Tadilat Yaparken İşinize Yarayacak İpuçları

Tadilat Yaparken İşinize Yarayacak İpuçları

Dekorasyon bir evin ahengini değiştirilecek, başka bir atmosferde dönüştürülecek bir uygulama olsa da bazen hayalinizdeki eve ulaşmak için dekorasyonlardan başka şeylere ihtiyaç duyarız. Evinizi güzelleştirecek bazı durumlardan biri her ev için ihtiyaç olan tadilat yaptırma kararıdır. Elbette bazı noktalarda ipucu almanız gerekir. Tadilat yaparken işinize yarayacak ipuçları şunlardır.

Tadilatın Planını İnce Eleyip Sık Dokumak Gerekir

Amerikan mutfaklı evler çok hoşunuza gidiyor ve yaptığınız tadilat sonrası bu mutfak modeline kavuştunuz. Amerikan mutfağı ev dekorasyonu konusunda başarılı olduğunuz düşünüyorsunuz. Peki, o alanda gerçekten siz kullanışlı bir tadilat yaptınız mı? Özellikle büyük tadilat öncesinde iyi düşünmekle ve tadilat ardından kolları iyi sıvamak gerekiyor. Geniş bir aileniz var ise bu nedenle mutfağınız kısa süre içerisinde dağılıyorsa, Amerikan mutfak sizin için kullanışlı olmayabilir. Daha fazlası, istediğiniz tadilat eve zarar verecek türden işlemleri olabilir.

Büyük tadilat yaparken eviniz de işlevsel alanları yaratmaya özen göstermenin yanında tadilatı sadece bugün için değil ömrünüz boyunca yaşayacağınız ev için yapmalısınız. Yeni evlisiniz evi genişletmek için duvarı kırıp salonla başka bir odayı birleştirmek istiyorsunuz. Bu durum da gelecek günler de bir çocuğunuz olabileceğiniz önceden düşünüp bu karardan pişmanlık duymayacağınızı unutmamalısınız.

Tadilat Yaparken Profesyonel Kişilere Danışın

Tadilat türü hiç fark etmez, yaptıracağınız hangi tadilat olursa olsun evinize zarar gelmemesi ve elbette sonradan pişman olmamak için tadilat yaptıracağınız firma ya da ustaları iyice araştırmanız gerekiyor. Ucuz ev tadilatı yapmak amacıyla işçiliği bilmediğiniz adamlara, güvenmediğin kişilere verirseniz bunun sonucu kötü olabilir. Isı yalıtımı, su tesisatı, zemin kaplama, boya-badana gibi evde tadilat yaptırmak istiyorsanız, güvendiğiniz ustalarla çalışmaya arzulamaz gerekir.

Tadilat Yaparken, Bir Tadilat Sıralaması Oluşturun

Tadilat yapmadan önce önemli bir detayı kaçırmamanız gerekir. Evde tadilat sırasında, sıranın nasıl olacağına karar vermek en önemli iştir. Bunun için öncelikli olarak evde hangi tadilat işlerini yapılacağına karar vermemiz gerekir. Evin mutfağında duvar kâğıdı uygulaması yapmak isterseniz, bunun yanında öncelikli olarak elektrik tesisatında elden geçirmenizde gerek vardır. Çünkü öncelikli olarak elektrik tesisatı elden geçirmeli, daha sonra duvar kâğıdı uygulamasını gerçekleştiremezsiniz. Evin işlemlerini sırasıyla gerçekleştirerek ve bunlara karar vererek, bunları sıraya koyarak, bundan sonraki süreçte işlere başlamalısınız. Bu sayede her zaman bütçe bakımından da zaman bakımından da daha verimli bir tadilat süreci geçirmiş olursunuz. Evin tadilatını siz yapacaksanız bunlar atlamamanız gereken önemli konulardan biridir. Fakat bir usta veya firma ile iş birliği yapacaksınız, sizin yerinize en doğru kararı vereceklerdir

Eşyalarınızı Korumayı Asla İhmal Etmeyin

Eğer evinizi taşıyorsanız ve bir dış cephe tadilatı yapmıyorsanız, evdeki mobilyalarınızı ya da bazı alanları korumanız gerekmektedir. Örneğin boya işlemleri için, mobilyaları ve zemini koruyucu örtüyle örtmeniz gerekir. Aynı zamanda süpürgelikleri de bir bant yardımıyla korumanız gerekir. Bu doğrultuda eğer tadilat yapacağınız alanda eşya varsa, eşyaları oradan çıkartarak üzerine koruyucu örtü, hatta ağır bir tadilat yapacaksanız battaniye gibi koruyucu örtü sererek mobilyanıza gelecek zararı önleyebilirsiniz. Zemini fayans olan; banyo mutfak gibi yerlerde lavabo ve tezgâhları korumayı ihmal etmemelisiniz.

Tadilat Sırasında Temizliği Hep En Sona Bırakın

Her evde istenilen şey, evin temiz olmasıdır. Her evin tek düşmanı kirliliktir. Fakat tadilat süresince buna biraz göz yummanız gerekebilir. Tadilat zaten oldukça zor bir süreci olduğu için temizliği sona bırakmanız gerekebilir. Temizlik yerine, tadilat sırasında dağınık alanları toparlayabilir, tadilat bittikten sonra derinlemesine bir temizlik yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder