İPUÇLARIM

Sebzeleri Nasıl Yemeliyiz?

Sebzeleri Nasıl Yemeliyiz?

Sebze yemenin çok önemli olduğunu biliriz, sebzeler sağlıklı beslenme için vazgeçilmezdir. Bunu hepimiz bilir ve hepimiz söyleriz. Ama herkes sağlıklı beslenme için sebzelerin nasıl yenmesi gerektiğini bilmez. Çocuklarımıza, eşimize ve sevdiklerimize daha iyi bakmak için sebzelerin aslında nasıl yenmesi gerektiğini öğrenmek ister misiniz? O zaman gelin hep beraber sebzeleri nasıl yemeliyiz makalesini okuyup sevdiklerimize sebzeleri daha sağlıklı nasıl yedirebiliriz hep birlikte öğrenelim.

Sebzeleri Daha Sağlıklı Nasıl Yeriz?

Her şeyden önce şunu bilmek gerekir ki, konserve sebzeler en az besleyici olan sebzelerdir. Bu yüzden elimizden geldiğince taze sebze yemeye özen göstermeliyiz. Şimdi isterseniz gelin ne kadar sebzede ne kadar besin var bunları kısaca bir anlayalım.

 

  • Bir su bardağı dolusu pişirilip sonradan dondurucuya konulan fasulyenin içinde, 49 mg kalsiyum, 3 gram fiber, 4 mg C vitamini, 34 mg magnezyum, 9 mg sodyum ve 126 mg potasyum bulunur.
  • Bir su bardağı çiğ fasulyenin içinde ise 230 gr potasyum, 7 mg sodyum, 28 mg magnezyum, 18 mg C vitamini, 4 gram lif ve 40 mg kalsiyum bulunur.
  • Bir su bardak dolusu konserve bezelyenin içinde ise 3,4 mg C vitamini, 24 gr kalsiyum, 1,5 gr lif, 13 mg magnezyum, 259 mg sodyum ve 92 mg potasyum bulunur.

Sebzeleri Daha Saglikli Nasil Yeriz

Anladığınız üzere ne dondurulmuş ne de konserve fasulyede taze fasulye kadar besin değeri yoktur. Bu yüzden her daim sebzelerin tazesi diğerlerine oranla daha fazla besin değerine sahiptir. Ayrıca sebzeleri çiğ ya da çok az pişmiş yemek ve pişirme sürelerini 20 dakikayı aşmayacak şekilde ayarlamak çok daha sağlıklıdır. Özellikle eğer yetişme çağında olan çocukların var ise bu kurallara dikkat etmeniz çok daha önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.