İPUÇLARIM

Saç Boyarken Krem Oksidan Nasıl Ayarlanır?

Saç Boyarken Krem Oksidan Nasıl Ayarlanır?

Saç boyarken oksidan ayarı çok ama çok önemlidir. Krem oksidanın içerisinde yakalık olarak %12 oranında hidrojen peroksit bulunmaktadır. H2O2’in bir kısmı renk tepkimelinde bir kısmı ise renklerin açılmasında kullanılmaktadır.

Saçınızı doğal rengine yakın bir renge boyamak istediğinizde H2O2’nin ve ön boyaların yoğunlukları o denli net bir şekilde ayarlanır ki saçınızın renginin fazla açılması ihtimali neredeyse yoktur.

Eğer yüksek bir yoğunlukta H2O2 kullanılır ise o zaman saç telinin içerisindeki indio maddeler değişime uğrar ve boyanın rengindeki gücü azalır. Böyle bir durumda ise istenilen asıl renk için ikinci bir defa daha boya yapmak gereklidir. H2O2’nin yüksek dozda kullanımı saç yapısında yıpranmaya neden olur bu yüzden bu madde gereğinden fazla yoğunlukta kesinlikle kullanılmamalıdır.

krem oksidan

Krem Oksidan Ayarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

• Saçınızı boyamak istediğiniz renk doğal saç renginizden daha koyu bir renk ise o zaman (10 volüm) %3’lük H2O2 ile boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Saçınızı boyamak istediğiniz renk doğal saç renginiz ile aynı ya da 1 veya 2 ton daha açık bir renk ise o zaman (20 volüm) %6’lık H2O2 ile boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Saçınızı boyamak istediğiniz renk doğal saç renginizden 2 ya da 3 renk daha açık bir renk ise o zaman (30 volüm) %9’luk H2O2 ile açık renge boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Boyamak istediğiniz renk doğal saç renginizden 3 ila 4 renk daha açık bir renk ise o zaman (40 volüm) %12’lik H2O2 ile boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Kendi doğal saç renginizden 5 veya daha fazla tonda açık bir renk arzu ediyorsanız o halde toz açıcı ile bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
• Saçtaki beyaz telleri tamamen %100 bir şekilde boyamak için %10 volüm yeterlidir. %10 volüm kesinlikle ana saç rengini açmaz ve saç sarartmadan sonraki boyama işlemlerinde kullanılmalıdır. %10 volüm pastel ya da koyu boyama işlemleri için kullanılmalıdır.
• %20 volüm ise aynı %10 volüm gibi beyaz saç rengini tamamen boyar. Doğal saç rengi ile aynı renge ya da saçı 1 veya 2 ton kırma işlemleri için kullanılmalıdır. %20 volümde ana renge yakın olan ya da direk ana renklerde kullanmayın. Ana renkte %20 volüm saç rengini ancak 1 ya da 2 ton kadar açar. Fakat ana saç renginiz kestane renginden koyu ise açma derecesini ½ ton kadar düşürür.
• %30 volüm beyaz saç renginizi tamamen kapatmaz anca %50 kadar kapatır. Yani bu volümde beyaz saç renk oranı %50’den fazla olmamalıdır. Ana saç rengini ise 2 ila 3 ton kadar açabilir. Eğer ana saç renginiz kestane renginden koyu ise o zaman açma derecesi ½ ton düşer. %30 volüm saçarlı canlı renklere boyamada kullanılmalıdır.
• %40 volümü saçarlınızdaki beyazlar çok az ise kullanın. %40 volüm ana saç rengini 3 ila 4 ton açabilir. Eğer ana saç renginiz kestane renginden koyu ise o zaman açma derecesi ½ ton düşer. %40 volüm açık renkte saç boyamaları için kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Aynur dedi ki:

  Arkadaşlar saçlarım platin röflesi ama dibinde kızıllık var dip boyası yaparken 9.1 kullanıyorum Sizce volümü kaç olmalı dipteki beyazları kapatmak ve o kızıllığı yok etmek için acil bana yardım

 2. Resmiye dedi ki:

  Merhaba Yardım lütfen saçlarım normalde siyah lilafix 7.34 kumral bakır dore ile boyattım diplerim koyu çıktıkça kendim boyayayım dedim aynı renk ile oksidan 20 vol olandan kullandım ilk boyamam olunca biraz fazla bekletmişim dipler ve uçları boyayınca haliyle biraz koyu oldu şimdi diplerim yine siyah çıktı tekrar aynı renk boyasam fakat bukez oksidanı 30 vol veya 40 vol kullansam istediğim bakır renge ulaşırmıyım sizce bi yardımcı olurmusunuz

 3. Gülşen dedi ki:

  Merhaba;
  Saçlarımın rengi koyu kestane ve malesef beyaz saçlarım var 6.0 boya tüpüne %20 vol oksidasyon karşımı yapıp evde uyguluyorum.Benim merak ettiğim ölçülerini birebir koymama rağmen saç diplerimin rengi neden turuncu renk alıyor.Kuaförde boyattığımda böyle bir sonla karşılaşmıyorum.Boya fırçasındaki boya miktarınımı fazla kaçırıyorum yada işlem sonrası saç derisine masajmı yapmam gerekiyor? Bu işin tekniği püf noktası nedir?

 4. Merve dedi ki:

  İnoa 7.31 saç boyasına kaç numaralı oksidan kullanmalıyım?

 5. Verda dedi ki:

  Saçlarımı sürekli boyuyorum açıcı yüzünden hep yıpranıyor bende açıcı kullanmadan açmaya alıştım ama olmadı saçlarım koyu istediğim renk çok açık olduğu için sanırım yüzden yine açıcı ile açmak zorunda kaldım ama saçlarım artık çok yıprandı ve hafif yanıklar var doğal keratinin saçıma iyi geleceğini okudum birkaç yerde ve patenli olandan alıp kulandım saçlarımda ne yıpranma o yanıklar nede sertlik kalmadı açıcı bile kullansam saçım her zaman sağlıklı artık.

 6. sündüz dedi ki:

  peki h2o2 oksidan seçimi neye göre yapılır? yazılım var bu soru çıkacak yardımcı olursanın sevinirim.

 7. Melis dedi ki:

  Saçlarım koyu kahve açık bir kırmızı yapmak istiyorum hangi boya ve oksidani kullanmaliyim

 8. Yeliz dedi ki:

  Saçım koyu kahve saçımı küllü kumral 7.1 boyamak istiyorum tutması için hangi oksidan yapabilirim %9 uygunmu olur saçımda biraz beyaz var ama çok degil

 9. Gözde dedi ki:

  saçım koyu kumrala yakın bir renk ve saçımı açıp toz pembe yapmak istiyorum. Hangi volume’ü kullanmalııyım?

  1. Aslıhan dedi ki:

   toz pembe için oryalle beyaza kadar açman gerekli yoksa asla toz pembe olmaz. koyu pembeye boyayabilirsin jeans color pembe var ama sonra akmayıp saça bela oluyor

 10. zehra dedi ki:

  %40 volüm kullanmalısın bence öyle olmalı anlatılanların hepsini okudum

 11. Şebnem dedi ki:

  Saçım röfleli ve ben saçımı KIZIL MOR Tonlarına boyamak istiyorum,Röfle ana sac rengim üzerine yapıldı.Ana saç rengim koyu kumral kahve.Hangi oksidanı kullanmalıyım?

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.