Süleyman’ın Düğümü Tığ İle Nasıl İşlenir?

Süleyman’ın düğümü işleme tekniği çok zor bir teknik gibi görünse de aslında oldukça kolay bir tekniktir.

Bu şık ve zarif işleme tekniği ile isterseniz muhteşem görünüşte şallar, isterseniz bebek yatağını süsleyen örtüler, isterseniz de giysilere çeşit çeşit ek kıyafetler işleyebilirsiniz.
Bu projede ince dantel işleme tığı ile birlikte bebek yünü kullanılmıştır.

Süleyman’ın Düğümü

Bu işleme tekniğinde normal başlangıç düğümü de biraz farklı bir şekilde atılmaktadır.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 1; İlk önce aynı yukarıda gördüğünüz gibi sol elinizin üzerine ipin kısa tarafı size bakar bir vaziyette, ipin uzun tarafı da dışarıya bakar bir vaziyette avucunuza düğüm atar gibi ipi sabitleyin.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 2: Şimdi tığınız ile uzun olan ipi yani dışarıda kalan ipi oluşturduğunuz daireden içeriye doğru çekin.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 3: Biraz önce içe doğru çektiğiniz ipin oluşturduğu boşluktan tığınızı geçirin.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 4: Aynı boşluğun içerisinden tekli kroşe işleme yapın.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 5: Şimdi ipin kısa tarafını yani altta olan ipi hafifçe çekin ve ilk düğümü atın. Fakat ipi çok fazla çekip çok sıkı bir düğüm olmamasına dikkat edin. Çünkü biraz sonra bu düğüme işleme yapmanız gerekiyor.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 6: Şimdi uzun olan ipi yukarıya doğru çekip büyük bir daire yani dev bir ilmek oluşturun.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 7: Tığınız ile ip alın ve bu ipi dev ilmekten geçirin.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 8: Oluşan boşluktan tığınızı geçirin.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 9: Şimdi tekli kroşe işlemesi yapın ve yine ipi yukarıya doğru çekip hemen hemen aynı büyüklükte bir ilmek daha oluşturun.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 10; Bundan sonra aynı işlemleri uygulayarak istediğiniz kadar dev zincirler yani düğümler oluşturun.

Ama unutmayın 7 ila katlarında zincirleme tekniği bu işlemede geçerli yani ya 7 ya da katlarında dev zincirler meydana getirmeniz gerekiyor.
Bu projede toplamda 7 tane dev ilmek işlendi.

Toplamda 7 ya da katlarında dev zincirler işledikten sonra ilave olarak +2 tane daha dev zincir işleyin. Yani toplamda 7+2=9 dev ilmek yani zincir meydana getirmeniz lazım.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 11: Şimdi 2 tane dev zincir atlayın üçüncü zincirin düğüm yerine 1 tane tekli kroşe işleme yapın. İşlemeden sonra ipi havaya doğru çekip dev bir ilmek oluşturmayı unutmayın.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 12: Şimdi havaya doğru 2 tane dev zincir oluşturun. İlk sırada yapmış olduğunuz işlemin aynısı.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 13: Bundan sonra aynı şekilde 2 dev ilmek atlayıp üçüncü ilmeğe tekli kroşe işleyip yeniden havaya doğru 2 tane dev ilmek işleyerek tüm sırayı tamamlayın.

suleymanin dugumu nasil islenirAdım 14: İkinci sırayı tamamladığınızda havaya 3 tane dev ilmek yani zincir işleyin ve ikinci sırada olduğu 2 ilmek atlayıp üçüncü ilmeye 1 tane tekli kroşe işleyerek tığ işleme tekniğine devam edin.

Not; Her bir sıra tamamlandığında tığ işinizi diğer tarafa çevirdikten sonra havaya zincirleri yani ilmekleri işlerseniz tığ işinizin diğer tarafa dönme sorunu kalmaz. Yani tığ işiniz ters gibi görünmez.

Ancak tığ işinizi her bir sıra sonunda çevirmek zorunda değilsiniz ama çevirirseniz çok daha şık bir görüntü elde edersiniz.

Süleyman’ın Düğümü Tığ İle Nasıl İşlenir?


Leave a Reply