Takılar İçin Boncuk Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Takılar İçin Boncuk Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Kendinize yeni takılar almak istiyor ama bu zamanlarda ekstra para harcamak istemiyor musunuz? O zaman sizlere sadece birkaç lira harcayarak evde istediğiniz kadar farklı modelde boncuk nasıl hazırlanır gösterelim.

Ben bir kaç lira dahi harcamak istemiyorum sadece evde kendime yeni boncuklar yaratmanın tadını çıkartmak istiyorum diyorsanız o zaman bu muhteşem yöntemi de bu projemiz içinde sizlerle paylaşalım.

Gerekli Malzemeler
Bu eğlenceli iki proje için ihtiyacınız olan malzemeler çeşitli sicim ya da ipler, makas, cetvel, kil ya da ısıtılabilen oyun hamuru, boyalar, kürdan, magazin sayfaları ve daha önce evde bulunan çeşitli renkteki boyalar ve elbette kuvvetli bir yapıştırıcıya ihtiyacınız var.

Takılar İçin Boncuk Hazırlama

boncuk 1Model 1: Kil ya da oyun hamurunu istediğiniz boncuk şeklini vermek için yoğurun. Fakat her bir boncuğun en az en az 2,5 cm kalınlığında ve uzunluğunda olmasına özen gösterin.

boncuk 2Sonrasında isterseniz bir hamura diğerini de ekleyip farklı hayvan figürleri de yaratabilirsiniz. İstediğiniz şekil ya da figür ortaya çıktıktan sonra boncuğun hem altını hem de üstünü belli kuruma aralıkları bırakarak boyayın. Yani bir tarafı boyadıktan sonra bir süre bekleyin ve boyadığınız alan kuruduktan sonra diğer alanları boyamaya başlayın.

boncuk 3İstediğiniz renk, istediğiniz şekil ya da istediğiniz figürlerde boncuklar hazırlayıp buna göre boncukları boyayabilirsiniz.

boncuk 4Boyaların tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra tam orta kısımlarına birer tane kürdan geçirin.

boncuk 5Kürdan yardımı ile açtığınız deliklerin ip, ya da sicim ya da istediğiniz halka ya da malzemenin geçebileceği kadar büyük olduğundan emin olun.

boncuk 6Daha sonra hazırladığınız hamur boncuklarından kürdanları çıkartıp fırın tepsisine aralıklar halinde yerleştirin.

boncuk 7Tepsiye aralıklar halinde yerleştirdiğiniz hamur ya da kil boncukları 300 fahrenhayt derecede ya da 150 selsiyus derecede en az 30 dakika boyunca ısınmaya bırakın.

30 dakika sonunda tepsiyi dışarı çıkartın ve boncukların tamamen soğuması için gerekli olan süre kadar bekleyin.

boncuk 8Soğuyan büyük boncuklarınızı isterseniz araba ya da ev anahtarlığına ya da bir ipe veya sicime geçirerek kullanmak istediğiniz malzemeye uygun bir şekilde hazırlayın. İster anahtarlık yapın isterseniz sadece boynunuza bir kolye.

boncuk 9Model 2: Bu modelde sadece evdeki malzemeleri değerlendirerek değişik takı boncukları hazırlayacağız. Bu malzemelerin en önemli özelliği kesim özelliği olduğu için yani inceden kalına doğru genişlemesi gerektiği için dergi ya da magazin kesimlerini ölçerek yapmak en sağlıklısı olacaktır.

boncuk 10Bunun için ilk önce hoşunuza giden bir sayfayı özellikle bir şekli anlatan ya da bir manzara resmi olan bir magazin sayfasını ya da evde bulunan başka kullanılmayan bir kitaptan aldığınız sayfayı seçmeniz gerekiyor.

boncuk 11Sonrasında sayfayı ters çevirin ve uzun olan kısmına cetveli koyup ilk önce 2,5 cm ve daha sonra 1,5 cm aralıklar ile tüm sayfa kenar uzunluğu boyunca kalem ile işaretleyin.

