Sigara Ve Bağımlılık

Sigara Ve Bağımlılık

Sigara içmek demek hem kendinize hem de sigara içtiğiniz ortamdaki diğer kişilere aslında kötülük etmek demektir. Çünkü sigara içmek hem sizin sağlığınıza zararlıdır hem de ortamdaki diğer kişilerin sağlığı için bir tehdit oluşturmaktadır. Sigara içmek demek boyun, mesane ve ağız kanserine, kalp krizi, inme, kalp hastalığı ve yüksek tansiyona, amfizem, kronik bronşit, akciğer kanseri ve akciğer hastalıkları gibi hastalıklara davetiye çıkarmak demektir.

Sigarayı sürekli içenler yani sigara tiryakileri aslında tütünün içinde bulunan ve nikotin adı verilen madde bağımlıdırlar. Sigara tiryakileri sigara içmedikleri zaman kendilerini çok sinirli hatta ve hatta hasta bile hissedebilirler. Sigara tiryakilerinin de çok iyi bildikleri üzere sigarayı bırakmak hiç kolay değildir.

Sigara içmeyen kişiler genelde sigara içen kişilere, sigara içmenin aslında kendi tercihleri olduğunu söylerler. Fakat bu durum kesinlikle doğru değildir. Sigara içmek kesinlikle kişisel bir tercih değil çok zararlı bir bağımlılıktır. Bu yüzden sigarayı bırakmak isteyenler ilk önce kendilerinin sigaraya bağımlı olduklarını kabul etmeleri gerekir.

Bir kişiye sigarayı bırak diyerek sigarayı o kişiye bıraktırmak neredeyse imkânsızdır. Sigaraya bağımlı olan kişilerin özellikle sevdiklerinin yardımına ihtiyaçları vardır. Eğer sizde sigarayı bırakmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyelerimize bir göz atmalısınız.

• Yorucu bir saatin sonunda eğer canınız gerçekten sigara içmek istiyorsa sigara içmeden önce derin bir şekilde nefes alıp vermeyi deneyin.
• Her gün düzenli olarak spor yapın.
• Sigara içmek yerine bir fincan çay için veya kısa bir yürüyüşe çıkın.
• Nikotin zehrini vücudunuzdan temizleyebilmek için sık aralıklar ile su için.
• Bunların dışında sevdiğiniz kişilerden ve ailenizden destek almayı kesinlikle ihmal etmeyin.
• Kesinlikle sigara içilen bir ortamda bulunmayın.
• Evinizin sürekli olarak havalandığından ve temiz oda kokuları ile havasının temizlendiğinden emin olun.
• Özellikle sigarayı bırakma döneminde kendinizi strese sokacak veya sizi sinirlendirecek tartışmalardan uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder