Saç Boyarken Krem Oksidan Nasıl Ayarlanır?

Saç boyarken oksidan ayarı çok ama çok önemlidir. Krem oksidanın içerisinde yakalık olarak %12 oranında hidrojen peroksit bulunmaktadır. H2O2’in bir kısmı renk tepkimelinde bir kısmı ise renklerin açılmasında kullanılmaktadır.

Saçınızı doğal rengine yakın bir renge boyamak istediğinizde H2O2’nin ve ön boyaların yoğunlukları o denli net bir şekilde ayarlanır ki saçınızın renginin fazla açılması ihtimali neredeyse yoktur.

Eğer yüksek bir yoğunlukta H2O2 kullanılır ise o zaman saç telinin içerisindeki indio maddeler değişime uğrar ve boyanın rengindeki gücü azalır. Böyle bir durumda ise istenilen asıl renk için ikinci bir defa daha boya yapmak gereklidir. H2O2’nin yüksek dozda kullanımı saç yapısında yıpranmaya neden olur bu yüzden bu madde gereğinden fazla yoğunlukta kesinlikle kullanılmamalıdır.

krem oksidan

Krem Oksidan Ayarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

• Saçınızı boyamak istediğiniz renk doğal saç renginizden daha koyu bir renk ise o zaman (10 volüm) %3’lük H2O2 ile boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Saçınızı boyamak istediğiniz renk doğal saç renginiz ile aynı ya da 1 veya 2 ton daha açık bir renk ise o zaman (20 volüm) %6’lık H2O2 ile boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Saçınızı boyamak istediğiniz renk doğal saç renginizden 2 ya da 3 renk daha açık bir renk ise o zaman (30 volüm) %9’luk H2O2 ile açık renge boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Boyamak istediğiniz renk doğal saç renginizden 3 ila 4 renk daha açık bir renk ise o zaman (40 volüm) %12’lik H2O2 ile boyama işlemi saça uygulanmalıdır.
• Kendi doğal saç renginizden 5 veya daha fazla tonda açık bir renk arzu ediyorsanız o halde toz açıcı ile bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
• Saçtaki beyaz telleri tamamen %100 bir şekilde boyamak için %10 volüm yeterlidir. %10 volüm kesinlikle ana saç rengini açmaz ve saç sarartmadan sonraki boyama işlemlerinde kullanılmalıdır. %10 volüm pastel ya da koyu boyama işlemleri için kullanılmalıdır.
• %20 volüm ise aynı %10 volüm gibi beyaz saç rengini tamamen boyar. Doğal saç rengi ile aynı renge ya da saçı 1 veya 2 ton kırma işlemleri için kullanılmalıdır. %20 volümde ana renge yakın olan ya da direk ana renklerde kullanmayın. Ana renkte %20 volüm saç rengini ancak 1 ya da 2 ton kadar açar. Fakat ana saç renginiz kestane renginden koyu ise açma derecesini ½ ton kadar düşürür.
• %30 volüm beyaz saç renginizi tamamen kapatmaz anca %50 kadar kapatır. Yani bu volümde beyaz saç renk oranı %50’den fazla olmamalıdır. Ana saç rengini ise 2 ila 3 ton kadar açabilir. Eğer ana saç renginiz kestane renginden koyu ise o zaman açma derecesi ½ ton düşer. %30 volüm saçarlı canlı renklere boyamada kullanılmalıdır.
• %40 volümü saçarlınızdaki beyazlar çok az ise kullanın. %40 volüm ana saç rengini 3 ila 4 ton açabilir. Eğer ana saç renginiz kestane renginden koyu ise o zaman açma derecesi ½ ton düşer. %40 volüm açık renkte saç boyamaları için kullanılmalıdır.

11 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.