boncuk 12Sayfanın uzun olan bir tarafını tamamen işaretledikten sonra bu sefer sayfanın karşı uzun kenarını işaretleme başlayın. Ama bu sefer tam tersi olan aralıklar ile. Yani ilk önce 1,5 cm ve daha sonra 2,5 cm aralıklar ile tüm sayfa uzunluğu boyunca işaretleyin.

boncuk 13Daha sonra cetvel yardımı ile yanlamasına sayfanın işaretlediğiniz kısımlarını birleştirin.

boncuk 14Sonrasında işaretlediğiniz sayfayı işaret yerlerinden makas ile düzgün bir şekilde kesin. Hazırladığınız bu parçaların her biri bir tane boncuğu temsil ediyor o yüzden istediğiniz kadar çok parça hazırlayabilirsiniz.

boncuk 15Sırada kâğıtları boncuğa dönüştürme var. Temiz bir kürdan alın ve kâğıt parçasının geniş olan alt tarafından başlayarak kürdana çok sıkı bir şekilde sarmaya başlayın.

boncuk 16Yukarıda da gördüğünüz gibi sardığınız kâğıt parçası kürdanın üzerinde simetrik bir şekilde durmalıdır.

boncuk 17İnce olan uç kısma yapıştırıcı sürün ve gerekirse yapıştırıcıyı ince kısma iyice yaymak için fırça kullanın ve ince kısmı ana sarmal kâğıda yapıştırın. Yapıştırıcı kuruduktan sonra isterseniz tırnak cilası sürerek daha da parlak bir boncuk elde edebilirsiniz.

boncuk 18Daha sonra tüm kürdanları kuruması için küçük bir kavanozun ya da varsa temiz bir fırçanın üzerinde baş aşağı bir şekilde bekletin.

boncuk 19Boncukların kuruduğundan tamamen emin olduktan sonra parmaklarınız ile dikkatli bir şekilde kâğıdı iterek kürdandan kurtarın.

boncuk 20Bundan sonra tek yapmanız gereken hazırladığınız boncukları sicime ya da farklı bir ipe dizerek kolye ya da bileklikler yaratmaktır.

Elbette isterseniz kürdana değil kaleme kâğıtları sarıp daha kalın ve daha farklı boncukları da yaratabilirsiniz. Özellikle kürdan ile yapılan boncuklar kolye için kullanılırken kalem ya da benzeri malzemelere sarılarak elde edilen daha büyük boncuklar genellikle bileklik olarak hazırlanmaktadır.

Hatta isterseniz kâğıtları sardıktan sonra kürdan ya da kalemden çıkartmadan önce istediğiniz renklerde boyayabilir ve tamamen kâğıt görünümünden boncuklarınızı sıyırabilirsiniz. Özellikle metalik renklere boncukları boyarsanız hiç kimse bu boncukların aslında kâğıt olduğunu fark edemez dahi.

Eğer biraz daha detaya inelim ve daha farklı bir boncuk yaratalım diyorsanız o zaman çok daha geniş açıları kullanarak yani geniş ölçümler alarak çok daha büyük boncuklar elde edip bu boncukları değişik takılar hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Anladığınız gibi en küçük değişiklik bile çok büyük ve muhteşem farklar yaratacaktır özellikle kâğıttan yapılan boncuklarda. Bu yüzden evdeki malzemeleri değerlendirip, kendi stilinizde farklı boncukları yaratmak ve boş vaktinizi daha faydalı ve eğlenceli bir şekilde geçirmek sadece sizin elinizde.

Kâğıtlardan hazırladığımız bu boncuklar hoşunuza gittiyse birde kartondan hazırladığımız çiçek modellerine yumurta kutusundan çiçek nasıl hazırlanır projemize de belki bir göz atmak istersiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder