Soğanın Faydaları Nelerdir

Soğanın faydaları nelerdir insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe dayanır. Şifalı sebzelerden biri olan soğan, güçlü bir antioksidan olur. Salata ve tüm yemeklerde kullanılan bitki, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek ile bilinir. Kış ayları hastalıkları olan soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklardan da korur

Soğanın Faydaları Nelerdir

Soğanın Faydaları Nelerdir Soğan Nedir Neye İyi Gelir

Soğanın faydaları insanlık tarihi kadar eski bir geçmişe dayanır. Şifalı sebzelerden biri olan soğan, güçlü bir antioksidan olur. Salata ve tüm yemeklerde kullanılan bitki, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek ile bilinir. Kış ayları hastalıkları olan soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklardan da korur.

Soğan Nedir

Zambakgiller familyasından olan soğan, allium cinsi bitkilerin genel adı olarak geçer. Pek çok alt türü olan bitkinin büyüklüğü, şekli, rengi ve lezzeti olarak da birbirinden farklılıkları bulunur. Kırmızı, sarı ve beyaz soğan en yaygın türleri olur iken ayrıca taze soğan da vardır. Soğan çeşitlerinin farklılıkları yetiştikleri yere ve mevsime göre değişir.

Soğanın içinde pek çok birçok vitamin ve mineral bulunur. Karbonhidrat, lif ve protein bulunduğu gibi C, A, B6 ve B9 vitaminleri ile sodyum, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor ve potasyum, kükürt minerallerini de barındırır. Yağ ve kolesterol içermeyen soğan, antioksidan bakımından güçlü olan kuersetin ile fisetin de barındırır.

Soğanın Faydaları

soğanın faydaları nelerdir

soğanı kimler tüketmeli

Balgam söktürücü olmasından dolayı kalp sağlığını desteklediği gibi kuru soğanın faydaları olarak diyabeti düzenlemesi bulunur. Diyabetin gelişmesini engelleyerek şeker seviyesini düzenler. İltihap giderici özelliği ile yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur ve kanın pıhtılaşmasını önler. Kolesterol ve trigliserit seviyesini düşürdüğü de söylenir.

Diyabet hastaları için ayrıca beyaz soğan kullanımı da önem taşır. Vücutta oluşan iltihaplanmayı kurutarak yok etmeye yardımcı olan beyaz soğanın faydaları arasında diyabeti ve kan şekerini dengelemesi bulunur. Bağışıklığın güçlenmesinde rol oynadığı gibi içeriğinde bulunan antioksidanlar ile hastalıkları da önler. Mutfakların vazgeçilmezi olan soğanın cinselliğe faydaları da bulunur. Cinsel dürtüyü artırdığı gibi cinsel isteği de çoğaltır.

Soğanın faydaları arasında kanser ile mücadelesi de bulunur. Özellikle mide, bağırsak ve kolon kanseri türlerine karşı etkin olan bitki, bu kanserlerin gelişmesini engeller. İçeriğinde bulundurduğu kuersetin ile gelişim dönemindeki tümörün büyümesini engeller. Günümüzde her yemeğin ana malzemesi olan soğan, diyet listelerinin de ilk sırasında yer alır.

Çiğ ya da pişmiş yenen soğan aynı zamanda saç dökülmesine ve cilt sorunlarına da iyi gelir. Pişmiş soğanın faydaları arasında daha fazla antimikrobiyal etkisi bulundurduğu için ağrı ve iltihapları gidermesi yer alır. Soğan çeşitlerine göre faydalar da değişir. Kırmızı soğanın faydaları olarak da zengin selenyum içeriği ile akciğeri temizler ve güneşin vücuda verdiği cildi korur.

Yeşil soğan, ödem söktürme özelliği ile beyaz kısmında A vitamini ve yeşil kısmında C vitamini barındırır. Yeşil soğanın faydaları olarak da bağışıklık sistemini desteklemesi ve burun tıkanıklığını gidermesi sayılır. Tüketimi ile kalp hastalıkları riski azalırken aynı zamanda mideye zarar verecek bakteri oluşmasını da engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek de soğanın faydaları arasında bulunur. Egzama ve dolama gibi cilt hastalıklarına karşı faydası olan soğan aynı zamanda İyi bir antioksidan kaynağıdır. Buna bağlı olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi bağırsakta bulunan iyi bakteri yani probiyotik sayısını artırarak bağışıklık fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlar.

Sindirim sistemini de destekleyen bitki, probiyotik açısından oldukça zengin olup bağırsaklarda olan bakteri dengesini düzenler. Kan şekeri miktarını da dengeler. Kemiklerin güçlenmesini sağlayan soğan en az süt ve süt ürünleri kadar kemiklere iyi gelir. Kadınlarda sıklıkla yaşanan menopoz sonrası kemik erimesine karşı etkili olur.

B9 vitamini ile kişinin ruh sağlığını dengeler ve depresyon riskini azaltır. Soğanın Faydaları arasında ayrıca sinir sistemini güçlendirmesi, metabolizmayı hızlandırması, vücuttaki yağları yakması ve buna bağlı olarak kilo alımını engellemesi ve kansızlığı önlenmesi bulunur.

İdrar söktürücü özelliği vardır ve iltihaplara karşı savaşır. Atardamarların sertleşmesini engeller, eklemlerde oluşan ağrıları dindirir, alerji reaksiyon olan rahatsızlıkların tedavisi için etkisi bulunur. Uykusuzluğa da iyi gelen soğanın ayrıca iştah açıcı özelliği vardır.

Diş çürümesi ya da diş eti sorunlarına neden olan   bakterileri yok eder, burun kanaması olduğunda burun deliklerinin altına küçük soğan parçaları konularak burun kanamasını durdurur. Soğanın cilde faydaları ise bileşimindeki vitamin ve mineraller ile cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

 

 

Soğanın Faydaları Nelerdir diye düşündüğümüzde aklımıza saçlarımızında gelmesi gerekmektedir. soğan  saç dökülmesini öönüne geçmektedir. C vitamini zenginliği ile saçın ihtiyacı olan kolajen üretimini destekler ve saçı güçlendirir buna bağlı olarak saç, sağlıklı uzar. Soğandan hazırlanan küründe saç derisine uygulanması halinde vücut fazladan kükürt almış olur ve saçlar güçlenir. Bu kükürt desteği kolajen üretimine de destek verir ve saç daha hızlı ve sağlıklı uzar.

Soğanın dış katmanının çok fazla soyulmadan etli kısımlarının kullanılması önem taşıdığı gibi hiç bekletilmeden tüketilmesi gerekir.  Soğanın 1 gün dahi bekletilmesi durumunda kişide safra salgılarının ve mide asidinin artmasına neden olur. Bu durumda kişi gıda zehirlenmesi dahi yaşayabilir.

Çiğ ya da pişmiş soğana besin değeri açısından pek bir fark yoktur; ancak soğanı kimler tüketmemeli denir ise iştah açıcı özelliği ile kilo sorunu olanlar ile mide sorunu yaşayan kişilerin tüketmemesi daha doğru olur.

Soğanın faydaları ve zararları olarak faydaları ne kadar geniş olsa da soğan zararları da bulunur. Hazımsızlık ve mide ekşimesi yaratan soğan ayrıca basuru olan kişilerde kanamayı artırabilir. Aşırı tüketimi halinde içeriğindeki kükürt nedeni ile alerjik reaksiyonlar oluşabilir ve kişide uyku hali meydana gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder