Sperm Hareketsizliği Nasıl Yok Edilir?

Doğal bir şekilde gebe kalabilmek isteniyor ise spermler yumurtaya çok hızlı bir şekilde ulaşabilmelidir. Eğer spermler yumurtaya hızlı bir şekilde erişemez ise döllenme olayı gerçekleşmez. Bu yüzden sperm hareketlerini hızlandırmanız gereklidir.

Tedavi Önerileri

Bir süre kendinizi cinsel perhize sokabilirsiniz. Bu sayede doğal olarak sperm sayıları da artacaktır.

Odanın Isısını Düşürün
Sperm sayınızı arttırabilmek için oda sıcaklığını iyi ayarlamanız gereklidir. Çünkü sıcak ortamlarda bilhassa ısınan genital bölgelerde sperm hareketi yavaşlar ve daha durgun hale gelirler.

Bu yüzden erkeklerin şort şeklindeki iç çamaşırlarını giyip genital bölgeleri serin tutarak gün içerisinde rahat bir hava akışı sağlamaları gereklidir. Bu sayede spermler çok daha canlı bir hal alırlar.

   

Sperm hareketsizliği sorunu yaşayan kişiler özellikle sıcak küvet, sauna ya da hamamlardan kesinlikle uzak durmalılar.

Eğer sıcak duş ya da banyo yapmanız gerekiyor ise genital bölgenize kan dolaşımını hızlı tutabilmek için temiz soğuk ya da serin bir bez koyun. Bu sayede spermler uyarılarak yeniden hareketli hale gelebileceklerdir.

Alkol Ve Sigaraya Dikkat!
Bazı kişiler bu rahatsızlığın neden ileri geldiğini bir türlü anlayamazlar. Hâlbuki bazı durumlarda sadece alışkanlıklarını bırakarak bu rahatsızlıktan kurtulabilirler. Çünkü sigara ve alkol bu hastalığa neden olan etkenler arasındadır.

Özellikle sürekli sigara ya da alkol ya da her ikisini de kullanmak spermlerin ciddi ölçüde yavaşlamasına neden olur. Günde 20 taneden fazla sigara içiyorsanız ve sperm yavaşlığının nedeni bilinmiyor ise büyük ihtimalle bu sigara yüzündendir.

Stresten Uzak Durun
Stres hormonları sperm hareketliliğinde büyük rol oynar. Bu yüzden mutlaka stresten uzak durmanız şarttır.

Özellikle bu sorunu yaşadığınızı unutup mutlu olabileceğiniz aktivitelere katılmak ya da yorgunluk ve ısıya fazla maruz kalmayacağınız bazı sporları yapmayı deneyebilirsiniz.

Bilhassa eşiniz ile bu konu hakkında tartışmaktan ya da diğer tartışma ortamlarında uzak durmanız kesinlikle şarttır.

Beslenme Alışkanlığı
Organik gıdaları elinizden geldiğince çok yiyin. Çünkü organik olmayan besinler spermlere zarar verebilirler. Bilhassa işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Kilonuza Dikkat Edin
Aşırı derecede kilo almak sperm sağlığını bozar. Vücut kitle endeksiniz en az 20 ve en fazla 22 olmalıdır.

A, C ve E vitaminleri, folik asit, çinko ve selenyumu bol bol aldığınızdan emin olun.One Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.