İPUÇLARIM

Saksıda zambak çiçeği bakimi, zambak çiçeği ne zaman ekilir?

Saksıda zambak çiçeği bakimi, zambak çiçeği ne zaman ekilir?

Makalenin devamın da; zambak çiçeği saksıda nasıl yetiştirilir, zambak ne zaman ekilir, zambak için nasıl gübre kullanılır, Zambak ne zaman çiçek açar? Tarzındaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.
Zambak çiçekleri; mor, sari, beyaz, turuncu ve birçok değişik renklerde yaklaşık 110 çeşiti vardır.

Zambak yetiştirirken neye dikkat etmeli?

Zambak çiçeklerini ekmek için en uygun zaman sonbahar zamanlarıdır. Saksı seçimi zambaklar için önemlidir. Yaklaşık 20 cm çapında olması zambakların daha gülcü ve dayanıklı yetişmesine imkan sağlayacaktır. Uygun saksı seçiminden sonra zambak için uygun toprak saksıya konur. Toprağı hazırlarken gübre olarak eski yanmış çiftlik gübresi, funda yaprağı ve azda kum kullanınız. Gübre ile toprağı karıştırarak zambak soğanını saksıya ekiniz.
Kıs aylarında soğuktan fazla etkilenmesi için çok sıcak olmayan yerlerde muhafaza ediniz ve saksının üst boğumuna kadar kül veya kum koyarak soğuktan koruyunuz.
Hızlı şekilde zambak soğanları filizlenip mayıs aylarına doğru çiçek açıp balkonları veya bahçeleri renklendirecektir. Zambakların boyları bir-bir buçuk metreye ulaşabilir. Dış etkenlerden (rüzgar) etkilenip kırılmaması için bir destek bağlayarak koruyabilirsiniz.

Yaz aylarında zambak çiçeği kesildikten sonra gövde ve yaprak kısımları kurutulmaya bırakılmalıdır. Kuruyan sap yardımı ile topraktaki zambak soğanı çıkarılır. Gölgelik serin bir yerde muhafıza edilen zambak soğanlarını sonbahar gelmesiyle yeniden ekebilirsiniz.

zambak resimleri 1 zambak resimleri 2 zambak resimleri 5 zambak resimleri 7 zambak resimleri 4
zambak resimleri 8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. saadet dedi ki:

  Merhaba..
  Saksida pembe lilyumum var.şuan ciceklendi..ciceklelri kesilirmi.koparilcak mı..
  Yoksa öylece dalinda mi kalıp solmali.
  Teşekkürler

 2. Hilmi dedi ki:

  İyi gunle
  Bem mayis basinda beyaz zambak dikmistim. Gerekli besin yardimi yaparsam bu sene çiçeklenme olasiligi nedir?

 3. Halil dedi ki:

  Ben tekirdag bölgesinde yaşıyorum nisan başı gibi ektim soğanını acaba tutma şansı nedir ve neye dikkat etmem lazım hala yağışlı ve serin hava acaba yeşiller mi ? Bu arada aldığımda az torak içindeydi poşet içinde …

  1. Yonetici dedi ki:

   Çıkma ihtimali vardır lakin bu yıl havalar çok soğuk gittiğinden pek sağlıklı olurmu onu bilemiyeceğim.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.