Şeftali Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Şeftali Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Şeftali büyük küçük birçok kişinin en sevdiği meyveler arasındadır. Şeftali meyvesinin içerisinde bulunan değerli mineraller ile vitaminler sayesinde şeftali diğer meyvelerin arasında çok daha önemli bir yere sahiptir.

Orta sertlikte olan sulu ve taze şeftaliler tatlılarda, direk meyve olarak ya da marmelat veya reçel yapımında hatta ve hatta şurup yapımında kullanılabilir.

Ancak diğer tüm meyveler gibi şeftali meyvesi de çok çabuk bir şekilde bozulmaya elverişli olan bir meyvedir. Bu yüzden de çok iyi bir şekilde saklanmalıdır.

seftali nasil saklanir

Şeftali Nasıl Muhafaza Edilir?

Şeftali satın alırken mutlaka meyvenin olgun ve taze olup olmadığını kontrol ederek almalısınız. Şeftalinin olgun ve taze olup olmadığını anlamak için şeftalinin üzerine hafifçe bastırın. Eğer şeftali bastırdığınızda formunu hala koruyor ise bu şeftalinin taze ve olgun olduğuna işaret eder. Bunun dışında taze olan şeftali her zaman için güçlü ve hoş bir koku ile aromaya da sahiptir.

Taze ve olgun olan yani bozulmamış olan şeftalileri ve yumuşamamış olan şeftalileri ilk önce temiz bir plastik poşete koyun. Daha sonra poşetin ağzını sıkı bir şekilde kapayın ve mümkün olduğu kadar hava ile temas etmemesini sağlayın.

Çünkü hava alan şeftaliler çok çabuk bir şekilde bozulur ve bozulmuş ya da yumuşamış meyveler de diğer meyvelerin bozulmasına sebep olur.

İsterseniz şeftalileri serin bir yerde ya da buzdolabında da muhafaza edebilirsiniz. Eğer şeftaliler çoktan bozulmaya başladılar ise bu tür şeftalileri mutlaka buzdolabının en alt rafında ve mümkünse en soğuk yerinde muhafaza etmeniz gerekir.

Eğer şeftalileri doğru bir şekilde saklarsanız en az 5 gün süre ile taze ve bozulmadan saklamanız mümkündür.

Çoğu kişi bunu fark etmese dahi dolaptan çıkarttığınız şeftaliler gerçek lezzetinde olmayacaktır. Bu yüzden şeftalileri dolaptan çıkartır çıkartmaz yemek yerine bir süre oda sıcaklığında bekletmeniz çok daha iyi olacaktır. Bu sayede şeftali dışarıda bir süre beklediği için bir miktar da olsa suyunu bırakacak ve çok daha lezzetli bir hal alacaktır.

Şeftalileri çok iyi bir şekilde korumak istiyorsanız meyveleri yere ya da sert zeminlere düşürmemeye ve ezilebileceği ortamlara yerleştirmemeye dikkat edin. Şeftali meyvesini saklarken üzerine başka ve daha ağır bir meyve de kesinlikle koymayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder