Sivrisinek Isırığı Çok Şişer mi, Sivrisinek Neden Sokar?

Sivrisinek Isırığı Çok Şişer mi, Sivrisinek Neden Sokar?

Dünya üzerinde birçok farklı sivrisinek türü vardır. 3000′ e yakın sayısı olan sivrisineklerin her bir türü insanları sokmaz. Zaten insan kanı onların tek beslenme kaynakları olsa idi bu kadar tür varlığını günümüze kadar sürdüremezdi. Çünkü insanların bulunmadığı bazı yerlerde de sivrisinekler vardır. Yalnızca belirli türler insanların kanları ile beslenirler. Ayrıca bu özel türlerin sadece dişileri sokma işlemini gerçekleştirirler.

Sivrisinek Neden Sokar? Erkek olanları insanları sokmazlar. Dişi olanların insanları sokmasının sebebi ise sadece beslenme amaçlı değildir. Asıl amaçları beslenme sayesinde elde etmiş oldukları kanda ki proteini vücut yapılarına dahil etmek. Çünkü kanda bulunan protein onların yumurtaları dolayısı ile üremeleri için gerekli olmaktadır.

İlk ürettikleri yumurtada bu proteine çok fazla ihtiyaç yoktur. Hatta hiç olmaz ise bile yumurta üretimini gerçekleştirilebilir. Ancak daha sonraki bazı yumurtalar için bu proteinin olması şart olmakta. Bu yüzden de sadece insanların kanlarını emmezler. Aynı zamanda gerektiği zaman su üzerine çıkan bazı deniz canlılarının kanlarını dahi emebilirler. Erkek sivrisinekler canlı kanlarını emmez. Çünkü yumurta üretmez ve bu yüzden çiçeklerde olan özleri besin kaynağı olarak kullanırlar.

Sokan sivrisineklerin alıcıları oldukça gelişmiştir. 3 ayağında bulunan alıcı ve üzerlerinde bulunan bazı duyargalar sayesinde canlıların yerlerini bulurlar. Nem ya da ısıya karşı duyarlıdırlar. Bu duyarlılıkları çok hassastır. Çok düşük olan sıcaklık değişimlerini bile kolayca hissederler.

Ancak bu sivrisinekler seçicidir. Bazı kişileri sivrisinek hiç sokmaz. Bunun nedeni de burada aranmalı. Çünkü sivrisinekler insanlara yaklaştıklarında direk sokmaz ve kanlarının kendilerine yararlı olup olmadığı konusunda karar verirler. Bu durumun oluşmasında en önemli etken ter ya da nefes kokusudur. Eğer gerekli faydayı sağlayacaklar ise sokarlar.

Sivrisinek türü ince bir boruyu deriye geçirip kan emmez. Bu kan emme sırasında muhteşem bir sistemini kullanır. Ağız altlarında konumlanan 2 tane tüp ve de 2 tane küçük bıçakları vardır. Önce bu bıçaklar ile deriyi keserler ve açılan küçük yarada bulunan kan pıhtılaşmasın diye ilk tüpü bu açılan yaraya salarlar. Bu tüp içinde bulunan tükürük kanın pıhtılaşmasının da önüne geçer. Zaten bu ilk tüpte yer alan salya nedeniyle sivrisineklerin soktukları yerler kaşınır.

Sivrisinek Isırığı Çok Şişer mi?

Hafif bir alerjik reaksiyonun sonucunda ufak bir kaşıntı oluşur. Kaşıntı sonrasında ufak şişlik oluşur. Bir kaç gün kadar bu kaşıntı sürebilir. Sivrisinek ısırığını kaşıyarak bu yaranın daha da şişmesine neden olmamak için ısırık bölgesini soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Eczanelerde ısırık sonrasında kaşıntı engelleyen bazı kremler satılmaktadır. Bu tür kremler dışında ise sarı kantaron yağı sivrisinek ısırığı kaşıntısını geçirmek için ideal olan bir doğal yöntemdir. Bazı alerjik reaksiyonları olan kişilerde şişme çok fazla olabilmektedir. Bu durumda doktora görünmek gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder