Saksı çiçeklerinin toprağındaki böcekler nasıl yok edilir

Çiçeklerin kuruyup ölmesine neden olan birçok canlı bulunmaktadır. Özellikle solucanlar, böcekler ve mini sinekler toprakta çok çabuk çoğalıp çiçeklerin köklerine ve yapraklarına zarar vermektedir. Saksı çiçeklerine zarar vermeden zararlı hayvanlardan kurtulmanın yolu sadece ilaçlama değildir. Sigara ve kibrit sayesinde zararlı böcekleri yok etmekte mümkündür.

Topraktaki böcekler nasıl yok edilir:

Evinizdeki çiçekler bazen böcek yüzünden kurur. Onların çiçek köklerini yemelerini önlemek için sigara külünden yararlanın. Çiçek köküne dökeceğiniz küller, böceğin hastalanıp ölmesini sağlar.

Bir ufak içimlik pet sise suyun içine 7 veya 8 tane içilmiş sigara izmariti at ve 2 gün beklet su çay renginde olacak bu suyu çiçek toprağına dok saksının dibine böcekler kaçar.

Yapraklara kurt böcek falan yapışmışsa onunda çözümü saksıya yeterli miktarda yanmamış kibritleri yanacak kısım üstte kalacak şekilde toprağa sok kibritin ucundaki kükürt yapraktaki böcekleri kaçırtır.

13 YORUMLAR

  1. Benim cicegimde minicik bocekler var toz kadar minik hareket ettikleri icin gorunuyor…ve cicekleri saran ağlari var bunu nasil onleyebilirim?

  2. böcekleri temizlemek için çiçeğin yapraklarını alkol lü bir bez parçası yada peçete ile silebilirsiniz. çok kısa sürede böceklerin kaybolacağını görürsünüz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here