İPUÇLARIM

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir ?

Saç Fırçası Nasıl Temizlenir ?

Kullandığınız saç fırçalarının kılları ve dibi sprey ve jöle kalıntıları, kir, toz yüzünden zaman içerisinde kirlenir ve kötü bir hal alır. Kirlenmiş bir saç fırçasını kullanmak saç diplerinde sivilcelenmeye, yağlanmaya, kaşıntıya ve kepeğe sebep olur. Kullanılan malzemelere ve türüne göre saç fırçaları aksatılmadan belirli aralıklarla temizlenmelidir.

Saç Fırçasını Temizleme Yöntemleri

Kullandığınız saç fırçasının üstünde kalan kırık kopuk saçları parmaklarınızla temizleyin. Bu sayede kaba kirini temizlemiş olursunuz. Eğer ki kullandığınız fırça parmaklarınız için fazla sıksa (sık kıllı) kürdan veya iğneden yardım alabilirsiniz. Diplerinden diplerinden kılları tutup tutup çekin, çıkartın. Kaba kiri (saç kalıntıları ve varsa pamuksu cisimleri) temizledikten sonra saç fırçasının sığacağı büyüklükte bir kabın içerisine deterjan, su ve sirke koyup fırçayı bunun içerisinde 2-3 saat bekletin. Fırça sabundan (deterjan kalıntıları) arınana kadar iyice durulayın ve kağıt havlu yardımıyla üzerindeki fazla suyu alın.

Kullandığınız fırçanın sapı ahşap ise su içerisinde bekletmek cilasına zarar verebilir. Bu gibi durumlarda fırçayı kabın içerisine dik bir şekilde yerleştirebilir veya bir sünger yardımıyla kılları kendiniz temizleyebilirsiniz.

Sabunlu veya deterjanlı su kullanmak yerine amonyaklı suyu da tercih edebilirsiniz. Amonyak deterjan ve sabuna göre daha güçlü olduğundan fırçanın bütün kirlerden arınmasını sağlayacaktır. Temizleme işlemi bittikten sonra bol su ile iyice durulayın ve ardından kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

Son olarak fön fırçasının üzerinde biriken saç kalıntılarını temizlemek size zor geliyorsa düz plastik taraktan yardım alabilirsiniz. Plastik tarağı fırçanın kıllarının başladığı yerden takıp ileri geri hareket ettirin. Saç kalıntılarının çıktığını göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.