İPUÇLARIM

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saçlar eğer gün aşırı olarak yıkanır ise bu saçlar için en ideal olanıdır. Fakat yoğun iş temposu nedeni ile vaktiniz yoksa en azından haftada 2 defa saçlarınızı güzel bir şekilde yıkamanız şarttır. Aksi halde saç dipleri yağlanır ve kafa derisi ihtiyacı olan havayı alamaz ve bu yüzden de saçlarda dökülme başlar.

Saç dökülmelerini başlıca nedenleri arasında saç derisinin yeterince hava alamaması, gün boyu saçların bir şapka altında durması, sürekli uygulanan boyalar, aşırı stres, bazı hastalıklar ve elbette soya çekim durumları yer almaktadır.

Eğer saçlarınız çok kirli ise en az 2 defa her banyo sırasında saçlarınızı yıkayın. Yıkama sonrasında da saçın fazla suyunu temiz bir havlu yardımı ile emdirin. Daha sonra isterseniz saç kurutma makinesi ile ancak makineyi saçlara çok yakın tutmamak şartı ile saçlarınızı kurutun. Makineyi saçlara yakın tutmanız demek saçlarınızı farkında olmadan yakmanız demektir. Ancak saçların kendiliğinden kuruması en iyi olanıdır.

Ancak kışın saçları yardım olmadan kendiliğine kurutmak saç diplerinin iltihaplanmasına ve sinüzite neden olabilir. Bu yüzden özellikle kışın saçları makine ile ancak dikkatli bir şekilde kurutmak daha iyi olacaktır.

Bunların dışında saçların bakımında en gerekli olan şey en az 6 ayda bir kuaföre gidip saçların kırıklarını aldırmaktır.

Rutin saç bakımlarının dışında kuru, boyalı ya da permalı saçlara sahip olanlar en az ayda 1 defa saç bakımı yaptırmalıdır. Bunun için yıkama öncesinde saçlara zeytinyağı ya da badem yağı sürülebilir. Bu yağlar saçta en az 30 dakika bekletildikten sonra normal olarak saçlar yıkanmalıdır.

Normal saçlara sahipseniz ayda en az 1 defa olmak şartıyla saçalarınıza yumurta sarısı, yarım taze limon suyu ve birde bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ile hazırlayacağınız saç maskesini uygulamalısınız. Bu karışımı bilhassa saç diplerine yedirin ve yarım saat sonra normal olara yıkayın.

Eğer saçlarınızda kepek ya da saç dökülmesi sorunu varsa 1 yumurta sarısı, 1 bephanten ampul, 2 kaşık kadar zeytinyağı ve 2 kaşık badem yağını karıştırın ve bu karışımı saç diplerinize yedirin. Yarım saat sonra saçlarınızı normal bir şekilde yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.