Sebze Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Sebze Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Bizim mutfağımız Türk mutfağı o yüzden bizler hazır yemeklerden ya da mikro dalgaya giren yemeklerden pek fazla haz etmeyiz. Ve bu yüzden de evimiz sebze ve et ile doludur. Her yemeğimize sebze ekler ve hatta et yemeklerini dahi sebze ile yaparız. Bu yüzden ne kadar çok sebze ile ilgili bilgi toplarsak toplayalım bize asla yetmez. Bu neden ile siz sevgili ipuçlarımın hamarat bayanlarına birkaç sebze pişirme püf noktası da benden hediye olsun.

Sebze Pişirirken Kötü Kokuları Nasıl Önlerim?

• Sebze pişirmeyi seviyorsanız bazı sebzelerin pişerken verdiği kötü kokularında farkındasınız demektir. Özellikle sarımsak, soğan, karnabahar ve lahana gibi sebzelerin kötü kokularını önlemek istiyorsanız bilhassa lahana ve karnabahar pişirirken içine biraz sirke eklemeniz bu kokuların önüne geçmeniz için yeterli olacaktır.
• Lahana gibi piştikçe ağır koku verme özelliği olan sebzeleri dolapta bekletmeden ve taze iken hemen pişirmeniz kötü kokuların önüne geçmenize yardımcı olan diğer bir faktördür.
• Kötü kokuları engellemenin üçüncü bir yolu ise pişirme süresini uzatmamak ve sebzeler ezilip yumuşamaya başladığında ocaktan indirmektir.

sebze-Pisirme-Yontemleri (640 x 320)Sebze Pişirirken Bilmem Gerekenler Nelerdir?
• Sebze yemeklerinin en büyük sorunu yağı tam sebzelerin alamamasıdır. Yağını tama alamayan sebze yemeklerin tabakta vıcık vıcık bir görüntü sergilerler ve ne yemesi hoştur ne de görüntüsü hoştur. Bu yüzden sebze yemeğini yapmaya başlamadan önce sebzelerinizi az bir su ile ve hafif bir ateşte yağsız bir şekilde pişirin.
• Pişirme işlemini tamamladıktan hemen sonra sebzenizin üzerine bir miktar kadar yağ ekleyin. Yağın tamamen dağılmasını sağlamak için ise tencereyi bir güzel sallayın. Tencerenin kapağını kapatın ve birkaç dakika bekleyin.
• Bu kurala uygun pişirilen sebzeler yağı daha iyi emerler ve sağlığımız açısından da çok daha iyi olur çünkü sindirimleri çok daha kolay olur. Ayrıca yemeğinizi pişirirken gerçekten çok daha az yağ kullanmış olursunuz.
Sebzelerin Vitaminlerini Kaybetmemesi İçin Ne Yapmalıyım?
• Sebzeler vitamin değerlerini çok hızlı kaybederler bu yüzden öncelikle sebzelerinizi bekletmeden yani tazeliklerini yitirmeden hemen pişirmeniz gerekir.
• Diğer bir yöntem ise sebzelerinizi pişirmeden hemen önce yıkamalı ve doğramalısınız.
• Son olarak da sebzelerinizin pişirme suyunun ısı derecesidir. Eğer yemeğinize soğuk su ekleyip pişirmeyi tercih ederseniz hem lezzet hem de vitamin kaybına yol açmış olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder