Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?

Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?

Eğer sezaryen ameliyatı anne adayının isteği doğrultusunda yapılacak ise yani bu planlı yapılan bir sezaryen ameliyatı ise genelde birçok sağlık kurumunun onayladığı doğrultuda gebeliğinde 39. haftasında yapılır.

Sezaryen ameliyatı adet tarihinin son günü ve ultrason verileri doğrultusunda gebeliğin 39 hafta ve 0. günü olduğu zamanın sonrasında yapılabilmektedir. Bu tarihten daha önce sezaryen ameliyatının yapılması özellikle bebek açısından bir takım riskleri de beraberinde getirirken, anne adayı açısından bir risk söz konusu değildir.

Sezaryen Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Eğer bu anne adayının ilk sezaryen ameliyatı ise ameliyat ortalama 30 ila 60 dakika arasında sürecektir. Fakat bu anne adayının iki ya da üçüncü sezaryen ameliyatı ise bu süre daha da uzayabilir.

Acil Sezaryen Nedir?
Acil sezaryen demek, önceden planlı olmayan sezaryen ameliyatı demektir. Başka bir değiş ile acil sezaryen bebeğin ya da anne adayının hayati bir risk taşıyor olmasından dolayı yapılmaktadır.

Yani anne ya da bebeğe hemen müdahale edilmesi hayati önem taşıyan bir ameliyattır. Bu nedenle de acil sezaryen gebeliğin hemen hemen her döneminde gerekli görüldüğü takdirde uygulanabilmektedir.

Acil sezaryen ameliyatı gebeliğin 34. haftası itibari ile yapıldı ise bu genelde bebekte herhangi bir sağlık sorununu beraberinde getirmezken, bu haftadan daha önce yapılan ameliyatlarda bebeğin akciğer gelişiminin tam olarak tamamlanmaması durumu söz konusu olabilir.

Gebeliğin 24. Haftasından önce uygulanan ve aynı sezaryen ameliyatında olduğu gibi karın katmanları ile rahmin kesilmek sureti ile bebeğin çıkartılmasına hysterotomy adı verilmektedir.

Bu ameliyata hysterotomy adı verilip sezaryen ameliyatı denmemesinin sebebi ise bebeğin yaşamasının mümkün olmamasıdır. Hysterotomy ameliyatı gebeliğin sonlandırılması amacı ile yapılan bir ameliyattır.

Sezaryenden Sonra İyileşme Süresi
Sezaryen ameliyatı olan bir hasta genelde 1 hafta içerisinde normal günlük işlerine dönebilir ve gayet rahat bir şekilde oturup, kalkar ve dolaşabilir. Dikiş bölgesinin tam olarak kapanıp iyileşmesi yaklaşık olarak 1 hafta kadardır.

Her ne kadar iyileşme süreci hızlı da olsa, ameliyat sonrasında kişi kendine dikkat etmeli ve dikişleri riske atacak hareketlerden kaçınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder