Şalgam Suyu Nasıl Hazırlanır?

Şalgam turpgiller ailesinden olan ve 50 ile 120 santimetre boyunda olan bir bitkidir. Yurdumuzda bilhassa Çukurova bölgesinde bol miktarlarda yetiştirilmekte olan bitkinin ilk senesinde kökü ile toprak üstünde kalan yeşil kısımları, ikinci senesinde ise bitkinin çiçek sapı ile çiçekleri ve ayrıca tohumları da oluşur.

Şalgam bitkisinin sebze olarak tüketilen bölümü basık ve yuvarlak gibi ya da uzun ve silindir biçimlerde olan bitki köküdür. Şalgam kökünün toprak üstüne yakın olan kısmı beyaz ya da sarı ya da yeşil veya kırmızı ya da mor renkte olabilirler. Şalgam sadece çorba ve soslara değil yemeklerde garnitür olarak da kullanılmaktadır. Ancak bitki en çok şalgam suyu olarak tüketilen bir bitkidir.

Şalgam Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sever içtiğimiz şalgam suyu mor havucun özü alınmak sureti ile yapılmaktadır. Bunun için ilk önce bulgur unu mayalanmalı ve bir hafta boyunca bekletilmelidir. Tamamen ekşidikten hemen sonra sulandırılıp dut ağacından yapılmış olan özel tahta fıçılara bırakılmalıdır.

Daha sonra mor havuç tamamen temizlenip kaynatılır ve daha sonra fıçılara konulur ve üzerlerine de şalgam yerleştirilir. Tahta fıçılarda en az bir hafta boyunca bekletilir ve sonra bu karışıma biraz tuz ilave edilir. Fıçı içerisinde iyice olgunlaştırılmış olan şalgam bekleme süresi geldiğinde süzülmek sureti ile içmeye hazır hale gelir.

Evde Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?
Şalgam suyu için 1 adet şalgam, 1 adet pancar, 1 kilo gram mor havuç, 1.5 tatlı kaşığı limon tuzu, 2 yemek kaşığı salamuralık kaya tuzu, yarım ekmek ve su gerekmektedir.
İlk önce şalgam ve pancar ve mor havucun kabuklarını tamamen soyun. Sonra şalgam ile pancarı çok küçük olmayacak bir şekilde dilimleyin ve havuçları dikey bir şekilde 4 parçaya düzgün olarak bölün.

Sonra tülbente sarmış olduğunuz ve maya görevi görecek olan ekmeği de doğradığınız havuçlar ile pancar ve şalgam ile birlikte temiz ve kuru bir turşu bidonuna düzgün bir şekilde doldurun. Sonrasında 1.5 tatlı kaşığı kadar limon tuzu ve 2 yemek kaşığı kadar salamuralık tuzu suyun içerisinde eritip daha sonra bidonun ağzından malzemelerin üzerine dikkatli bir şekilde dökün. Bidonun ağzını tamamen su ile doldurun ve sonrasında bidonun ağzını sıkı bir şekilde kapatın.

Sonrasında en az 15 gün boyunca serin ve direk olarak ışık almayan temiz bir yerde beklemeye alın. 15 günün sonunda tülbente sarmış olduğunuz ekmeği bidondan dikkatli bir şekilde çıkarın. Kapağını açmış olduğunuz şalgam suyunu cam kavanozlara düzgünce bölüp buzdolabında uzunca bir süre boyunca saklayabilirsiniz. İsterseniz kavanozun içerisine acı kuru biber ekleyip şalgam suyunu tamamen acılı bir hale getirebilirsiniz.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?
Şalgam suyunun içerisinde bol miktarda tuz bulunduğu için hamile ve yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan kişi şalgam suyunu dikkatli bir şekilde tüketmelidir.

Şalgam suyu sadece iştahı açmaz ayrıca sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler, anne sütünü artırır, sinirleri yatıştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterolü dengeler, kansızlığa iyi gelir, kemik ve dişleri kuvvetlendirir, egzamaya iyi gelir, antioksidan özelliğe sahiptir, kilo vermeye yardımcı olur, kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır, idrar söktürücüdür, apse, dolama, ergenlik sivilcelerinde tedavi edicidir, böbrek kumu ve taşının düşmesine yardımcıdır, boğaz iltihabını kurutur ve haşlanmış olan şalgamın suyu ile saçlar yıkanır ise saçların beyazlaması önlenir.


Leave a Reply