İPUÇLARIM

Reflü Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflü Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Midemiz ve yemek borusu arasında bulunan ve yemeklerin sindirimi sırasında yukarı kaçışını engelleyen kapakçık vardır. Bu kapakçık sayesinde asit oranı değişmeden sindirim gerçekleşebilmektedir. İşte bazı durumlarda bu kapakçık işlevini yerine getiremez ve yemek borusuna doğru asit akışı olur. Bu aşamada hasta yanma hissi ile rahatsızlık yaşar. Bu duruma reflü denir ve son dönemlerde pek çok insanın kurtulamadığı bir rahatsızlıktır.

Reflü nasıl yok edilir sorusunun cevabı beslenme ile ilişkilidir. Beslenme şeklini düzgün beslenme olarak değiştiren bireylerde reflü riski yoktur. Reflü yok etmek için tedavi uygulanır. Bu tedavi aşamalarının 3 seçeneği vardır.

  1. Hastanın dikkat etmesi gereken yiyecek ve içecekler
  2. İlaç tedavisi
  3. Ameliyat

Reflü hastalarının dikkat etmesi gereken yiyecek ve içecekler bulunmaktadır. Reflüden kurtulmanın yolu asitli ve yağlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktır. Hasta sırt üstü yatmamalı ve baş normal seviyeden daha yukarda olacak bir pozisyonda durmalıdır. Aynı şekilde bir önemli durum da mideyi çok fazla dolduracak kadar yemek yememektir. Uyku sırasında besinlerin sindirimi devam edemeyeceğinden uyumadan 3 saat öncesine kadar yeme içme durumlarına son verilmeli ve hastanın midesinin rahat olması sağlanmalıdır.

Reflüden kurtulmanın bir başka yolu ise sigara kullanımını azaltmak ya da son vermek olacaktır. Sigara içen hastalarda reflü son derce fazla nüksetmekte ve hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Su Deposu dedi ki:

    Güzel paylaşım.Ellerinize sağlık.

  2. Su Deposu dedi ki:

    Güzel paylaşım.Ellerinize sağlık.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.