Su faturası nasıl azaltılır Su faturasından tasarruf yolları

Su faturalarınızı nasıl azaltırsınız:Hem bilinçsiz kullanım hem de küresel ısınma yüzünden doğal su kaynaklarımız kurumaya başladı.

 

Bilinçsiz şekilde su tüketimi hem cüzdanımızı hem de doğa koşullarını zor duruma sokmaktadır. Su tüketimi bilinçli şekilde yaparak çok yüksek gelen su faturalarından kurtulabilirsiniz.

 

Su faturasının az gelmesi için öneriler:

  • Yeni bir eve geçiyor veya banyo, tuvaletlerde tadilat düşünüyorsanız mutlaka tasarruflu batarya ve klozetleri seçiniz. Fotoselli bataryalar su faturasında yaklaşık %80’e varan tasarruf sağlayabilirler.
  • Hortum ve armatürün arasına debi denen suyun akışını kontrol eden bir araç takınız. Bu şekilde tazyikli su akışını engelleyip gereksiz yere su kullanmayacaksınız. Su akışını kontrol etmek size %20’lik bir tasarruf sağlayacaktır.
  • Tuvalette kullandığınız rezervuarınızın su akıtmadığını kontrol ediniz. Bir kaç damla su bile size %20’den fazla tasarruf sağlayabilir. Rezervuarın içine dolan su miktarını da azaltabilirsiniz. İçine hava dolu pet sise atarsanız daha az su ile dolacaktır. Bu şekilde daha az su kullanıp tasarruf edebilirsiniz.
  • Mümkünatınız var ise tuvaletteki pis su gideri için yağmur suyu kullanın. Tabii ki bu yöntemi yapabilmek için bahçede yağmur suların toplanması için bölüm ve tesisat yapılması gerekir. Türkiye şartlarında apartman düzeni yoğunlukta olduğu için kullanımı çok zor olacaktır.
  • Beyaz eşyalarınızdan çamaşır makinesi ve bulaşık makinelerini kullanırken tam olarak dolana kadar bekleyip o şekilde çalıştırın. Ayni miktarda su ile daha çok temizlik yapabilirsiniz.
  • Banyoda küveti doldurup sıcak suya uzanmak çok rahatlayıcı olacaktır. Bir o kadarda faturanıza etki edecektir. Ortalama bir küveti doldurmak için 160 litre kadar su kullanılır. Bunun yerine duş yapmanız size ortalama 100 litre kadar sudan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

14 Comments

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.