İPUÇLARIM

Spor Ayakkabı Elde Nasıl Yıkanır ?

Spor Ayakkabı Elde Nasıl Yıkanır ?

Günlük, koşu, halı saha, yürüyüş, kaykay, basketbol, fitness, tenis, tekne, yüzme, training ve outdoor olarak kategorilere ayrılan spor ayakkabıları elinizde rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Makineye oranla elde yıkamanın faydası yıpranma olmamasıdır. Ben şu zamana kadar aldığım bütün spor ayakkabılarımı elde yıkadım, hiç makineye atmadım.

Spor Ayakkabısı Elde Yıkamak İçin Malzemeler

 • Yumuşak fırça (ayakkabının tabanı için)
 • Şampuan
 • Ilık su
 • Leğen
 • Duş lifi (mümkünse el yapımı örme olanlar)

Ayakkabıların varsa bağcıklarını söküp soğuk sudan geçirin. Üzerine yapışan çamur parçası vb. varsa akıp gitsin. Fırçayı elinize alarak su yardımıyla tabanını fırçalayın. İyice çamurdan tozdan arındırdıysanız ayakkabıları leğenin içine alın ve spor ayakkabıları gömecek kadar ılık su ilave edin. İçine bir miktar şampuan döküp duş lifi ile ovalayın. İyice köpürtüp yıkadıktan sonra leğeni dökün, ayakkabıları soğuk suyla yıkayın.

Tekrardan leğene ılık su doldurun ve şampuan dökün. Ayakkabıları leğenin içine yerleştirin, şampuanı köpürtün. Ayakkabıları bu şekilde yarım saat bekletin. Yarım saatlik sürenin sonrasında çıkartıp durulayın. Her şey bu kadar. Yıkadığınız spor ayakkabıları hava alan bir yere kurumaya bırakın. Hava koşullarına ve ayakkabının malzemesine bağlı olarak ortalama 1 gün içerisinde kuruyacaktır. 1 gün sonunda tam kurumadı ise ve sizin giymeniz gerekiyorsa saç kurutma makinesine başvurabilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile kolayca kurutabilirsiniz ancak çok fazla elektrik harcanacağından tavsiye etmiyorum. Tasarruflu bir yöntem değil.

Ayrıca imkanınız varsa bir ayakkabıyı her gün giymeyin. 2 günde bir ayakkabı değiştirin. Burada demek istediğim yeni ayakkabı alın değil, 2 gün birini, 2 gün diğerini giyin. Ayakkabının uzun ömürlü olması ve ayak sağlığınızın bozulmaması için bu gerekli.

Şunları Asla Yapmayın !

 • Çamaşır suyu kullanmayın. Beyaz ayakkabılarda sararmaya yol açıyor. Bu konuda tecrübeliyim, biliyorum.
 • Makine deterjanı ayağınıza rahatsızlık veriyor. Kaşıntı, kızarıklık ve hastalıklar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı şampuanı tercih ediyorum.
 • Çok sıcak su kullanmayın. Bu ayakkabının yapışkan yüzeylerinin erimesine ve açılmasına sebep olur.
 • Ayakkabıyı yıkarken şekilden şekile sokmayın. Kalıbı zarar görüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. özlem dedi ki:

  İlk önce su tutun sonra zararsız cif,şampuan,ya da sabun ile ayakkabınızı iyice fırça ya da sünger yardımıyla sürtün ve iyice yıkayın ve 1 gün kurutun

 2. Süneyla dedi ki:

  Makina sıvı deterjanı koyafetlere konuluyor sorun olmuyor ayaklara neden alerji versin anlayamadım

 3. domdom dedi ki:

  tabanları beyaz gerisi siyah nıke yakkabım var nasıl temizlerim ???

 4. domdom dedi ki:

  full siyah nıke bir ayakkabım var tabanları beyaz gerisi hep siyah nasıl temizleyebilirm ???

 5. Ankara Besyo dedi ki:

  Daha önce makinede bez file içerisinde yıkıyorlardı. Elde yıkanması biraz zahmetli ama sonuç açısından daha verimli.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.