İPUÇLARIM

Sağlıklı Bir Sisteme Nasıl Sahip Olunur?

Sağlıklı Bir Sisteme Nasıl Sahip Olunur?

Solunum: Oksijen soluyup karbondioksiti vücuttan atmak için sağlıklı bir solunum sistemine sahip olmak gereklidir. Bunu sağlayabilmek için ise öncelikle havayı sürekli burundan almayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Çünkü burun yolu ile alınan hava akciğerlere gitmeden önce ısınır, nemlenir ve havanın içindeki zararlı ve zedeleyici parçacıklar burun mukozası tarafından tutulur. Eğer burundan değil de soluğunuzu ağızdan almayı alışkanlık haline getirmişseniz o zaman ağızdan alınan havanın saydığımız tüm o koruyucu etmenleri olmadan akciğerlere gitmesine izin veriyorsunuz demektir. Eğer sağlıklı ve düzgün çalışan bir solunum sistemi istiyorsanız günlük faaliyetlerinizde burundan soluk almayı ve nefes almanızda sizi zorlayacak pozisyonlarda uzun süre kalmamaya dikkat edin. Tüm bunların yanı sıra soluduğunuz havanın kalitesine de dikkat etmeniz çok önemlidir. Kirli havası olan ortamlar, yeterli oksijen miktarı olmayan ortamlar ve nem oranı yüksek mekânlardan olabildiğince uzak durmaya çalışmanız, solunum sisteminiz için son derece önemlidir.

Sindirim: Sindirim sistemimizin özelliği yediğimiz yemeklerden vücudumuzun ihtiyacı olan maddeleri ayıklayıp kan dolaşımına bunları aktarmasıdır. Sindirilmeyen atıklar dışarıya atılmak sureti ile vücuttan çıkartılır. Sağlıklı bir yaşamın asıl göstergesi sindirilen gıdaların gerekli kısmının içeri alınıp gereksiz kısmının düzenli olarak dışarı atılmasıdır. Tabi unutulmaması gereken bir husus da dışkılama olayının bireyin beslenme alışkanlığına, yaşına ve günlük fiziksel aktivitesine bağlı olarak değiştiğidir. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanın ilk anahtarı gıdalar düzgün ve yeterince çiğnemektir. Sindirim sistemimize yardım etmek için besinleri iyi çiğnemenin yanı sıra, iki öğün arasında abur cubur yememek, aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Eğer günlük alınan besinlerin sindirilmeyen kısımları her gün dışarıya atılmaz ise kabızlık durumu ortay açıkar.

once saglik (650 x 310)

Bu Durumlardan Kendimizi Korumak İçin

• Her gün yeterince sıvı almalıyız.
• Düzenli olarak tuvalete gitmeliyiz.
• Yeterince sebze ve meyve tüketmeliyiz.
• Her gün yeteri kadar hareket etmeliyiz.

Beden Hareketleri: Sağlıklı bir yaşam istiyorsanız o zaman her gün düzenli olarak fiziksel hareketler yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Hareket etmek kasların gelişmesini ayrıca kas hareketlerinin artmasını sağlar. Bu olay lenf ve kan dolaşımını hızlandırır ve vücuttaki artık maddelerin deri ve böbrekler yardımı ile atılmasını sağlar. Yani bu şekilde vücut artık maddelerden de arınmış olmaktadır. Ayrıca, organlarımıza giden kanın artması da metabolizmayı tamamen hızlandırmış olur. Tüm bunların yanı sıra bağırsak hareketleri artar, kabızlığın önüne geçilir. Fiziksel aktiviteler vücudumuzun dik durmasını sağlamaktadır, nefes almamızı kolaylaştırır, daha canlı ve zinde olmamıza %10 yardım eder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.