Ruj Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ruj Lekesi Nasıl Temizlenir?

Özellikle hanımların vazgeçilmez makyaj malzemesi olan ruj yağ esaslı bir boyadır. Nem, ısı ya da su ruj lekelerinin kumaş üzerinde yayılmasına neden olur. Bu yüzden ruj lekelerini mineral yağı ya da sebze yağı ile ovduktan sonra yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletin.

Daha sonra eğer kumaş yün ya da ipek değil ise lekeli kısmı amonyak ile silin. Eğer ruj lekesi eski ise yani kurumuş ise lekenin üzerine bir miktar vazelin uygulayın ve en az yarım saat kadar bekletin.

Kıyafetten ruj lekesini temizlemek için isterseniz saç spreyini kullanabilirsiniz. Fakat saç spreyini lekeli bölgeye uygulamadan önce kumaşın görülmeyen bir yerinde test etmeyi ihmal etmeyin. Eğer kumaş sprey için uygun ise spreyi lekeye doğrudan püskürtüp bu şekilde bir kaç dakika beklettikten sonra lekeli kısmı silin.

Halı Üzerinden Ruj Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı üzerinden ruj lekelerini temizlemek için rujun katı olan kısmını halının üzerinden dikkatli bir şekilde kazıyın. Eğer ruj lekesi çok yumuşak ise plastik temiz bir torbanın içerisine birkaç parça buz koyun ve buz dolu plastik poşeti lekenin üzerinde birkaç dakika kadar bekletin.

Buz torbası sayesinde donan yani sertleşen halı üzerindeki ruj katılaştığı için kolayca halıdan kazınmak sureti ile çıkacaktır.

Enzim leke temizleyici özellikteki ön ıslatma tozunu su ile katı bir macun haline getirin ve direk olarak bu katı macunu lekenin üzerine uygulayın. Bu katı macunu en az beş dakika boyunca lekenin üzerinde bekletin ve sonrasında kesinlikle keskin olmayan bir bıçak yardımı ile lekeyi dikkatli bir şekilde kazıyın.

Daha sonra kısa aralıklar ile tekrar tekrar deterjan ile hazırladığınız temizleme solüsyonunu leke tamamen yok olana dek uygulayın. Bu solüsyonu hazırlayabilmek için ½ çay kaşığı yani 2 mili litre kadar kaliteli bir deterjana 125 mili litre kadar yani ½ bardak kadar su ekleyip leke tamamen yok olana dek lekeli olan kumaşın lekeli olan kısmını temiz bir bez yardımı ile emdirin. Daha sonra eski ve temiz bir havluya serptiğiniz okaliptüs ile lekeli kısmı silin. Ruj tam anlamı ile temizlenene dek aynı işlemleri tekrar edin. sonrasında temiz ve nemli olan bir bez ile iyice lekeli kısmı silin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder