Supplement nedir?  Ne işe yarar?  İpuçları !

Supplement nedir?  Ne işe yarar?  İpuçları !

Online oyuncuların bildiği ve çok kullandığı bir kelime olan support yani yardımcı kelimesinden türemiş bir isimdir ve bu isim yardımcı besin olarak anılmaktadır. Supplementler ilaç olarak kullanılmamaktadır bundan dolayı ilaç değillerdir. Dünya sağlık örgütleri tarafından da sağlık konusunda bir sıkıntısı yapmayacağı için önerilen besin takviyeleri arasında yer almaktadır. İçerisinde hormon bulundurmaz ve steroid bulunmaz bunların yanında doping de içermediği için tercih edilmektedir. Protein ile karbonhidrat özlerinden oluşan bir formülü bulunmaktadır. Supplementler farklı çeşitleri bulunan bir malzemedir bu çeşitleri ise sizler için kaleme alacağız ve bunlar ile ilgili sizlere bilgiler aktaracağız.

Protein Tozu

Protein tozu herkesin bildiği üzre vücut geliştirmede en önemli besin proteinleri arasındandır. Alacağımız besinler (et,tavuk, vb.) yeterli gelmediğinde başvuracağımız besin takviyesi işlevini görmektedir. Protein tozları bile kendi aralarında farklı farklı özellikleri bulunan çeşitleri bulunmaktadır. Protein tozlarının çeşitlerine göre değişiklik gösteren etkileri bulunmaktadır bu etkileri bilerek kendinize en uygun protein tozunu seçebilirsiniz ve bununla birlikte etkisini yeterince görebilirsiniz. Hedeflediğiniz vücut yapısına sahip olabilmek için kesinlikle kendinize en uygunu seçmeniz gerekmektedir aksi taktirde istediğiniz vücuda ulaşma süreniz uzayacaktır. Protein tozu ile ilgili çeşitleri sırayla inceleyelim.

İpucu: Kas ve lif kaynağı bakımından zengin olduğundan sporcuların vazgeçilmez takviyeleri arasındadır.

Protein Tozu Çeşitleri

 • Kazein protein (Süt Proteini)
 • Et Protein
 • Yumurta protein
 • Soya proteini
 • Whey protein

Bu protein türleri arasında sizler için en uygununu anlamanız için bütün protein tozu çeşitleri ile ilgili bilgileri kısaca sizlere aktaracağız.

Kazein Proteini

Süt içerisinde bulunan proteinin beşte dörtlük kısmı kazein proteininden oluşmaktadır. Kazein Protein, İçerisinde esansiyel amino asit bulundurmaktadır bundan dolayı kalitesi yüksek olan bir protein desteğidir. Bu ürünün tercih edilmesinin nedeni arasında diğer tiplere göre daha yavaş sindirilmesidir. Yavaş sindirilen protein tozları kasları devamlı olarak besleyerek protein desteği sağlamaktadır.

Whey proteini ile birlikte kullanabilirsiniz bu kullanma işlemi ise antrenmanlarınızın hemen sonrasında olması gerekmektedir. Kazein protein tüketenlerin en çok tercih ettiği kullanma zamanı ise yatmadan öncedir. Bu şekilde kullanılması sonucunda kaslarınız protein eksikliği yaşamayacak ve sabaha kadar protein sentezine yardımcı olacaktır.

Et Proteini

Bu tip proteinler hayvansal gıdalardan tedarik edilmektedir. Et protein tozu olarak bilinen toz tipleri hayvansal gıdaların üzerinde bulunan maddelerin belirli işleme tabii tutulması sonucunda oluşturulan tipidir. Kırmızı et proteinler arasında en zengin protein içeriğine sahip gıdalar arasında yer almaktadır bunun yanında kırmızı et proteini içerdiği BCAA’nın miktarının yüksek olmasında kaynaklı olarak protein kaynakları arasında en çok tercih edilenleri arasında bulunmaktadır.

Yumurta Proteini

Yumurta proteini isminde de belli olduğu gibi yumurtadan elde edilen protein türüdür ve bu protein türü sadece yumurtanın beyazında bulunmaktadır. Spor yaparken kullanılabilecek en değerli proteinler arasında bu ürün bulunmaktadır. Protein kaynağı olarak kullanılabilecek en değerli besin kaynağıdır. Yumurtanın sarısında protein bulunmamaktadır bunun yerine vitaminler ve yağlar sarıda bulunmaktadır fakat beyazında protein oranları yüksektir. Beyazında kesinlikle yağ bulunmamaktadır. Bunların haricinde Yumurta beyazında bulunan amino asitler dengeli olduğu için sağlıklı yaşam konusunda da faydalı olacaklar. Yumurta proteinin en büyük faydası bu şekilde alınan proteinlerinin hepsinin vücut içerisinde kullanılmasıdır bunun yanında sindirimi kolaydır ve hızlı gerçekleşir. Sağlığınız için en uygun tüketim şekli rafadan olanlarıdır. Bunların sindirimi kolaydır ve etkisini daha fazla gösterecektir.

Soya Protein

Soya fasulyesinden elde edilen protein tipleri arasında gösterilmektedir. Bu protein tipi bitkisel protein olarak bilinmektedir fakat içerisinde içermiş olduğu esansiyel amino asitler sayesinde diğer proteinlerden pek farkı bulunmamaktadır. Soya protein, laktoz duyarlılığı olan kişilerin kullanması için uygun bir protein türüdür bunun nedeni ise içerisinde süt şekeri yani laktoz bulundurmamasıdır. Bu protein türünün emilimi whey protein tipine göre yavaş olsa da kazein protein tipine göre daha hızlıdır. Bu protein türünün kullanımını ise spordan önce ya da spordan sonra yapabilirsiniz.

Whey Protein

Whey protein, piyasada en çok tercih edilenler listesinde yer almaktadır bunun nedeni ise kana karışma süresinin kısa olmasıdır. Whey proteini diğer protein tiplerine göre etkisini daha kısa sürede gösterdiği için bir çok protein tozu markası da bu ürünü tercih etmektedir. Spor sonrasında kasların ihtiyacı olan proteini karşılamak için whey proteini tercih ederseniz kaslarınız en hızlı şekilde eksiklerini tamamlamış olurlar. Sabah kalkınca bu ürünü kullanabilirsiniz bu sayede ise gece boyunca proteinden uzak kalan kaslarınızın beslenmesine yardımcı olacaktır bu sayede kaslarınızın gelişimi olumlu bir şekilde devam edecektir. Whey proteini süt içerisinde bulunmaktadır ve sütün %20’lik kısmını oluşturmaktadır. Bu protein kaynağının kaliteli olmasının nedeni ise bütün esansiyel amino asitleri bünyesinde barındırmasıdır. Kas kütlelerinin oluşmasında yardımcı olan BCAA maddesi yönünden de zengin olması kaliteli bir protein türü olduğunun kanıtıdır.

Hangi Protein Türünü Tercih Etmelisiniz?

Bu sorunuzun cevabı isteklerinize ve kişiliğinize göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu protein tozlarını spor sonrasında kullanmayı planlıyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken protein tipi Whey proteinidir. Bunların haricinde bir şey isterseniz kompleks bir protein tercih edebilirsiniz ve ya kazein proteini ile whey proteinini karıştırarak kullanabilirsiniz.

Diyet yapıyorsanız ya da zayıflamak istiyorsanız ve düşük yağ ile şekersiz gıdalar tercih ediyorsanız protein tozunu da bu şekilde tercih etmeniz gerekmektedir. Bu toz tiplerine örnek isterseniz izole kazein kullanabilirsiniz ya da izole whey proteini tercih edebilirsiniz. Protein tozlarının içerisinde bulunan amino asitler yağ kütlelerini azaltmakla görevlidir ve diyet sürecinde kesinlikle kas kütlesini azaltmayacaktır. Laktoz sıkıntısı çekiyorsanız izole whey proteini ile soya protein tiplerini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Protein Tozunun Faydaları

 • Protein tozu kullanırsanız Spor sonrasında kaslarınızın onarılmasında yardımcı olacaktır.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaların sonucunda görülmüştür ki spordan önce ya da spor yaptıktan sonra tüketilen protein, protein sentezlenmesini hızlandırmaktadır. Antrenmanlarınızdan sonra tüketeceğiniz Whey protein tipi emilimi yüksek ve hızlı gerçekleştiği için hedeflediğiniz görüntüye daha çabuk ulaşmanıza imkân sağlayacaktır.

Eğersizler sırasında olumsuz durumlar sonucunda kaslarınız hasar alabilir bu hasarları minimaliz edebilmek için spor yapmaya başlamadan 45 dakika önce protein tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Spor bittikten sonra protein tozunu ihmal etmeyiniz tüketmeniz halinde spor sırasında oluşan hasarları azaltmak için amino asitler çalışacaktır ve hasarları önleyecektir.

 • Protein Tozları sayesinde kas kayıpları yaşamazsınız.

Kas kaybı yaşamamanız için spor yapsanız da yapmasanız da belirli miktarda protein tüketmeniz gerekmektedir. Bu değerlerin belirlenmesi ise şu şekilde olacaktır. Spor yapıyorsanız kilonuzu iki ile çarpın ve bunu gram olarak tüketin. Spor yapmayan kişiler ise kilolarını direk gram olarak alıp bu miktarlarda tüketmesi gerekmektedir.

Protein tüketmeniz durumunda vücudunuza belirli miktarlarda amino asit girecektir bu amino asitler ise vücudun farklı noktalarında değişik işlemlerde kullanılmaktadır. Proteinin en faydalı olduğu konu ise kaslarını onarmasıdır ve bununla birlikte kaslarını güçlendirmesidir. Yeni kas dokusu oluşturmasıyla da kas oluşumuna yardımcı rol oynamaktadır.

Yeteri kadarda protein tüketmemeniz sonucunda kas dokularında gerilemeler görülebilir hatta yeni kas dokusu oluşumu olmayacaktır. Protein sayesinde nitrojen dengesi korunmuş olur spor yapan kişilerde nitrojen dengesi devamlı olarak yükselir bunu dengelemek için protein tozu önemlidir. Alacağınız proteinler sayesinde kas kütlenizde azalmalar olmayacaktır.

 • Protein tozu kemik gelişimine yardımcı olur ve güçlenmesinde etki gösterir.

Günlük herkesin tüketmesi gereken bir kalsiyum seviyesi bulunmaktadır ve bu madde süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır bu ürünleri de herkes tüketmemektedir. Bu ürünleri tüketmeniz önemlidir bunun nedeni ise kalsiyumun sizleri daha enerjik hale getirmesi ve daha güçlü kemiklere sahip olmanız için yardımcı olmasıdır.

Kalsiyumun görevleri arasında kasların kasılmasına yardımcı olmakta bulunmaktadır. Bu da şu anlama gelmektedir eğer kalsiyum seviyeniz yeterli değilse yaptığınız sporlar ve çalışmalar boşa gidecektir.

Bu kalsiyum miktarını karşılamak için protein tozu kullanıla bilir fakat bu da tam çözüm değildir bunun nedeni ise protein tozu günlük ihtiyacınız olan kalsiyum miktarının %20’sini karşılamaktadır. Spor yapmadan önce ve sonra protein tozu tüketiyorsanız günlük ihtiyacınız olan kalsiyum miktarının neredeyse yarısını karşılarsınız.

 • Vejetaryenlerin İhtiyacı olan protein miktarını karışlamalarında önemli rol oynarlar.

Günlük hayatında et tüketen kişiler bir şekilde protein ihtiyacını karşılarken Vejetaryenler protein ihtiyaçlarını et tüketmedikleri için karşılayamamaktadır. Bitkisel gıdalardan alınan proteinler ile gerekli protein desteğini sağladığını düşünen bu insanların bilmesi gereken en büyük gerçek yeterli miktarı bitkisel proteinlerin karşılayamamasıdır.

Piyasada bulunan birçok vegan protein tozları günlük protein ihtiyacını karşılamak için yeterli olacaktır bunların arasında soya proteini tozu, yumurta akı tozu, vegan protein tozu ve pirinç proteini tozu bulunmaktadır. Bu ürünlerden kullanmanız durumunda eğer vejetaryenseniz günlük protein ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Spor yaparak kas geliştirmeye çalışan bir vejetaryenseniz kesinlikle hedeflediğiniz görüntüye ulaşmanız sıkıntıya girecektir çünkü yeterli protein tüketimini karşılayamayacaksınızdır. Protein tozlarını deneyin ve arasından birini seçin spor yapmaya devam etmek istiyorsanız bu seçtiğiniz protein tozuna yatırım yapın aslında bu yaptığınız yatırım tamamen kaslarınız için olacaktır.

Laktoz konusunda da sıkıntılarınız bulunuyor ise ve bununla birlikte vejetaryenseniz kesinlikle kullanmanız gereken protein tipi soya proteinidir bu sayede hem protein dengeniz sağlanır hem de sağlıklı bir vücut yapmış olursunuz.

 • Protein tozu sayesinde daha düzenli öğünlerini hazırlarsınız

Spor yapma sırasında en önemli ayrıntı yediklerinizi belirlemenizdir bunun için çok vakit harcarsınız yedikleriniz bellidir ve bunları hazırlamak zaman alacaktır. Günlük olarak aynı şeyleri tüketemeyeceğiniz için gün gün ne yapacağınızı düşünmek bir süre sonra bu işten vazgeçmenize neden olabilir bunun sonucunda ise günlük planı yapamayan insanların fast food gıdalara yönelmesi kaçınılmaz olacaktır. Hazır gıdalara yönelmeniz durumunda ise spor için yaptığınız emeklerin kaybolmasına neden olacaktır.

Bütün sporcuların dert yandığı en büyük problem evde sağlıklı bir şekilde yemek pişirmek için geçirdikleri süredir bu süre bazen uzayıp gitmektedir. Bu durumu yaşamamak için bazen hazırlıklarınızı hafta sonunda yaparsınız fakat bu şekilde bile olsa bazen dışarda yemekten kaçamazsınız.

Bu zaman kaybından kurtulmak için protein tozu ile yapacağınız karışım sizi uzun süre destekleyecektir bu karışımın içerisinde 1 adet muz, 1 bardak yağsız süt ve bir kaşık fıstık ezmesi bulunmaktadır bu malzemeleri karıştırıcıda 2 dakika protein tozu ekleyerek karıştırırsanız o anki öğününüz hazır olacaktır hatta isterseniz öğüne başlamadan 1 saat önce hazırlayabilirsiniz buzdolabında 1 saat kadar beklemesi mümkündür. Bu ürünü ara öğünlerde hazırlayarak tüketirseniz kaçamak öğünlerden ve hazır gıdalardan bir süre uzak kalmanıza yardımcı olacaktır zaten hazır gıdaların sağlıksız olduğunu da uzmanlar kabul etmişlerdir bu üründe yeterince sağlıklı bir üründür.

Bu hazırlamış olduğunuz karışım sayesinde günlük ihtiyacınız olan protein, karbonhidrat ve yağları içerisinde bulundurmaktadır bunların sağlıklı bir şekilde vücuda girmesi de sağlığınızı düzenleyecektir. Dışarda hazırlamak isterseniz 1 ölçü protein tozu ile birlikte 3 te 1 miktarda yulaf ezmesi ile 2 bardak suyu karıştırın bu karışımda sizi bir süre idare edecektir bu karışımı yapmak için malzemeleri aracınızda ya da çantanızda bulundurmanız gerekmektedir.

Protein Tozunun Zararları

Protein tozlarının üretimlerinin neredeyse hepsinde yumurta kullanılmaktadır ve bu yumurta izole edilerek kullanılmaktadır. Her protein tozunun da kullanılması uygun değildir. Protein tozu kullanmak için marka arıyorsanız bunu siz araştırmalısınız ya da uzman kişilerden yardım almanız gerekmektedir. Protein tozlarının fiyatları arasında çok değişkenleri bulunmaktadır bundan dolayı kendinize en uygun protein tozunu seçmeniz kolay olacaktır. Protein tozları zararlı olabilen maddelerdir fakat bu durum bünyeden bünyeye göre değişiklik gösterebilen bir durumdur. Her bünyenin farklı bir dozda kullanması gerekecektir bu miktarı aşmanız durumunda artık vücudunuza zarar vermeye başlayacaksınız. Protein tozunun zararları bazı kişiler tarafından şehir efsanesine dönmüştür ve bazı yerlerde sıklıkla hiç etkisi olmasa bile ondan kaynaklı olduğu söylenen rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bazı sorunların protein tozu oluşturduğu söylense de uzmanların yaptığı çalışmalarda bu konular hakkında kesinlik kazanmış bir durum bulunmamaktadır.

İpucu: Bünyeden bünyeye göre etkisi değişeceği için kesinlikle uzmanlar tarafından öneriler alınarak kullanılması gerekilen bir üründür.

