesi yapın daha sonra 2 tane zincir çekin, daha sonra aynı boşluğa (3 tane çift kroşe işlemesi yapın ve 2 tane daha zincir çekin) x3. Sonra 3 zincirin üzerine tığı kaydırın ve işlemeyi kapayın.

Sıra 2; Diğer renkteki ipi 2 zincirlik boşluktan işlemeye ekleyin, 3 tane zincir çekin, (3 zincir 1 tane çift kroşe yerine geçiyor) aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki boşluğa (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) (köşeyi işlediniz) daha sonra 1 tane zincir çekin ve x2 defa daha tekrar edin. Başlangıçtaki 2 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işleyerek sırayı tamamlayın. Daha sonra işlemeyi birleştirin ve işlemeyi kapayın.

Kare İşlemenin Dış Kısmı

Sıra 1; Kare işlemenin herhangi bir köşesine 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki bir zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, köşeye 1 zincirlik boşluğa (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) sonraki köşeye 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 4 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2; Sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki köşeye (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sıranın son zincirine de 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 3; Aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, köşeye gelinceye kadar her bir boşluğa (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) köşeye (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) sırayı son boşluğa 3 tane çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın.

Aynı şekilde 2 defa daha ya da 3 defa daha kare işlemeniz istediğiniz büyüklüğe gelene kadar tekrar edin. İşlemeyi tek sayılı sıra ile tamamlayın.

Uygulama Adımları

4 tane kareyi tamamladığınız zaman tüm kareleri tekli kroşe işleme ile birleştirin. Daha sonra da sınır işlemeye aşağıdaki gibi devam edin.

Sınır İşleme

Sıra 1; Herhangi bir köşeye 3 tane zincir çekin, aynı boşluğa 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 karenin birleşim noktasına gelene kadar (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) 2 parçanın birleşim noktasına 1 tane çift kroşe işlemesi yapın. Daha sonra her bir boşluğa (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) köşeye (3 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işlemesi yapın) bu modeli aynı şekilde işlemeye devam edin.

Sıra 2; Herhangi bir 1 zincirlik kısma 1 tane zincir çekin, aynı boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 1 zincirlik boşluğa 7 tane çift kroşe işlemesi yapın ve sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde işlemeye devam ederek sırayı tamamlayın.

Sıra sonunda işlemeyi kapayın ve yün iğnesi ile kenarları dikin.

Tavşan İşlemesi; Kafa

İşlemeye başlarken 2 tane zincir çekin.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 2; Sıra boyunca her bir zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 12 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 3; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 4; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 5; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 6; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 36 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 7-10; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 36 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 11; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 12; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 13; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 14; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 15; 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın x6. (şu anda 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Artık işlemeyi uzunca bir ip bırakarak kapayabilirsiniz.

Göz kısımlarını istediğiniz şekilde ister oyuncak göz ekleyerek isterseniz de yün iğnesi ile oluşturun.

Kulak İşlemesi; Bu işlemeden 2 tane işleyin. İşlemeye başlarken 2 tane zincir çekin.

Sıra 1; Tığ tarafından 2. zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 2; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 3; Her bir zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 4; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 5; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 6; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 2 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 6 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 7-10; Her bir zincire bu sıralar boyunca birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 11; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 10 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 2 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 22 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 12-15; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 22 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 16; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 9 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 2 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 20 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 17-20; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 20 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 21; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 8 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 2 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 22-23; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 24; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 7 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 2 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 16 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 25-26; Her bir zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (şu anda 16 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra 27; Sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın, sonraki 6 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve bu şekilde sıra sonuna kadar işlemeye devam edin. Toplamda 2 defa aynı şekilde işlemeniz lazım. (şu anda 14 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım)

Sıra sonuna geldiğinizde işlemeyi uzunca bir ip bırakarak kapayın.

bebek-odasi-1 bebek-odasi-2 bebek-odasi-3 bebek-odasi-4 bebek-odasi-5

Uygulama Adımları

Kulak kısımlarını kafaya dikin. Kafa işlemeyi örtünün ortasına dikin. Kenar kısımları yün iğnesi ile dokuyun.

Tavşanlı Bebek Odası Örtüsü Nasıl İşlenir?Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.