Saç ekimi kesin sonucu ne zaman belli olur?

Kadın erkek hemen hemen herkes saçlarının kalın, gür ve sağlıklı görünmesini ister. Ancak ne yazık ki her insanın saçı istenilen kalınlıkta olmayabiliyor. Bunun yanında yaşanan saç dökülmeleri saçların incelmesine, seyrelmesine ve kafada açıklar oluşmasına neden olabiliyor. Bunun yanında aşırı saç dökülmesi sonucu kellik oluşabiliyor. Kişinin fiziksel görünümde büyük rol oynayan ve özgüven kaynağı olan saçlar kaybedildiği takdirde kişide psikolojik bozulmalara yol açabiliyor. Bunu önlemek için birçok insanın başvurduğu yöntem saç ekimi. Peki nedir bu saç ekimi? Nasıl yapılır?

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi genetik, hormonel ya da hastalık sonucu saçı ciddi oranda dökülmüş kişilere uygulanan, saçların tekrar sağlıklı bir şekilde çıkmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi tedavileri 19. yüzyıldan itibaren uygulanmaya başlanmış ve günümüzde modern teknolojinin gelişmesiyle de daha etkili sonuçlar alınmaya başlanmıştır. Günümüzde oldukça popüler olan saç ekimi tedavisi, saçlarını kaybeden ve tekrar sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Saç ekimi genel olarak vücudun belli bölgelerinden alınan saç köklerinin toplanması ve kellik görülen bölgelere ekim yapılmasıdır. Saç ekimi genelde hastane ortamında, saç ekimi doktoru ve hemşirelerden oluşan bir ekip tarafından 4-8 saat süren operasyonlarla gerçekleştirilir.

Saç ekiminin avantajları

Modern teknolojinin gelişmesiyle birlikte saç ekimi operasyonları basit bir şekilde, fazla maliyet gerektirmeden yapılmaktadır. Saç ekimi tedavisinin pahalı bir ameliyat olmaktan çıkması onu saç dökülmesi ve kellik yaşayan herkese ulaşılabilir kılmıştır.

Saç ekiminin en önemli avantajlarından biri saçlarınız dökülmeden önceki eski görünümüze kavuşabilmenizdir. Bu görünüm gayet doğal bir şekilde yeniden üretilmektedir. Bu şekilde saçlarınızın dökülmesiyle birlikte kaybettiğiniz özgüveninizi yeniden kazanırsınız.

Saç ekiminin diğer bir avantajı herhangi bir donöre ihtiyaç duymamanızdır. Çünkü saç ekimi tedavisinde donör bizzat kendiniz olursunuz. Daha önceden de belirtildiği üzere, vücudun belli yerlerinden başarıyla saç kökleri alınarak ihtiyaç duyulan yerlere ekilir. Bu yüzden herhangi birine ihtiyaç duymadığınız gibi maliyeti de azaltmış olursunuz.

Bunun yanında saç ekimi hızlı ve etkili bir sonuç sunar. Birçok insan dökülen saçlarının uzun vadede uygulanan bakımlarla ve saç çıkaran ürünlerle yeniden çıkacağını düşünür.

Uygulanan doğal bakımlarla saç dökülmesini durdurmak mümkündür fakat dökülen saçların yeniden çıkması için uzun bir süreç gereklidir. Bu noktada saç ekimi tedavisi hızlı sonuç almak için kaçınılmazdır. Çok kısa bir süre içerisinde dökülen saçlarınıza yeniden kavuşabilir ve istediğiniz doğal görünüme sahip olabilirsiniz.

Saç ekimi yöntemleri

Saç ekimi yaptıracak kişilerin aklındaki en önemli soru hangi saç ekim tekniğinin kullanılacağıdır. Çünkü halihazırda uygulanan birçok saç ekim yöntemi mevcuttur. Herkesin yaşadığı saç dökülmesi farklıdır. Örneğin genetik kaynaklı saç dökülmesi yaşayan bir insanın saç dökülmesini durdurması mümkün olmadığı gibi, genelde bu süreç kellikle sonuçlanır. Bu yüzden genetik kaynaklı saç dökülmelerinin tek tedavisi saç ekimidir. Bu noktada hangi saç ekimi yönteminin de kullanılacağı önemlidir. Saç dökülmesinin kaynağına bağlı olarak da saç ekim tekniği değişebilmektedir. İşte bu noktada günümüzde uygulanan belli başlı saç ekim yöntemlerini incelemek gerekir.

FUE Tekniği

Günümüzde FUE en yaygın saç ekim tekniği olarak bilinmektedir. FUEnin yaygın olarak tercih edilmesinin sebebi donör alanında iz bırakmamasıdır diyebiliriz. Genel olarak Fue tekniği hastanın kıllarının yoğun olduğu bölgelerden seyrek olan bölgelere teker teker aktarılması işlemidir. Dokular hassas bir araçla vücudun belli yerlerinden çıkarılarak kellik oluşan bölgeye ekilir. Donör bölgesinde yaralar ve dikiş izleri meydana gelmez.

Bıçak kullanmadan gerçekleştirilen bu teknikte dokular özel bir iğneyle tek tek çıkarılır. Kılların toplu olarak değil de tek tek alınması doku hasarının oldukça düşürmüştür. Bu yüzden saç ekimi tedavisinde gerçekleştirilen öncelikli bir yöntemdir. FUE tekniği sadece kafa derisine olmamakla birlikte yüz bölgesine ve vücudun diğer bölgelerine de uygulanabiliyor. Aynı zamanda yanık ve yara izin olan bölgelere de ekim yapılabilmektedir. Bunların yanında operasyon sırasında kişinin donör bölgesinde neredeyse hiç ağrı olmaz. Ağrı oluşsa bile ağrı kesicilerle kolayca giderilebilir. Herhangi bir iltihap oluşması da mümkün
değildir.

DHI tekniği

DHI tekniği, FUE yöntemi gibi toplanan saç köklerinin özel geliştirilmiş kalemler kullanılarak daha kısa sürede ekilmesini sağlayan bir saç ekim tekniğidir. Genel olarak bu teknikte özel kalemler sayesinde donörler vücudun belli yerlerinden toplanır ve gerekli bölgelere kanal açılmadan yerleştirilir. Özet olarak DHI yöntemi traşsız, bıçak kullanmadan ve saçı kısaltmadan uygulanan bir saç ekim yöntemidir. DHI tekniği çok daha sık ekim yapılmasına ve doğal görünümler elde etmeye olanak sağlar. Bu teknikte mevcut saçlar hasar görmez ve hasta daha hızlı bir iyileşme süreci geçirir. Ayrıca saçların traşlanmasına ve cerrahi bıçaklar kullanılmasına gerek kalmaz.

Traşsız saç ekimi

Traşsız saç ekimi doğal bir görünüm elde etmek için kullanılan saç ekim yöntemlerinden biridir. Bİlindiği üzere normal saç ekimi öncesinde hastanın saçları 1 numara olacak şekilde kesilmektedir. Bu noktada saç traşı saç operasyonlarının daha rahat yapılmasına olanak sağlıyor. Diğer saç ekim yöntemlerinde saçların traş edilmesinin asıl nedeni doktor ve saç ekim ekibinin saç köklerini daha rahat görebilmesi ve ekim alanında daha rahat hareket edebilmesi içindir.

Traşsız saç ekimi yaptıran kişiler operasyon sonucunda daha doğal görünümler elde etmektedir. Kişi gündelik yaşamındaki görünüme çok hızlı bir şekilde geri dönebillir. Traşsız saç ekimi özellikle saç ekimi yaptırmak ve saçlarını traş ettirmek istemeyen kadınlar için ideal bir yöntemdir.

Saç ekimi uygulaması sonrası kesin sonuç ne zaman belli olur?

Saç ekiminden sonra saçların çıkış süresi, operasyonu geçiren kişiye ve cinsiyete bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci yaklaşık olarak 12 ay gibi geniş bir süreyi kapsar. Bu süreci yaraların iyileşmesi, köklerin beslenmeye başlaması ve dökülme süreci olarak açıklayabiliriz. Daha sonra süreç saçların yeniden çıkmasıyla devam eder ve saç kökleri kendi doğal büyüme döngülerine alışmaya başlar. Son olarak da saç kılları kalınlaşır ve güçlenir.

Saç kıllarının döküldükten sonra yeniden uzamaya başlaması 2 ay içerisinde başlar. İlk başlarda zayıf ve ince olan saç kökleri zamanla güçlenir ve kalınlaşır. Bu noktada saçlar artık büyüme evresine girer ve saçlar her ay yaklaşık 1 cm uzamaya başlar.

1. ve 6. ayda saç kökleri hala güçsüzdür ve doğal bir görünümüne kavuşmamıştır. Çünkü saç ekimi yapılan bölgede iyileşme süreci devam etmektedir. Çıkan saç kılları uzamaya ve yapısını değiştirmeye devam eder. Saç ekiminde 10. aydan itibaren saç kökleri uzar, kalınlaşır ve ekilmiş saç görüntüsünden kurtularak doğal saç formuna ulaşır. Saçlar artık kendi formunu kazanmaya başlamıştır.

Operasyon sonucunda geçen bir yıl sonucunda artık saçlar normal doğal görüntüsüne kavuşur. Saçın rengi ve dokusu doğal halini alır. Uzama süreci de eski saçların uzama süresiyle aynı olarak devam eder.

Kaynak:

https://estecenter.com/sac-ekimi-sonuclari-nasil-ve-neye-gore-degerlendirilirLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.