Şişmanlığın Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Şişmanlığın Yol Açtığı Hastalıklar Nelerdir?

Aşırı kilo alımı en başta toplum içerisinde uyumsuzluklara neden olmaktadır. Aşırı ağırlığın bir anda kaybedilmesi ya da bir anda kazanılması sonucu deri altındaki yağ dokusu artmakta ve bu yüzden de deri enfeksiyonları ile birlikte ayak ve kasık bölgelerinde mantar enfeksiyonlarından kas iskelet problemlerine kadar daha birçok sorunu beraberinde getirmektedir.

Elbette aşırı kilolar kişide anoreksiya nevroza ya da blumia veya binge eating ya da özellikle gece çok fazla yemek yeme gibi ruhsal sorunlara bağlı yemek yeme hastalıklarına da yol açabilmektedir.

Bunların dışında aşırı kilo çok daha ciddi rahatsızlıkları da tetikleyebilir ya da yol açabilir.

Hangi Hastalıklara Neden Olur?

Aşırı kilo durumu hiperinsülinemi, şeker hastalığı, metabolik sendrom, safra kesesi hastalıkları, koroner arter hastalığı, osteoartrit, hipertansiyon, uyku apnesi, astım, solunum zorluğu, felç, aşırı kıllanma, gebelik komplikasyonları, menstruasyon düzensizlikleri,  karaciğer yağlanması,  hiperlipidemi, yumurtalık, meme, endometriyum, safra kesesi, kolon ve prostat kanserleri ile ameliyat risklerinin artmasına neden olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder