Saçlardan kepek nasıl temizlenir?

Kepek saçımızı cansız ve kötü gösteren bir sorundur. Koyu renkli kıyafetlerde omuzlarımıza kar gibi yağarak bizi mahcup eder.

Kepek aslında ölen kafa derisi hücrelerimizidir. Normalde her insanda kepek vardır ancak görülebilir boyutta değildir. Kepek şikayeti olan insanlarda ise kepek oluşumu içsel ya da dışsal faktörler nedeniyle diğer insanlara nazaran daha fazla olur ve bu da zamanla kişiyi rahatsız edici boyutlara gelir.

Sanılanın aksine kepek hem kuru hem de yağlı saçlarda görülebilir. Yağlanmanın normal seviyeye çekilmesi kepek problemini de yok edecektir. Peki, kepekten kurtulmak için neler yapmalıyız?
Öncelikli olarak banyo esnasında şampuanı ve kremi saçlarımızdan çok iyi bir şekilde, bol suyla uzaklaştırmalıyız. Bu maddelerin saçlarımızda kalması kafa derimizi tahriş edip kepeğe sebep olur.

Kepekle mücadelede en büyük yardımcımız elbette kepek şampuanları dır. Hemen hemen her markanın kepek şampuanı mevcuttur ve düzenli kullanım sonucunda güzel sonuçlar alınmaktadır.

Saçlarımız çok kuruysa şampuan sonrası bakım yapmak da bize yardımcı olacaktır. Evde hazırlanabilecek karışımlar ya da hazır alabileceğimiz bakım kremleriyle saçlarımızı nemlendirebiliriz.

Tedavi süresince kafa derimizi tahriş edecek hareketlerden de kaçınmamız gerekir. Bunlar çok sıcak suyla yıkanma, çok sıcak ısıda şekillendiriciler kullanma gibi zarar verici hareketlerdir.

Başka bir tavsiyemiz ise sirkedir. Her alanda işimize yarayan sirke, kepek konusunda da yardımcımız olacaktır. En son durulama suyuna biraz sirke katalım ve saçımızı bu suyla durulayalım. 5 dakika bekledikten sonra suyla durulayıp banyomuzu bitirelim.

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.