 • Protein tozu kullanan kişilerde görülen rahatsızlıklar arasında en çok sivilce oluşumuna rastlanmıştır bunların yanı sıra protein kullanan kişilerde de sivilce oluştuğu gözlemlenmiştir.
 • Protein tozunun kullanımlarında dozu artırırsanız böbrek taşı oluşumuna davetiye çıkarırsınız.
 • Protein tozunun aşırı kullanımlarında en çok rastlanan bir diğer rahatsızlıkta böbrek taşının oluşmasıdır ve bu durum çok ağrılı ve sancılı geçen bir süreçtir.
 • Karaciğere zarar verdiği de düşünülen bur ürünün kesinlikle aşırı kullanımından kaçınılmalıdır. Bu olumsuz zararların hepsinde ortak özellik dozun artırılmasıdır yani protein tozu sadece dozu artırıldığında zararlı olan bir maddedir. Daha farklı yan etkilerde görmemek için dikkat edilmesi gerek en önemli husus doz aşımının olmamasıdır hangi dozda tavsiye edildiyse o dozda kullanılması gerekmektedir.

BCAA

BCAA açılımı Branched Chain Amino Acid olarak bilinmektedir ve bunun anlamı farklı dallardan oluşmuş aminoasitlerdir. BCAA oluşmasında etkili 3 farklı amino asit bulunmaktadır bunların oluşmasına yardımcı amino asitlerin isimleri Valin, Lösin, ve İzolösindir. Esansiyel amino asit demek vücudun üretemediği ürünler demektir yani bu amino asitleri dışardan almanız gerekmektedir BCAA içerisindeki amino asitlerde esansiyeldir bundan dolayı vücut üretemez ve dışardan alınması gereklidir.

Spor yapan kişilerin tükettikleri arasında en çok tavuk, kırmızı et ve balık bulunmaktadır bu ürünleri tüketmedikleri sürece kas oluşumuna yardımcı olamazlar bundan dolayı bu ürünlerden bolca tüketirler bu ürünlerden aldıkları proteinler en kaliteli proteindir.

İpucu;  Kazein ile whey proteinlerinin sindirilme süreleri farklıdır kazein sindirimi yavaş gerçekleşirken whey protein tipinin hızlı gerçekleşir bundan dolayı bu ürünlerin toz olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu toz proteinler ile yetinmeyen kişiler izole edilmiş amino asitlerden beslenerek vücut geliştirmelerine ek fayda sağlamaktadırlar.

Bu protein tozlarını kullanıp da içerisindeki maddelerin ne işe yaradığını bilmeyen birçok sporcuya rastlarsınız. Amino asitlerin neden dışarıdan takviye olarak alındığını hiç sorgulamayan sporcular bulunmaktadır. Amino asitler tek başına kullanıldıkları zaman kas gelişimini farklı olarak etkileye bilir fakat BCAA yani dallı zincirli amino asitleri kullanmanız kas gelişiminde daha etkili olacaktır.

BCAA diğer takviyelere oranla daha çok piyasada durmuştur. Supplementleri, kreatin ve beta-alanine’den gibi ürünlerden önce piyasaya sürülmüştür. Bu kadar süre piyasada olan bir ürünün kas gelişimine faydasını ve kasların hacim kazanmasında etkili olduğunu birçok sporcu bilmemektedir. BCAA ile ilgili son yıllarda birçok uzmanın çalışması bulunmaktadır ve bu çalışmaların ışığında sporcuların yüzleri gülmektedir. BCAA kas dokusunun en önemli yapı taşlarından daha fazlası olduğu ortaya çıkmıştır ve bununla birlikte Kas gelişimin de tahmin edilenin üzerinde bir performans verdiği ortaya çıkmıştır.

BCAA Metabolizması

Amino asitler kas dokusunu oluşturduğu süre zarfında olanlar aslında birçok sporcunun umrunda değildir fakat metabolizmanın düzeni bu durum için önemlidir Amino asitlerin nasıl çalışacağını metabolizmanız belirler. Amino asitler arasında BCAA amino asitleri diğerlerine göre metabolizmada işlenmesi daha farklıdır bundan dolayı bu amino asitler özel olarak bir isim almışlardır.

İpucu: Yapıları birbirine benzeyen detüm tipi aminoasitler karaciğer ile işelenirken BCAA tipindeki amino asitleri kaslar işler bundan dolayı da özel olmalarının bir anlamı bulunmaktadır. Amino asitlerin çözünme yerleri de farklıdır, Valin karbonhidratların işlendiği kanalda çözünürken Lösin yağ kanalında işlenmektedir bunların dışında izolösin her iki kanalda da çözünme özelliğine sahiptir. Metabolizmanızın farklı olmasından kaynaklı olarak bu amino asitlerin kullanım amaçları değişmektedir.

Bu ürünler kas dokusunda işlenirler ve bununla birlikte kas hücrelerinde oksijenli solunuma besin olarak katılırlar bu denklemin sonucunda da hücrelerde enerji olarak kullanılan ATP ortaya çıkar. ATP kas hücrelerinin kullandığı enerji kaynağıdır bu kaynak sayesinde ağırlıkları rahatlıkla kaldırırsınız ve kaslarınız rahatlıkla kasılırlar. BCAA içerisnde bulunan amino asitlerin en büyük özelliği ise vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunda hızlı bir şekilde enerjiye dönüşebilmelerdir. Valin, Lösin ve İzolösin hızlı bir enerji kaynağı olarak tanımlanabilir.

Yoğun antrenmanların sonucunda ve yorucu bir günün sonrasında BCAA kullanmanız durumunda amino asitler daha farklı işlenebilir bunun nedeni ise vücudun aşırı enerji ihtiyacını karşılamaktır. Bu tür durumlarda BCAA kullanırken spordan önce ve spordan sonra alınması farkındalık yaratabilir. BCAA kullanan sporcuların o gün yaptıkları antrenmanın gidişatında büyük değişimler gözlemlenmededir.

CLA

ClA nedir sorusunun cevabını sizlere şöyle aktarılım CLA yağ yakımına yardımcı olan bir takviyedir. Bunun yanında bağışıklılık sistemini de güçlendirici etkisi de olduğu bilinmektedir. CLA yağ yakmanızda yardımcı olsa da vücut bu ürünü sentezleyememektedir bundan dolayı dışarıdan alınması gerekmektedir. Dışarıdan takviyeler sayesinde alabilirsiniz ya da et ve süt ürünlerinden bu maddeyi karşılayabilirsiniz. CLA aslında Konjuge ve ya linoleik asit olarak bilinmektedir fakat bunların yerine ismi CLA olarak kullanılmaktadır. CLA meydana gelmesinde omega-6 yağ asidi olan linoleik asit geometrik ve pozisyonlarında oluşan bir bileşiktir. CLA antioksidanlar arasında en önemlisi olduğu bilinmektedir bu üründen yeterli miktarda alınmadığı sürece kilo almanız kaçınılmaz olacaktır bundan dolay kilo problemi olan kişilerin bu üründen alması gerekmektedir.

CLA üretiminde omega-6 yağ asitleri içeren besinler kullanılmaktadır bu besinler ise tere yağ, süt, dana eti ve kuzu eti gibi et ve süt ürünlerinden meydana gelmektedir. Bu ürünlerin içerisinde Linoleik asit bulunmaktadır ve bunlar hayvansal gıdalardır. CLA aslında linoleik asidin biraz daha diziliminde oynanmış formu olarak karşımıza çıkmaktadır. CLA’nın takviyeler arasında popüler olmasının nedeni ise yağ yakmanıza yardımcı olurken bunun yanında kas oluşumunu desteklemesidir.

CLA’nın Faydaları

 • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

CLA kullanan sporcuların formlarını korudukları gözlemlenmiştir bunun yanında zayıflamak isteyenlerinde bu ürün sayesinde zayıfladığı gözlemlenmiştir bunun nedeni ise metabolizma hızını artırmasıdır.

 • Sağlık için problem oluşturacak Trigliseridi ve bununla birlikte Kolesterolü düşürmede yardımcı rol oynar

Kan içerisinde serbest olarak dolaşan yağların miktarı günümüzde birçok insanda fazladır. Kolesterol şikayeti olan ve bunun yanın da trigleserid oranı yüksek olan kişilerin ilaçlı ya da ilaçsız sonuç almamış kişilerin CLA kullanımlarında bu değerlerin düştüğü gözlemlenmiştir.

 • Kasların artmasına yardımcı olacaktır.

Kasların artması sonucunda vücudunuz yağ yakımını artırır bunların olması içinde metabolizmanın hızlanması gerekmektedir. Kilo vermek isteyen için ve bununla birlikte hacmini korumak isteyenler için kas kütlesini korumak güzel bir çözümdür.

 • İnsüline direnci azaltması ile bilinmektedir.

CLA desteklerini kullanarak insülin direncini azaltabilirsiniz bunun yanında kilo kontrolünü de sağlayacağınız için daha iyileşmeniz de daha etkili olacaktır.

 • Besinlere karşı göstermiş olduğunuz alerjik reaksiyonların azalmasında etkili rol oynayacaktır.

CLA kilo vermenin yanı sıra gıdaların in toleransına bağlı oluşacak yan etkileri de azaltacağı bilinmektedir. Bunların etkisini azaltarak alerjik reaksiyonlara karşı direnç göstermektedir.

 • Dış etkilere karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Dış ortamdaki bakterilerin çokluğu göz ardı edilmeyecek seviyelerdedir bundan dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekmektedir bunu da CLA kullanımı yaparak güçlendirmeniz mümkündür. CLA desteği belki bütün kişilerin kullanması gereken bir besin desteğidir zararlı bulunmaz ve birçok faydası bulunmaktadır.

 • Yağ oranını azaltmaya yardımı olacaktır.

Bu ürünü kullananların çoğu yağ kas oranını dengelemek için kullanmaktadır bunun yanında CLA kullananların göbek bölgesindeki yağlardan kurtulduğu gözlemlenmiştir. Kas gücünün artmasına yardımcı olmasının nedeni yağlanmayı önlemesidir.

Kreatin

Kreatin organik bir asittir ve bu asit türü azotlu olarak bilinmektedir. Tüm hücrelerin enerji sağlaması için kullanılmaktadır bu hücreler özellikle beyin hücreleri ve kas hücreleri olarak bilinmektedir. Enerjiyi sağlamak için Böbrek, karaciğer ve pankreas gibi organlarda L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin tarafından üretilmektedir. Kreatin depolandığı bölge iskelet kaslarıdır ve bu ürünün %95’i bu bölgede depolanmaktadır. Kasların yüksek enerjiye ihtiyacı olduğu anda salgılanmaya başlanır. Bu özelliklerinden dolayı atletler ve vücut geliştirmeye çalışan sporcuların yoğun ilgi gösterdiği bir üründür.

Bu ürünü atletlerin tercih etmesinin nedenleri arasında yüksek sıçrama durumunda kasların enerji ihtiyacı yüksektir ve bu durumda kreatin alan bir sporcunun kaslarının enerji üretimi yüksek ve hızlı olacağı için hareketleri yaparken zorluk çekmeyecektir. Kasların hacmini artırmada büyük rol oynar kasların su çekmesini sağlar ve büyük görünmesinde etkili olur. Kreatin su depolamasının nedeni spor sırasında aşırı ısınmalarda suyu kullanmasıdır. Kreatin sayesinde spor yapma süreniz artacaktır ve bunun yanında spordan alacağınız etkisi katlanacaktır.

Kreatinin Faydaları

Besin takviyesi satılan mağazalara gittiğiniz zaman Kreatinin toz, tablet ve sıvı halinde olanlarını bulmanız mümkündür bu ürünü bu şekilde görmeniz sonucunda da aklınıza ilk gelecek sadece atletlerin ve sporcuların bu ürünü kullandığı olacaktır fakat bu durum öyle değil bu ürünün birçok faydası bulunduğu için sizlerde kullanabilirsiniz tabi bir sporcu gibi değil de belirli ölçülerde.

İpucu: Artrit, Parkinson hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, depresyon gibi nöromüsküler ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde de kullanılan Kreatin sadece atletlerin daha iyi performans vermesi için değil bu hastalıkların tedavi edilmesi içinde önemli yer edinmektedir.

Bazı kişilere hastalık tedavisinde kullanılırken bazı kişilerde bu ürünü besin takviyesi olarak kullanmaktadır.

 • Atletlerin performanslarının iyileşmesine yardımcı olur bunun yanında daha iyi performans vermelerinde büyük etki gösterecektir.
 • Hastalıkların birçoğunda ilaç etkisi göstermektedir bu hastalıklar arasında en çok bilineni Parkinson’dur bu hastalığın tedavisinde ilaç etkisi yapacaktır.
 • Kas Distrofisi Hastalarında da Parkinson hastalarında olduğu gibi ilaç etkisi gösterecektir ve iyileşmelerine yardımcı olacaktır.
 • Ruhsal olarak ta iyi gelen kreatin depresyon hastalarının bundan kurtulmak için kullanabileceği bir takviyedir.
 • Beyin hücrelerinde enerji üretimine yardımcı olduğu için beyin gücünün artmasında etkili rol oynar.

 Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.