Tarhana Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır

Tarhana Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır

Tarhana demek kültürümüzün bir parçası olan ve bilhassa kış zamanlarında soframızda eksik etmediğimiz ve hatta baş tacı ettiğimiz bir çorba çeşidi demektir.

Sadece içimizi ısıtması ve karnımızı doyurmasının yanı sıra içerisinde sağlığımız için faydalı birçok maddeyi de bulunduran tarhana genellikle çok fazla bir şekilde hazırlanır.

Çarşı ya da marketlerden alınan tarhana ise genellikle bir pişirimlik olduğu için saklanmasında bir çaba harcamaya gerek yoktur.

tarhana nasil saklanir

Tarhana Nasıl Saklanır?

Tarhanayı saklamak istiyorsanız kaliteli tarhana almaya özen gösterin. Çünkü katkı maddesine sahip olan ve kaliteli taze maddelerden ve iyi bir undan yapılmamış olan tarhana kesinlikle kaliteli bir tarhana olmadığı için saklama koşullarına ne kadar özen gösterirseniz gösterin kaliteli tarhanaya nazaran çok daha çabuk bir şekilde bozulacaktır. Bu sebeplerden dolayı tarhanayı alırken en iyi kalitede olduğundan emin olmanız demek tarhanayı çok uzun bir süre boyunca saklamanızdan emin olmanız demektir.

Tarhanayı saklarken cam kavanozlar ya da plastik kavanozlar yerine pamuklu temiz ve kalın bez torbaları tercih edin. bu sayede tarhanayı pişirirken pişirme kıvamından, besin değerlerini kaybetmemesinden ve aromasının tam olacağından da emin olabilirsiniz.

Eğer fazlaca miktarda tarhananız var ise ve uzunca bir süre tarhanayı saklamak istiyorsanız o zaman saklama torbasının mutlaka %100 saf pamuklu bezden olmasına özen gösterin.

Çünkü %100 saf pamuklu bez torba içerisindeki tarhana hava akımı sayesinden ortamda oluşan neme karşı kuru kalacaktır. Bu sayede tarhana üzerinde küflenme oluşumu da başlamayacaktır.

Elbette isterseniz tarhanayı bez torbalar yerine cam kavanozlarda da saklayabilirsiniz. fakat cam kavanozlarda saklanan tarhananın mutlaka en az haftada bir defa kapağını açmalı ve tarhananın havalandığından emin olmalısınız.

Unutmayın uzun bir süre boyunca havasız kalmış olan tarhanada bakteri oluşumu başlayacaktır ve bu durumda da tarhana tazeliğini çok hızlı bir şekilde kaybedecektir.

Fakat tarhanayı nasıl saklarsanız saklayın yani ister cam kavanozda ister bez torbada saklayın mutlaka tarhanayı sık sık havalandırın. Saklama ortamının hijyenik olduğundan ve kesinlikle sürekli olarak güneş ışığı almayıp ortamında fazla nemli olmamasından emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder