Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır?

Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır?
Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır

Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır

Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır? Beyaz saçların renk almaları normal saçlara göre çok daha zordur ve bu yüzden de beyaz saçarlı boyarken özel uygulamalara ihtiyaç duyulabilir.

Renk Saptanması
Boyamada dikkate alınması gereken etken saçtaki beyazlaşma payının saçın hangi bölgelerde farklılık gösterdiğidir. Ağarmış olan saç rengi ağarmamış olan saç renginden daha açık ve külsü bir görünüme sahiptir. Bu nedenle yansıma renk ile ana renk sadece ağarmamış saç üzerinde belirlenebilir. Bu yüzden bilhassa beyaz renkteki saçın renk değerlendirmesini etkilememsi sağlanmalıdır.

Beyaz saçlar ilk defa boyanacak ise rengin tamamen istenilen renkte sonuç vermesi beklenmemelidir. Genelde ilk defa boyanan beyaz saçlar beklendiğinden çok daha koyu bir renk verirler. Bu beklenmeyen koyu renk saç üzerinde sert bir görünüm yaratabilir. Bu nedenle bilhassa beyaz saçarlı boyamak istediğinizde çok koyu renkleri kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Saçta Beyazlama Derecesi

Boyamanın gerekli olup olmadığı ile tonlamanın derecesi saçtaki beyaz miktarına bağlı olarak değişir. Beyazlaşma derecesi dediğimiz ağarmış ve ağarmamış saçların yüzde olarak miktarıdır. Yani eğer saçta göründüğü kadarı ile %40’lık bir beyazlaşama var ise saçın %60’ı beyazlaşmamış demektir. Bu gibi durumlarda saçtaki beyazlar istenmiyor ise en iyi çözüm saçı boyamaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi beyaz saçarlı boyamak kolay değildir. Bunun asıl nedeni ise saçtaki doğal renk verici pigmentlerin fonksiyonlarını kaybetmiş olmalarıdır. Bu durum ise boyama sonrasında saça uygulanan yapay renk vericilerin saçta tutunmalarını güçleştirmesine yol açar.

Beyaz saçarlınızı boyamak için kullanacağınız boyanın üzerinde boya bileşimi sebebi ile beyaz miktarını (yüzdesini) göz önüne almanızı belirtmediği müddetçe aşağıdaki kurallardan yola çıkarak saçlarınızdaki beyazları tamamen kapatıp saçınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Saçtaki Beyaz Yüzdesine Göre Ana Ve Moda Renk Kullanım Ölçüleri
Beyaz Payı %100: 1 ölçü kadar moda renk veya kül renk + 2 ölçü kadar ana renk.
Beyaz Payı %50: 1 ölçü kadar kül veya moda renk + 1 ölçü ana renk.
Beyaz Payı %20: İstediğiniz renk moda renkse ana ton kullanmayın.

Saçınız üzerindeki beyaz saç miktarı renkleri karıştırıp karıştırmamanız gerektiğini belirler. Eğer beyazlaşma payı yüksek ise o zaman doğal olan renkler mat görünür ve moda olan renkler ile kırmızı yansıma veren renkler çok daha canlı ve parlak bir görünüm verir.

Doğal olan kül renkler ise saçtaki beyaz miktarı fazla olduğunda farklı renkler ile karıştırılmaksızın kullanılabilir. Saçtaki beyaz oranı ne kadar yüksek ise ana renk miktarı karışımın içine o kadar fazla konmalıdır.

H2O2 Yoğunluğunu Beyaz Miktarına Göre Belirleme
Eğer saçınızın tamamı beyaz saç ile kaplı ise yani saçtaki beyaz yüzdesi %100 ise saçınızı istediğiniz renge düşük H2O2 ile boyayınız. Saçınızı açık renge boya yaparken koyu renge sahip olan doğal saçarlınızın rengini açmak için yoğunluğu % 30 olan H2O2 kullanın.

Aşağıdaki önerileri dikkate alarak beyaz saçarlınızı istediğiniz renge boyayabilirsiniz.

beyaz sac yuzdesiSaçtaki Beyaz Payı & Koyu Boyama &  Açık Boyama
Beyaz payı % 100 : 10 volüm ve daha düşük 10 volüm H2O2 kullanılmalıdır.
Beyaz payı % 75   : 10 volüm H2OH2 20 volüm H2OH2 kullanılmalıdır.
Beyaz payı % 50   : 20 volüm H2OH2 30 volüm H2OH2 kullanılmalıdır.
Beyaz payı % 20   : 10 volüm H2OH2 40 volüm H2OH2 kullanılmalıdır.

Pigmentasyon (Ön Renklendirme)
Ön renklendirme, saçta yeteri kadar yapay ve doğal renk vericiler yok ise esas istenilen renkteki boya saça uygulanmadan önce saç üzerine yapay renk vericilerin yüklenmesidir.

Aşırı derecede kimyasal işlem görmüş ya da beyazlaşmış saçlarda, doğal renk vericiler tamamen yok olur. Bu yüzden asıl boyama ile saçta istenilen renk elde dilemez. Boyamadan sonra bu tür saçlarda istenilen renk elde edilmiş gibi görünse de birkaç yıkama sonrasında renk akar ve farklı bir ton renk saça oturur. Bu yüzden bu saçlarda mutlaka ön renklendirme uygulanmalıdır. Yapay uygulama sayesinde saça verilen yapay renk pigmentlerini saç kolayca absorbe eder.

Ön renklendirme uygulayacağınız hazırladığınız boyanın içerisine H2O2 eklemeyin ya da 5 2 gibi düşük bir yoğunluğu tercih edin. Bu tür boyalar genelde su ile hazırlanır ve su ile bulamaç haline getirilmiş boya karışımı saçta gerekli bölgelere sürülür. H2O2 olmayan bir boyanın renk veren tanecikleri küçüktür ve böylece de saçın katikül pulcuklarından zorlanmadan geçer ve korteks liflerine rahatlıkla yerleşir.

Sonra uygulanan asıl boyama işlemi ile katikül pulcuklarından kolayca geçen yapay renk veren tanecikler, ön renklendirme sayesinde daha önce geçmiş olan renk tanecikleri ile birleşir. Daha sonra bu tanecikler korteks liflerinde büyük tanecikler haline gelip orada tıkanıp kaldıkları için yıkama sonrasında saçtan kolay kolay dökülemezler. Bu yüzden bilhassa zor boyanan saçlar konusunda boya markalarının boya kutusu üzerindeki tavsiyelerine uymakta fayda vardır.

Ön Renklendirme Hangi Durumlarda Uygulanmamalıdır?
• Daha önce toz açıcı kullanarak sarartılmış saçlar.
• Tam anlamı ile beyazlaşmış saçlar.
• Saçtaki beyaz tek bir bölgede toplanmış olan saçlar.
• Dengesiz yani renk farklılığı bulunan saçlar.
• Önceden boyanmış saç uçları.

Beyaz Saçı Boyamak
Beyaz saçların boyanmasındaki genel kural saçtaki beyazın yoğun olduğu bölgede boyama işlemine başlamaktır. Fakat beyaz saçlar daha açık bir renge boyanacak ise koyu renkli olan kısımlardan boya işlemini uygulamaya başlamalısınız. Beyaz saçlar koyu renge boyanacak ise boyam işlemine saçın açık renkte olan kısımlarından başlanmalıdır.

 

Saç Boyarken Beyazlar Nasıl Kapatılır? Buraya tıklayarak izleyebilirsiniz

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Meltem dedi ki:

    Merhabalar Beyaz kapama oranlarıyla ilgili verdiğiniz analizlerde ana renk ve moda renk derken moda renkerin tanımını sorabilir miyim? Hangi renkleri ifade etmektesiniz.Yardımcı olabilir misiniz?

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder